$
בארץ

מחקר: בשנת 2065 - חצי מהילדים יהיו חרדים

על פי דו"ח של פרופ' דן בן דוד, נשיא מוסד שורש למחקר כלכלי חברתי, אחוז הגברים החרדים האקדמאים לא עלה ב-15 השנים האחרונות. בן דוד מזהיר שהמשך החינוך החרדי ללא ליבה מהווה סכנה קיומית לישראל משום שהיא לא תוכל לממן צבא מודרני

שחר אילן 07:5312.11.19

49% מהילדים בישראל יהיו ב-2065 חרדים, זאת, לעומת 35% ילדים יהודים לא חרדים בלבד. כך עולה מדו"ח חדש שמפרסם היום פרופ' דן בן דוד, נשיא מוסד שורש למחקר כלכלי חברתי. מהדו"ח העוסק במגמות דמוגרפיות בישראל עולה גם ששיעור הגברים החרדים האקדמאים לא עלה ב-15 השנים האחרונות וכי שיעור האקדמאים החרדים בארצות הברית כפול מאשר בישראל. הוא מזהיר ש"המשך החינוך החרדי ללא ליבה מהווה סכנה קיומית לישראל" משום שהיא לא תוכל לממן צבא מודרני.

 

 

 

בן דוד מציין שישראל היא "המדינה היחידה בעולם המפותח שאינה מחייבת תוכנית ליבה לכל ילדיה". הוא מסביר ש"מילדים חרדים, במיוחד מהבנים, נמנעת האפשרות ללמוד לימודי ליבה מעבר לכיתה ח' (וגם מה שנלמד עד כיתה זו הינו חלקי בלבד)". הדבר שולל מהם את "הכלים הבסיסיים להם יזדקקו כדי לעבוד במשק תחרותי מודרני ולהתנהל בחברה דמוקרטית מודרנית".

 

תלמידים חרדים תלמידים חרדים צילום: שאול גולן

 

המחקר מגלה ש-94% מבני ה-18 ומעלה שנולדו כחרדים נשארים חרדים בבגרותם. זאת, לעומת 54% בלבד מהדתיים לאומיים שנשארים בזרם שלהם. מעבר לכך שיעור הפריון בחברה החרדית עומד על 7.1 ילדים בממוצע לאישה לעומת 4 ילדים לאישה דתית לאומית ו-2.2 לאישה חילונית. התוצאה היא שאם ב-2015 היוו הילדים החרדים 19% מהילדים בישראל ב-2065 הם צפויים להוות 49%. לעומת זאת אחוז הילדים היהודים הלא חרדים צפוי לצנוח מ-56% ל-35%.

 

לדבריו, "רבים בישראל נוטים להאמין שהחרדים החלו להבין את המצב ולהניע תהליך של שינוי". אבל "התמונה הכוללת מצביעה על כך שהשינויים אינם רלוונטיים למרבית האוכלוסייה החרדית, בעיקר כי הם מתממשים מאוחר מדי בחיים".

 

הוא מציין שרק 30% מהסטודנטים החרדים הם גברים. אבל הנתון החמור באמת הוא ש-76% מהסטודנטים החרדים ו-53% מהסטודנטיות החרדיות נושרים במהלך הלימודים. הלימודים עצמם, הוא קובע, הם "ברמה מאוד נמוכה במרבית המכללות בהם לומדים החרדים". הוא מגיע למסקנה ש"אין קיצורי דרך בחיים. מרבית הילדים שנמנעו מהם לימודי ליבה רציניים לא יוכלו לסגור את הפער אחר כך".

 

התוצאה: למרות הגידול המשמעותי במספר החרדים הלומדים לתואר, שיעור הגברים החרדי בגילאי העבודה העיקריים עם תואר אקדמי נשאר נמוך מאוד וללא שינוי במהלך העשור וחצי האחרונים, כ-15% בלבד. עוד הוא מציין ש"בארצות הברית החרדים זוכים לחינוך טוב בהרבה המאפשר להם להשיג תואר אקדמי לבחור קריירות מקצועיות ולהישאר חרדים. כתוצאה מכך שיעור החרדים האמריקאים עם תואר אקדמי כפול מהשיעור בקרב חרדים ישראלים".

 

בן דוד מגיע למסקנה ש"ישראל ניצבת על תוואי חברתי כלכלי שאינו בר קיימא בטווח הארוך אלא אם כן ישתנו וייושמו בקרוב החלטת מדיניות מרחיקות לכת". הוא מזהיר ש"מה שמונח על השולחן אינו רק האטה כלכלית או פשיטת רגל בעתיד. מיקומה של ישראל באזור המסוכן ביותר על פני כדור הארץ מחייב שיהיה לה צבא של העולם הראשון כדי להתקיים. רק משק של העולם הראשון יכול לקיים צבא של העולם הראשון".

 

לדבריו, "מתן חינוך איכותי הכולל ליבת לימודים מלאה ומשודרגת באופן משמעותי לילדים חרדים עד סוף בית הספר התיכון מהווה תנאי הכרחי לקיומה הפיזי של ישראל". הוא כותב עוד כי "ממדי פריון הילודה של החרדים מבטיחים ששום דבר אחר לא יהיה רלבנטי אם ילדים אלה לא יקבלו את הכלים לתחזק משק של עולם ראשון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x