$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מטופלים לחברות הקנאביס: "המשיכו למכור באסדרה הישנה או שנפנה לביהמ"ש"

עמותת הקנאביס הרפואי שלחה מכתבי התראה לחברות, לאחר שקיבלה תלונות ממטופלים כי הן מסרבות להמשיך ולמכור קנאביס במסגרת האסדרה הישנה (טרום רפורמת הקנאביס); זאת לאחר צו ביניים מבג"ץ, המורה למשרד הבריאות על הארכתה עד לסוף הרבעון הראשון של 2020

צלי גרינברג 08:5416.10.19

עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי שלחה השבוע מכתבי התראה לחברות הקנאביס הרפואי, בהם מטופלים דרשו מהחברות להמשיך ולפעול במסגרת האסדרה הישנה (טרום רפורמת הקנאביס של משרד הבריאות).

 

 

  

העמותה טענה במכתב כי אם החברות לא יעשו כן, היא תפנה לבית המשפט, בבקשה להטיל עליהן סנקציות ולהאשים אותן בביזיונו. זאת, כשהיא מתייחסת לצו הביניים שהוציא בג"ץ לפני 10 ימים (6 לאוקטובר), המורה למשרד הבריאות להאריך אוטומטית את רישיונות האסדרה הישנה, שפג תוקפם, עד ל-31 במרץ 2020.

קנאביס קנאביס צילום: גטי אימג'ס

 

העמותה ציינה במכתבים, כי פנו אליה מספר מטופלים שטענו כי החברות סירבו לספק להם את הטיפול הדרוש להם לפי האסדרה הישנה – למרות צו בית המשפט.

 

במכתב שכתבה העמותה לחברת 'שאיפה לחיים' נכתב, כי "צו הביניים מחייב את כל מי שבידו לאפשר או למנוע את המשך אספקת הטיפול במסגרת האסדרה הישנה ושמירה על הרצף הטיפולי של כלל מטופלי הקנאביס הרפואי על כל היבטיו. אי יישומו, בין אם במעשה בין אם במחדל, מהווה ביזיון בית המשפט אשר להשלכותיו עלולה להיות משמעות נזיקית".

 

העמותה הוסיפה עוד במכתב, כי "אם יתקבלו בידינו עדויות נוספות המלמדות כי מי מספקי השרות שלכם במסגרת האסדרה הישנה מסרב להמשיך ולנפק את הטיפול במסגרתה – העמותה תאלץ לפנות לערכאות בבקשה לאכוף את צו הביניים ולהטלת סנקציות בגין הפרה זו לאור חומרת השלכותיה המיידיות והפוטנציאליות".

 

בנוסף ל'שאיפה לחיים' נשלחו מכתבי העמותה גם למגדלות הוותיקות בטר וטבע אדיר, ולמפעלי הקנאביס פנקסיה ובזלת. ובמהלך היום עתידים להישלח מכתבי התראה גם למגדלות הוותיקות שיח, קנדוק בה אהוד ברק משמש כיו"ר, ו-IMC.

 

דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי, אמרה לכלכליסט כי "בג"ץ קבע כי האסדרה הישנה תימשך לכל הפחות עוד חצי שנה, אך רוב חברות הקנאביס בחרו לעשות דין לעצמם - ולהותיר עשרות אלפי חולים קשים, ביניהם ילדים, בלא תרופה משך כל יום כיפור וחג הסוכות. וכל זאת לא כי אין בנמצא תרופה, אלא כי משתלם להן יותר בעת זו למכור אותה בבתי המרקחת במחיר העולה כדי חצי מקצבת הנכות של רוב החולים.

 

"זאת, תוך שהחברות חוסות תחת טענת התפיסה של משרד הבריאות, ומתעלמות מן העובדה שהלכה למעשה תפיסה זו בטלה לאור צו הביניים. לא רק שהתנהלות החברות עומדת בניגוד לצו ביהמ"ש, היא גם עומדת בניגוד למצפון האנושי, ועמותת הקנאביס הרפואי תפעל בכל הכלים המשפטיים כדי להביא ליישום הצו ולעצירתה של התנהלות זו".

 

החברות אליהן פנה כלכליסט סירבו להתייחס לדברים.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x