בארץ

האוצר סגר את הברז, וחברות התחבורה הציבורית מאיימות לצמצם פעילות

משרד האוצר הודיע לפורום חברות התחבורה הציבורית שיקבלו רק 80% מהסובסידיות עליהן התחייבה המדינה; המשמעות: חיסרון של 50 מיליון שקל בקופת החברות למימון נסיעות של חיילים, סטודנטים ואוכלוסיות ותיקות, והן מאיימות לבטל קווים ולהוריד תדירות נסיעות; באוצר מאשימים את השיתוק בפעילות הממשלה

ליאור גוטמן 20:2310.10.19

פורום חברות התחבורה הציבוריות, שמאגד את החברות הגדולות שפועלות בענף, הוציא הערב (ה') מכתב בהול לשרי האוצר והתחבורה, משה כחלון ובצלאל סמוטריץ', בו הוא מאיים לצמצם את פעילות תנועת האוטובוסים כבר בימים הקרובים.

 

 

 

הסיבה הרשמית היא הוראה של אגף החשב הכללי לצמצם בכ-20% את הסובסידיה שמושלמת לחברות השונות, זו שאמורה לממן מיליוני נסיעות של חיילים, סטודנטים, אזרחים ותיקים ואוכלוסיות אחרות. בהודעת הפורום נמסר שהם קיבלו הודעה רשמית שעבור חודש ספטמבר ישולמו להם רק 80% מההעברות, מה שאומר שבקופתן יחסרו כ-50 מיליון שקל. לגבי הרבעון האחרון של השנה, קרי חודשים אוקטובר-דצמבר, המצב אינו מעודד והיעדר התקצוב עלול לחזור על עצמו שוב ושוב.

 

 

אוטובוסים של אגד אוטובוסים של אגד צילום גולדן דראגון

 

השורה התחתונה: בפורום מודיעים שמדובר בהוראה לא חוקית ובהפרת הסכמי הפעלה מול המדינה, מה שמוביל אותם למסקנה ש"רשאי נותן שירותים שאינו מקבל את מלוא התמורה בגין השירותים שניתנו על ידיו, להימנע או לצמצם את היקף השירותים כדי לצמצם את נזקיו". המשמעות היא שהחברות השונות נוטלות על עצמן את האחריות לבטל קווים או להוריד תדירות "כבר בחגי תשרי, באופן שעלות ההפעלה תהלום את היקפי התשלומים החסרים של הממשלה".

 

בסביבת משרד האוצר מסבירים שוועדת הכספים כבר קיבלה בקשות לבצע העברות תקציביות, חלקן בהיקף של מאות מיליוני שקלים, אולם בשל השיתוק הממשלתי ואי התכנסות הוועדה הכסף לא יכול לעבור גם ברמה הטכנית, מה שמותיר את המצב, לפחות בשלב זה, ללא פתרון נראה לעין.

 

עם קבלת המכתב במשרדי הממשלה פנה הערב יו"ר רשות התחבורה הציבורית, אמיר אסרף, בפנייה ישירה לחברות האוטובוסים במסר בו הוא "מבקש רק להתנצל בפניכם על אופן ההתנהלות של הממשלה ואי העברת כלל התשלומים המגיעים לכם. אנו עושים ככל יכולתנו להסדיר את הנושא, כולל כלל התשלומים עד לתום השנה. שר התחבורה מעורב אישית בעניין ומטפל ישירות מול שר האוצר".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x