$
בארץ

הנשק של פרקליטי נתניהו: “ראיות שנשארו על רצפת חדר העריכה"

ההצהרה אתמול, שהכחישה בתוקף את אופציית העסקה‑חנינה נועדה לאותת, לעת הזו, שנתניהו הולך בכל הכוח על השימוע. זמן לסגת להסדר‑חנינה עשוי להגיע אם הטענות בשימוע יידחו ואם נתניהו ייכשל שוב בכיבוש ראשות הממשלה

משה גורלי 07:1303.10.19

"נציג בשימוע ראיות חדשות”, הבטיח אתמול (ד') עו”ד עמית חדד, מפרקליטיו של נתניהו. הבטחה שקשה יהיה להגשימה, אבל אם בראיות עסקינן, הנשק הזמין יותר של הסנגורים הן הראיות ש”שנשארו על רצפת חדר העריכה”, כהגדרת עו”ד מיכל רוזן עוזר שמייצגת את איריס אלוביץ’.

 

 

 

מטבע הדברים, כתב חשדות וכתב אישום נשענים על הראיות שתומכות בנרטיב המפליל, ותפקיד הסנגורים בשימוע הוא למצוא את הסדקים והפרצות בתמונה הגדולה, להטיל ספק סביר, להציע נרטיב אלטרנטיבי. בתיקי צווארון לבן מורכבים, זו האסטרטגיה: להפיל את הסיפור הגדול באמצעות מסה קריטית של ראיות שבכוחה לפוצץ אותו.

בתיק 4000 שהשימוע בו יימשך היום, המלחמה היא על סעיף השוחד. שוחד הוא מסובך להוכחה בגלל שהעסקה המושחתת אינה מתועדת במסמכים והקלטות. היא נלמדת מהתנהגות הצדדים, שממנה נלמדת מודעותם ל’תן וקח’ – תן סיקור חיובי וקבל הטבות רגולטוריות. סנגורי נתניהו יטענו שכל אחד משני המסלולים התנהל כשורה וללא מודעות מושחתת.

 

עו"ד עמית חדד עו"ד עמית חדד צילום: אוהד צויגנברג

 

במסגרת השימוע יתקפו הסנגורים במספר חזיתות ומישורים: במישור המדיניות המשפטית - לא ראוי לטפל ביחסי תקשורת‑שלטון בכלים פליליים. במישור הלגיטימיות – ייטען כי נתניהו כשר תקשורת אישר לאלוביץ עסקה ורגולציה לגיטימיים. שני רגולטורים – הממונה על ההגבלים ומועצת הכבלים והלוויין – אישרו ‑ והעובדה שבמשרד התקשורת היתה מחלוקת אינה הופכת אותן למושחתות.

 

במישור הראיות תישאל השאלה האם הפרקליטות התעלמה מראיות משמעותיות שמשרתות את גרסת נתניהו – בין אם מדובר בראיות חדשות שחדד הבטיח, או בראיות ש”נשארו על רצפת חדר העריכה”.

 

 

עו"ד רם כספי עו"ד רם כספי צילום: אוהד צויגנברג

 

במישור עדי המדינה – הוכחת השוחד תלויה בעדי המדינה שלמה פילבר וניר חפץ שינסו לקשור את מעורבותו ומודעותו של נתניהו. עדותם תוצג כשקרית, ככזו שנועדה לחלץ את עורם במחיר הפללת נתניהו.

 

יום השימוע אתמול נפתח בכותרת שסיפק עו”ד רם כספי – עסקת טיעון וחנינה אינן על הפרק. כספי גויס לאחרונה לצוות ההגנה. ממרום גילו ומעמדו אין מצב שכספי צלל לתוך ארגזי החומרים וקרא לעומק את המסמכים והראיות בתיק. ההיסטוריונים העלו על נס את תרומתו לחנינת אנשי השב”כ ולכותרת סרטו של מיקי רוזנטל “שיטת השקשוקה”. אז מה כספי עושה כאן? או שהוא הגיע כדי להכין את שקשוקת העסקה‑חנינה, או לטעון במישורי המדיניות והלגיטימיות שתוארו לעיל.

 

בכל מקרה ההצהרה אתמול, שהכחישה בתוקף את אופציית העסקה‑חנינה נועדה לאותת, לעת הזו, שנתניהו הולך בכל הכוח על השימוע. זמן לסגת להסדר‑חנינה עשוי להגיע אם הטענות בשימוע יידחו ואם, מי יודע, נתניהו ייכשל שוב בכיבוש ראשות הממשלה.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x