בארץ

בעקבות חשיפת כלכליסט

"נשבית את מערכת הבריאות, אם יבוטלו המענקים לרופאים בפריפריה"

על רקע כוונת האוצר לבטל את המענקים לרופאים ומתמחים בפריפריה, מאיימת ההסתדרות הרפואית בשביתה: "האוצר משחק בחיי אדם". יו"ר פורום המתמחים: "האוצר שוב מצא את הדרך העקומה להראות מי באמת מנהל את מערכת הבריאות"

אדריאן פילוט 11:2726.09.19

ההסתדרות הרפואית בישראל (הר"י) מאיימת להשבית את מערכת הבריאות אם ההחלטה לבטל את המענקים לרופאים ומתמחים בפריפריה לא תבוטל. החלטת הממונה על השכר בעניין, שנחשפה הבוקר ב"כלכליסט", מעוררת זעם במערכת הבריאות.

 

ההסתדרות הרפואית מסרה לפני זמן כי היא "רואה בביטול המענקים על ידי האוצר משחק בחיי אדם" וכי היא "תשקול את צעדיה כולל השבתה של מערכת הבריאות במידה והחלטה זו לא תבוטל לאלתר". 

 

ההסתדרות הרפואית מבקשת למחות בתוקף על המהלך, שיפגע לדבריה דווקא בתושבי הפריפריה שתוחלת החיים שלהם נמוכה משמעותית לעומת זו של תושבי המרכז.

 

יו"ר פורום המתמחים ד"ר ליאור אונגר. "האוצר שוב מצא את הדרך העקומה להראות מי באמת מנהל את מערכת הבריאות" יו"ר פורום המתמחים ד"ר ליאור אונגר. "האוצר שוב מצא את הדרך העקומה להראות מי באמת מנהל את מערכת הבריאות" צילום: יאיר שגיא

 

 

יו"ר פורום המתמחים ד״ר ליאור אונגר ביקש להוסיף כי "האוצר שוב מצא את הדרך העקומה להראות מי באמת מנהל את מערכת הבריאות. את המחיר האמיתי של משחקי השליטה והכוחנות הזו של הפקידים ישלמו אך ורק תושבי הפריפריה שממילא סובלים מזמינות ונגישות קלוקלת לשירותי בריאות. לא נעבור על כך לסדר היום בשום אופן גם אם המשמעות היא לדחוף לצעדים ארגוניים".

 

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בתחילת השבוע שיגר סגן הממונה על השכר מכתב לראשי מערכת הבריאות ובו הודיע כי המענקים שנקבעו בהסכם משנת 2011 לרופאים וסטאז'רים במקצועות במצוקה ולאלו שיסכימו לשרת בפריפריה - מבוטלים.

 

המסגרת התקציבית שנקבעה אז למתן תמריצים נוצלה במלואה כבר בסוף 2014 אך מאז, כל שנה ושנה, שר האוצר יחד עם שר הבריאות תקצבו את אותה תוכנית מענקים לשנה נוספת.

 

למרות ההסכמים בין השרים, התקציב למען מטרה זו הולך וקטן מאז, כאשר בשנת 2016 לדוגמא חולקו 75 מיליון שקלים כאשר בשנתיים האחרונות (2018-2019) יחד חולקו כ-70 מיליון שקלים.

 

לפי מספרים רשמיים של משרד האוצר, בסך הכול חולקו עד היום מענקים בסך של כמיליארד שקל לרופאים מומחים שעברו לעבוד בפריפריה ולמתמחים שהתחילו התמחות במקצועות במצוקה במרכז ובפריפריה.

 

לפי המכתב ששיגר סגן הממונה על השכר באוצר בעצמו, התוכנית תיפסק, וזאת למרות ש"המענקים אכן סייעו לחיזוק ועידוד רופאים העובדים בפרירפריה ובמקצועות במצוקה". 

 

בד בבד, הוא הודיע על הפסקת חלוקת מענקים החל מה-1 לינואר 2020 וכי הממשלה החדשה תצטרך לבחון את התוכנית מחדש.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x