$
בארץ

פרשנות

ריבלין העניק לנתניהו את המנדט להרכבת הממשלה; מה יקרה כעת?

נשיא המדינה הטיל הערב את מלאכת הרכבת הממשלה על נתניהו; בליכוד מתכננים להחזיר את המנדט לפני תום 28 הימים; בכחול לבן לא יכולים בשלב הזה להסכים לכהונה תחת נתניהו ויחד עם החרדים

צבי זרחיה 20:0525.09.19

נשיא המדינה ראובן ריבלין הטיל הערב את מלאכת הרכבת הממשלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו. זאת, לאחר שנפגש הערב עם נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ. 

 

ריבלין אמר: "מסיכום ההתיעצויות עולה כי אין 61 קולות המספיקים להרכבת ממשלה, לא לנתניהו ולא לגנץ. היכולת של נתניהו להרכיב ממשלה גבוהה יותר כרגע".

 

הנשיא הוסיף כי הציע לשני המועמדים להקים ממשלה שוויונית שלא יהיה בה יתרון לגוש אחד על השני. "החהלטה לא לעכב את הטלת המנדט להרכבת ממשלה היא בהמשך לפגישה משותפת שקיימתי איתך ועם גנץ", הוא אמר. "ביקשתי גם שהחוק יתוקן כך שנבצרות לא תהיה מוגבלת למאה יום. הדבר יאפשר את המשך כהונתו של ראש ממשלה כל עוד לא נמצא צורך בהודעה על נצברות".

 

נתניהו אמר כי הוא "מקבל את המשימה שהטלת עליי. "אני לא עושה זאת מתוך ידיעה שיש לי סיכויים גבוהים יותר להקים ממשלה, אלא בידיעה שאי היכולת שלי קצת קטנה מאי היכולת של ח"כ גנץ, משום שאנחנו שנינו לא נוכל להקים ממשלה אלא יחד. צו השעה זו ממשלת אחדות. ממשלת אחדות לאומית רחבה, והייתי אומר מהירה".

 

משיכת זמן

 

המהלך של הנשיא נובע בעיקר מהתרשמותו שנתניהו וגנץ "מושכים זמן" ולא מתקדמים למטרה - ממשלת אחדות.

 

הנשיא לא רוצה להיות חלק מהסחבת והמחלוקות הפוליטיות בין שתי המפלגות הגדולות, ולכן הוא החליט להיפטר מתפוח האדמה הלוהט הזה.

 

שלשום בערב זימן ריבלין את השניים למפגש שבו דחק בהם להקים ממשלת אחדות לאומית. הנשיא מוטרד מחוסר היציבות הפוליטית ומהגירעון הגואה בתקציב וסבור שיש להקים ממשלה.

 

אלא, שבנתיים שני הצדדים נעולים על עמדותיהם ולא מתקדמים: נתניהו מתעקש לבוא עם כל ה"גוש" (ש"ס, יהדות התורה וימינה) וכן להיות הראשון ברוטציה.

ואילו בכחול לא עדיין לא מוותרים על הכהונה הראשונה ברוטציה, ולא יכולים להסכים לצירוף החרדים וימינה. בכחול לבן דורשים לבטל את חוק המרכולים, לחוקק את חוק הגיוס, להנהיג נישואים אזרחיים ולהסדיר תפילת נשים בכותל. המפלגות החרדיות לא מוכנות להסכים לדרישות הללו.

 

ריבלין ונתניהו ריבלין ונתניהו צילום: עמית שאבי

 

הדי הפלונטר הגיעו גם אל משכן הנשיא. הנשיא קיבל היום את התוצאות הסופיות של הבחירות (הליכוד עלה מ-31 ל-32 מנדטים, על חשבון יהדות התורה שירדה ל-7 מנדטים); ואת ההמלצות של סיעות הכנסת: 54 חברי כנסת תמכו בגנץ אל מול 55 חברי כנסת בעד נתניהו.

 

עם קבלת המנדט עומדים לרשותו של נתניהו 28 ימים להרכבת הממשלה. הוא יכול לבקש מהנשיא ארכה של 14 ימים כפי שביקש לפני ארבעה חודשים - אבל הפעם זה לא יקרה. בליכוד מתכננים להחזיר את המנדט לנשיא עוד לפני 28 הימים על מנת להעביר את הכדור אל בני גנץ. זאת, בתקווה שגם גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה ואז בסבב השלישי- הליכוד יצליח להקים ממשלה בראשות נתניהו.

 

ישנה גם אפשרות אחרת: חבר כנסת שיגייס 61 חברי כנסת ויותר להרכבת הממשלה יוכל להציגה בתוך 21 ימים לנשיא.

 

בינתיים, בליכוד אומרים שאם נתניהו לא ירכיב את הממשלה, הוא יפעל להקדמת הבחירות. ואולם כרגע אין לו רוב לכך: קשה להניח שיו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, שצמח מ-5 ל-8 מנדטים, או הסיעות הערביות שעלו מ-10 ל-13 מנדטים - ימהרו לתמוך במערכת בחירות שלישית בתוך שנה.

 

גנץ, ריבלין ונתניהו גנץ, ריבלין ונתניהו צילום: קונטקט

מצד שני, אם המבוי הסתום יימשך, ואף אחד מהפוליטיקאים לא יתכופף ולא יהיה ניתן להקים ממשלה, לא מן הנמנע שייערכו בחירות במרץ. במקרה כזה, נתניהו יישאר בכיסאו לפחות עד אפריל-מאי 2020. אם יזכה במספר מנדטים גדול - ינסה להדוף את הטענות המשפטיות שלפיהן אין להטיל את מלאכת הרכבת הממשלה על מי שהוחלט להגיש כנגדו כתב אישום, במידה שאכן יוחלט כך.

 

בכחול לבן מקווים שאם נתניהו לא יצליח להרכיב ממשלה בפעם השנייה בתוך חמישה חדשים, אזי יקומו עליו בליכוד ויהיה ניתן להקים ממשלה של כחול לבן והליכוד בלא שנתניהו הוא חלק ממנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x