שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרשנות

מסיבת הסיום של כחלון ובכירי האוצר האומללים

שר האוצר, שסיכוייו להמשיך בתפקיד נראים קלושים, יכנס מחר מסיבת עיתונאים על התקציב, שבה צפויים חברי הנהלת האוצר לשמש כתפאורה. כחלון יבקש להרגיע את הציבור, לומר שהמצב בשליטה ושיופעל תקציב מדינה חודשי - בזמן שבפועל ממשלת המעבר לא פועלת כלל לצמצום העלייה בגירעון

צבי זרחיה 21:2722.09.19

שר האוצר משה כחלון יקיים מחר ב-10 בבוקר מסיבת עיתונאים פוליטית במשרדו, כשחברי הנהלת משרד האוצר שישתתפו בה ישמשו כתפאורה.

 

 

משרד האוצר זימן היום את הכתבים הכלכליים למסיבת עיתונאים שתיערך בתחילת ישיבת הנהלת האוצר בהשתתפות המנכ"ל שי באב"ד, ראשי האגפים באוצר ובהם: הממונה על התקציבים שאול מרידור, החשב הכללי רוני חזקיהו, מנהל רשות המסים ערן יעקב, הכלכלנית הראשית שירה גרינברג, והממונה על השכר קובי בר נתן. בישיבה ישתתף גם סגן שר האוצר ח"כ יצחק כהן (ש"ס).

 

שר האוצר משה כחלון שר האוצר משה כחלון צילום: אוראל כהן

 

ככל הנראה כחלון יבקש להרגיע את הציבור ולומר שהמצב הכלכלי בשליטה, וכי החל מינואר 2020 יופעל תקציב מדינה חודשי המכונה על ידי פקידי האוצר "תקציב המשכי".

 

כחלון לא יציג תוכנית להורדת הגירעון או לטיפול במחירי הדיור ויוקר המחיה שהרימו ראש, או תוכנית שתכלול העלאת מסים או קיצוץ רוחבי בתקציב מאחר שמדובר בממשלת מעבר שלא ברור לכמה זמן תחזיק.

 

יתרה מכך, הסיכויים שכחלון יהיה שר האוצר בקדנציה הבאה הם קלושים גם אם נתניהו ירכיב את הממשלה. במערכת הפוליטית מעריכים שהוא צפוי לפרוש בקרוב מתפקידו.

 

הצליח לחמוק משאלות

 

הפיכת ישיבתה של הנהלת האוצר שבה חברים הפקידים המקצועיים הבכירים במשרד למסיבת עיתונאים פוליטית לא זכורה באוצר זה זמן רב. פקידי האוצר בעצם גויסו לתמוך במדיניותו של השר כחלון בצד הגירעון הגדל, והקיפאון בעבודת ממשלת המעבר מדצמבר 2018 והשלכותיו הקשות על המשק.

 

בנובמבר 2018 פוצצה ישיבתה של הנהלת האוצר שנועדה לבחון את תחזית ההכנסות לסוף 2018 ולתחילת 2019. בפתח הדיון הודיע המנכ"ל שי באב"ד כי הדיון יתקיים רק בקרב ראשי האגפים ללא הדרגים המקצועיים הרלבנטיים. בכירי המשרד התנגדו לכך והדיון התפוצץ בטרם החל לאחר כ-20 דקות.

 

לראשונה מאז הבחירות לכנסת ה-21 שנערכו באפריל 2019 יקיים מחר (יום שני) שר האוצר משה כחלון מסיבת עיתונאים.

 

כחלון נמנע מאז אפריל 2019 כמעט לחלוטין מלהתראיין בנושאים הכלכליים. בכך הצליח כחלון לחמוק ממתן תשובות ישירות לעלייה הגואה של הגירעון בתקציב, ולאי התמודדותה המספקת של הממשלה לנוכח החריגה המתמשכת ביעד הגירעון.

 

עתידו הפוליטי לא ברור: לפי הערכות כחלון צפוי לפרוש בקרוב מתפקידו לאחר שסיכוייו להתמנות כשר אוצר הממשלה הבאה הוא די קלוש. גורמים פוליטיים מודים שהוא מאוכזב מהעובדה שמפלגתו כולנו צנחה בבחירות באפריל 2019 מ-10 ל-4 מנדטים והוא נשמע מריר וכבוי.

 

בשבוע שעבר הוא אמר שמעוניין להישאר בתפקידו והאשים גורמים בשמאל הדלפות על כך שיפרוש מתפקידו.

 

מאחר שתקציב המדינה לשנת 2020 לא יאושר על ידי הכנסת עד ה-31 בדצמבר 2019 - המדינה תפעל החל מה-1 בינואר 2020 לפי תקציב חודשי המבוסס על תקציב המדינה לשנת 2019 שאושר בכנסת במרץ 2018. 

 

אם תוקם ממשלה בחודשיים הקרובים, אז היא תגיש לכנסת הצעת תקציב לשנת 2020 רק בינואר 2020 ותאושר לכל המוקדם במרץ 2020.

 

אך אם בסופו של דבר ישראל תיגרר לבחירות שלישיות שיערכו באפריל 2020, אז התקציב החדש יאושר לכל המוקדם בסוף יולי 2020 ועד לאוגוסט 2020 המדינה תפעל לפי תקציב חודשי. מצב כזה הוא רע למשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x