שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בחירות 2019, סבב שני

נתניהו בפייסבוק: "בני, בוא ניפגש היום"; גנץ: ניצחנו, מוכן לאחדות - בראשותי

בזכות המעטפות הכפולות מובילה כחול לבן על הליכוד בשני מנדטים. נתניהו פרסם סרטון שבו הוא קורא ליו"ר כחול לבן להקים עמו ממשלת אחדות רחבה; בכירים בכחול לבן: "גנץ צריך להרכיב את הממשלה הרחבה ולעמוד בראשה"

כתבי ynet 14:4119.09.19

כשמונה שעות מאז תחילת ספירת המעטפות הכפולות, ועדת הבחירות המרכזית פרסמה הבוקר (ה') עדכונים מהספירה: כחול לבן עלתה ל-33 מנדטים כשלליכוד נותרו 31.

 

96.5% מהקולות כבר נספרו ועל פי התוצאות עד כה לגוש המרכז-שמאל-ערבים יש יתרון של מנדט על בלוק הימין. בשעה 1:00 החלה בוועדת הבחירות המרכזית שבמשכן הכנסת ספירת המעטפות הכפולות. נכון לשעה 9:38 נספרו 187,422 מעטפות.

 

 

הנשיא ריבלין, נתניהו וגנץ לוחצים ידיים, לפני טקס האזכרה לנשיא המנוח שמעון פרס הנשיא ריבלין, נתניהו וגנץ לוחצים ידיים, לפני טקס האזכרה לנשיא המנוח שמעון פרס צילום: עמוס גרשום, לע"מ

   

הצבעה במעטפה כפולה מאפשרת גם למי שאינו יכול להצביע בקלפי הסמוכה למקום מגוריו לממש את זכותו. מדובר בעיקר בחיילים, בדיפלומטים המשרתים את המדינה בנציגויות בחו"ל, בבוחרים בעלי מוגבלות בניידות, במי שמאושפזים בבתי חולים ובאסירים בבתי סוהר. בשונה מהצבעה רגילה, שבה המעטפה מוכנסת ישירות לקלפי, פתקי ההצבעה האלו מוכנסים לתוך מעטפה נוספת שעליה נרשמים פרטי זיהוי המצביע כדי לוודא שהוא לא הצביע פעמיים.

 

בניגוד למעטפות רגילות, המעטפות הכפולות אינן נספרות בקלפי שבה נערכת ההצבעה, אלא מועברות כולן לאתר ספירת הקולות של ועדת הבחירות המרכזית במשכן הכנסת. רק לאחר וידוא שהבוחר לא הצביע פעמיים, גם במקום מגוריו במעטפה רגילה וגם בקלפי המיוחדת במעטפה כפולה, מוציאים את המעטפה עם פתק ההצבעה ומערבבים אותה עם מעטפות אחרות, כדי לשמור על חשאיות. בבחירות באפריל הצביעו 240,783 איש במעטפות כפולות. מדובר על שיעור של כ-5.5% מסך הקולות – כלומר בין 6 ל-7 מנדטים.

 

מכיוון שרוב המצביעים במעטפות כפולות משרתים בצה"ל, ואחוז החרדים והערבים שם קטן משמעותית מחלקם באוכלוסייה, הרשימות החרדיות והערביות נוטות להיפגע, לעתים אף במנדט, לאחר ספירת הקולות הללו. בבחירות באפריל הליכוד קיבל עוד מנדט ויהדות התורה איבדה מנדט לאחר ספירת המעטפות הכפולות. בבחירות ב-2015 יהדות התורה והרשימה המשותפת איבדו מנדט אחד כל אחת ואילו הליכוד ומרצ קיבלו כל אחת מנדט נוסף. בבחירות ב-2013 מנדט אחד עבר מרע"מ-תע"ל למפלגת הבית היהודי, והעניק לגוש הימין רוב של 61 חברי כנסת. בבחירות ב-2009 ספירת המעטפות הכפולות לא הובילה לשינוי בתוצאות.

 

הספירה תימשך ככל הנראה עד יום חמישי בערב. רק בתום ספירת המעטפות הכפולות הם יתווספו לשאר הקולות, ויתחיל תהליך חישוב המנדטים. ראשית תחושב כמות הקולות שדרושה כדי לעבור את אחוז החסימה, ולאחר מכן ינופו הקולות שהוענקו לרשימות שלא עברו את אחוז החסימה, והמנדטים יחולקו בהתאם ובהתחשב בהסכמי העודפים.

  

עם זאת, עד ליום רביעי, המועד החוקי שבו מתפרסמות התוצאות הרשמיות ומוגשות לנשיא, ייתכנו שינויים קטנים בעקבות בדיקות נוספות שנעשות לאחר ספירת הקולות. בין היתר, הוועדה תבצע באופן מדגמי ספירה ידנית חוזרת של כ-2,500 קלפיות, כרבע מסך כל הקלפיות, כדי לאתר טעויות.

  

מוקדם יותר אתמול כינס נתניהו את חברי סיעת הליכוד במלון אוריינט בירושלים ועדכן אותם על ההבנות עם מפלגות הימין. נתניהו פועל כעת לציפוף השורות והודיע שגוש הימין והחרדים, שהשיג 55 מנדטים בבחירות, ינהל משא ומתן משותף, שאותו יוביל שר התיירות יריב לוין. מחר יכנס גנץ את חברי סיעת כחול לבן לישיבה ויעדכן אותם בהתפתחויות הפוליטיות, כולל התייחסות למהלכים של נתניהו.

 

"לאחר שהקמנו את גוש מפלגות הימין קיימות רק שתי אפשרויות, ממשלה בראשותי או ממשלה מסוכנת שנשענת על המפלגות הערביות", אמר נתניהו לחברי המפלגה. השר לוין הסביר לחברי הסיעה את שלושת התרחישים האפשריים, לפיהם "מישהו בצד השני יישבר ויסייע למחנה הלאומי להקים ממשלה", או לחלופין כחול לבן יסכימו לממשלה עם החרדים ואנשי "ימינה" לשעבר, או בתרחיש השלישי שהוא מערכת בחירות נוספת.

   

בעקבות הפלונטר הפוליטי שנוצר, החליט נתניהו לבטל את נסיעתו לעצרת האו"ם בניו יורק שתוכננה לשבוע הבא. שר החוץ ישראל כץ ינאם במקומו מול מנהיגי העולם. נתניהו היה אמור גם להיפגש בשולי העצרת עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ. הסיבה שנתניהו לא רצה לשהות בחו"ל בשבוע הבא היא שביום רביעי הבא יקבל נשיא המדינה ראובן ריבלין את התוצאות הרשמיות מיו"ר ועדת הבחירות ועשוי להטיל באותו ערב את מלאכת הרכבת הממשלה על אחד מחברי הכנסת.

 

נתניהו פרסם סרטון בפייסבוק: "אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה"

 

בעוד שספירת הקולות נמשכת, קרא הבוקר נתניהו לגנץ להיפגש עמו כדי להקים יחד ממשלת אחדות רחבה. השניים לחצו הבוקר ידיים כשלצדם נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, לפני טקס האזכרה לנשיא המנוח שמעון פרס, במלאת שלוש שנים לפטירתו.

 

"במהלך הבחירות קראתי להקמת ממשלת ימין. אבל לצערי תוצאות הבחירות מראות שהדבר לא אפשרי", אמר נתניהו בסרטון שפרסם. "העם לא הכריע בין שני הגושים. לכן אין ברירה אלא להקים ממשלת אחדות רחבה, רחבה ככל האפשר, שמורכבת מכל אותם גורמים שמדינת ישראל יקרה להם.

 

"אתמול נפגשתי עם חבריי למפלגות הימין וסיכמנו שאנחנו הולכים כגוש אחד עם נציגות אחת משותפת למשא ומתן. עכשיו אני קורא לך, ח״כ בני גנץ: בני, עלינו להקים ממשלת אחדות רחבה עוד היום. העם מצפה מאיתנו, משנינו, שנגלה אחריות ושנפעל לשיתוף פעולה. 

 

"לכן אני קורא לך - בני, בוא ניפגש היום, בכל שעה, בכל עת, כדי להניע את המהלך הזה שהוא צו השעה. אסור לנו ואין שום סיבה להגיע לבחירות שלישיות - אני נגד זה. צו השעה - ממשלת אחדות רחבה, עוד היום".

  

הסרטון מתפרסם לפני פגישה שנייה של ראשי סיעות הימין במשרד ראש הממשלה בירושלים כדי לדון שוב בקידום היוזמה להקים "בלוק ימין" בהובלת בנימין נתניהו, שיפעל יחד לכינונה של הממשלה הבאה. בפגישה הראשונה שנערכה אתמול בין הצדדים לא נרשמה הכרעה ברורה בנושא. במקביל הוחלט להקים צוות משא ומתן משותף לכל סיעות הבלוק - ש"ס, יהדות התורה, הימין החדש והבית היהודי-האיחוד הלאומי.

 

במקביל פנתה לשכת ראש הממשלה נתניהו ללשכתו של גנץ על מנת לתאם פגישה בין השניים בארבע עיניים עוד היום. בכירים בכחול לבן אמרו בתגובה כי "כחול לבן היא המפלגה הגדולה, ובני גנץ צריך להרכיב ממשלת אחדות רחבה ולעמוד בראשה". 

 

בכיר בכחול לבן טען שמדובר בתרגיל פוליטי של נתניהו. לדבריו, "ביבי החליט ללכת לבחירות שלישיות וכבר מנסה לגלגל את האשמה אלינו. אם יזוז הצידה תהיה ממשלת אחדות בתוך יום".

 

ברקע ספירת המעטפות הכפולות וקריאתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לבני גנץ להיפגש עמו כדי להקים ממשלת אחדות רחבה, התכנסה היום (ב') ישיבת הסיעה הראשונה של מפלגת כחול לבן מאז ההישג בבחירות החוזרות.

 

גנץ אמר כי ממשלת אחדות היא בחירת העם וציין כי ינהל בנושא משא ומתן שקול: "לאחר מערכת בחירות שנכפתה על אזרחי ישראל, העם יצא לקלפיות, הצביע, והכריע הכרעה ברורה - העם בחר אחדות, העם ביקש שישראל תהיה לפני הכל. לא ניכנע לאף תכתיב. אנהל את המשא ומתן באחריות ובשיקול דעת וזאת על מנת למצות את המיטב עבור אזרחי ישראל בנסיבות הפוליטיות שנוצרו. זה ידרוש נחישות ועמידה על עקרונותינו, לא יהיו קיצורי דרך. הממשלה שתוקם בראשותי חייבת להיות אפקטיבית ובעלת יכולת ביצוע ומשילות אמיתית".

 

מספר 2 במפלגה, יאיר לפיד, השתלח בראש הממשלה וטען כי בכוונתו לגרור את ישראל למערכת בחירות נוספת: "נתניהו מנסה לגרור את ישראל לבחירות בפעם השלישית. גם הבחירות השניות היו מיותרות, הוא לא מוכן לקבל את התוצאות, לא מוכן לקבל את הכרעת הרוב, זו המטרה של בלוק הסחטנים והקיצונים שניסה להקים אתמול. זו מטרת כל הספינים שהוא זורק לאויר בשעות האחרונות. העם לא נתן בו אמון אז הוא מנסה להחליף את העם. המטרה שלנו היא הקמת ממשלת אחדות ליברלית. זה לא תנאי שליברמן מציב לנו זו המטרה שלנו ועל זה הלכנו לבחירות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x