שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פרשנות

לפי תוצאות המדגמים, אין מנוס מממשלת אחדות

לפי תוצאות מדגמי הטלוויזיה, נתניהו הפסיד: לא השיג רוב של 61 ח"כים, לא יוכל להקים "קואליציית חסינות", הליכוד לא הסיעה הגדולה, והוא לא הצליח לגמד את ליברמן. גנץ לא יצליח להרכיב ממשלה בלי הליכוד; במקרה כזה: הרשימה המשותפת היא סיעת האופוזיציה הגדולה

צבי זרחיה 22:3617.09.19

תוצאות המדגמים של ערוצי הטלוויזיה שפורסמו הערב (ג') מלמדות שאין מנוס מהקמת ממשלת אחדות לאומית; אף אחד לא רוצה בחירות בפעם השלישית תוך שנה.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין יחל ביום א' הקרוב בהתייעצויות עם נציגי המפלגות, ובהיעדר רוב של 61 ח"כים לנתניהו או לגנץ הוא ילחץ להקמתה של ממשלת אחדות לאומית.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו יו"ר כחול לבן בני גנץ, יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן וראש הממשלה בנימין נתניהו צילומים: אבי מועלם, אלכס קולומויסקי

 

לפי המדגמים, לנתניהו וגוש הימין 54-57 מנדטים, לבני גנץ ומפלגות המרכז והשמאל 54-58 מנדטים ולאביגדור ליברמן 8-10 מנדטים.

 

נתניהו, שיצא לבחירות הללו במטרה להשיג רוב של 61 חברי כנסת, נכשל במשימה. הליכוד ירד בכוחו, וגם גוש הימין ללא ליברמן ירד מ-60 מנדטים בכנסת ה-21. קמפיין ההסתה נגד השמאל של נתניהו דירבן את הבוחרים מהצד הזה של המפה הפוליטית.

 

משמעות המדגמים ברורה: נתניהו לא יוכל כעת להקים "קואליציית חסינות", כלומר כזו שתעניק לו חסינות מפני הגשת כתבי אישום. אם באפריל זכה הליכוד בראשותו ב-35 מנדטים, כעת חוזים לו המדגמים ירידה, ל-31-33 בלבד. נתניהו הפסיד משום שלפי המדגמים, הליכוד היא כבר לא המפלגה הגדולה בכנסת. הוא גם לא הצליח לגמד את כוחו של יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן.

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ יכול לחייך אם התוצאות הסופיות יציבו את כחול לבן כרשימה הגדולה בכנסת. גנץ חזר והכריז במערכת הבחירות שלא יישב בממשלה תחת בנימין נתניהו, בשל 3 כתבי החשדות כנגדו. במקרה שגנץ אכן ירכיב ממשלה, אזי נתניהו יוכל לכהן כשר עד להגשת כתב אישום כנגדו. גנץ לא פסל באחרונה אפשרות שנתניהו יהיה שר בממשלתו.

 

המרוויח הגדול מהבחירות לכנסת ה-22 הוא יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, בהן - לפי המדגמים - כנראה שהכפיל את כוחו. אילו היה מצטרף במאי 2019 לממשלה בראשות נתניהו היה נשאר שר ביטחון עם מנדטים מעטים, ותלוי בראש הממשלה נתניהו. ליברמן הפך כעת ללשון המאזניים: הוא כבר הודיע במערכת הבחירות שימליץ לנשיא רק על מי (נתניהו או גנץ) שיסכימו לממשלת אחדות חילונית.

 

מרוויחה נוספת היא יו"ר ימינה איילת שקד. באפריל 2019 נחלו נפתלי בנט ושקד תבוסה מרה, כשלא עברו את אחוז החסימה. שקד פזלה לעבר הליכוד, אבל לבסוף הזיזה את הרב רפי פרץ ותפסה את המקום הראשון ברשימה שאיחדה את הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי. שקד ובנט, שיחזרו לכנסת, יוכלו כעת גם להחזיר את כספי הערבויות למפלגת הימין החדש, בסך של כ-6 מיליון שקל.

 

בדומה לשקד, אורלי לוי אבקסיס נמנית אף היא עם המנצחים לפי המדגמים: בבחירות באפריל לא עברה אבקסיס את אחוז החסימה, וכעת היא צפויה להכנס לכנסת - ותוכל להחזיר את 1.2 מיליון השקלים שמפלגתה חייבת לערבים שהעניקו לה ערבות בנקאית.

 

הרשימה הערבית המשותפת יוצאת אף היא עם הישג לפי המדגמים: 11-13 מנדטים, לעומת 10 מנדטים בבחירות האחרונות.

 

המפלגות החרדיות יצאו מהבחירות פחות או יותר אותו מספר מנדטים, אך עם חששות אמיתיים בשל האפשרות של הקמת ממשלת אחדות חילונית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x