$
בארץ

הג'וב החדש של ענת לוין: מנכ"לית בלאקרוק ישראל

לוין תחליף את אלכס פולק שמסיים את תפקידו לאחר 11 שנה; הבחירה בלוין מאותתת על הרצון של בלאקרוק לחזק אחיזתה והשקעותיה בשוק המקומי

רחלי בינדמן 14:3207.09.19

ענת לוין, מהמנהלות הותיקות בשוק הפיננסים, מונתה היום לתפקיד מנכ"לית בלאקרוק ישראל. היא תחליף את אלכס פולק, המסיים קדנציה שהחלה ב-2008 וישוב לבריטניה לתפקיד אחר בענקית ההשקעות הבינלאומית.

 

בלאקרוק היא ענקית ניהול הנכסים הגדולה בעולם ויש לה נציגות בישראל. עד לפני כשנתיים נציגות זו התמקדה בעיקר בקשר עם הגופים המוסדיים המשקיעים את כספי החיסכון ארוך הטווח של הציבור, בין היתר בקרנות של בלאקרוק. ואולם בשנים האחרונות הקרן התרחבה גם לשוק הקמעונאי, ותחת רפורמת הקרנות הזרות של רשות ניירות ערך השיקה בישראל קרנות נאמנות לציבור הרחב ולאחרונה אף הנפיקה קרנות סל שלה בבורסה בשיתוף פעולה עם בית ההשקעות אלטשולר שחם, שעוררו את זעמן של קרנות הנאמנות המקומיות, החוששות למקומן. הבחירה בלוין, שהיא מנהלת ישראלית מקומית, להבדיל ממנהל זר כמו פולק, מצביעה על הרצון של בלאקרוק להדק את הקשר הן הם הלקוחות המקומיים (המוסדיים והמערכת הבנקאית שמרכזת את שיווק הקרנות לציבור הרחב) והן עם מקבלי ההחלטות - בממשלה ובכנסת.

 

 

לפי בלאקרוק במסגרת תפקידה החדש לוין תהיה אמונה על פיתוח יוזמות אסטרטגיות של החברה בישראל, הרחבת שיתופי הפעולה המקומיים, יישום של שירותי הלקוחות המקומיים ועידוד פעולות השקעה של החברה, למען הגדלת הצמיחה של בלאקרוק בשוק הישראלי.

 

נזכיר כי לפני חודש חשף כלכליסט כי שר האוצר משה כחלון ומנכ"ל משרדו שי באב"ד נפגשו בניו יורק עם נציגי בלאקרוק ושוחחו על מהלך לקידום השקעה משמעותית של הקרן בישראל, בין היתר בתחום התשתיות. בבלאקרוק אז רמזו כי הם מצפים גם לתמיכה של שר האוצר ושל מקבלי ההחלטות בממשלה לחזק את מעמדה של בלאקרוק בשוק המקומי. כך למשל, הקרנות שהשיקה בלאקרוק בישראל נרכשות על ידי המשקיעים המקומיים במטבע זר, וכך המשקיע חשוף הן לעמלת המרת מט"ח והן לשער המטבע. בעבר היה ניסיון של בלאקרוק וקרנות נוספות לשכנע את רשות ני"ע לאפשר השקעת קרנות מנוטרלות מטבע אך מהלך זה נחסם על ידי מנהלי הקרנות המקומיים ובימים אלה נשקל מחדש על ידי רשות ניירות ערך.

 

ענת לוין ענת לוין צילום: אוראל כהן

 

בלאקרוק גם הייתה פעילה ומעורבת בכל הקשור למגבלת כפל דמי הניהול שהטילה הממונה על שוק ההון לשעבר דורית סלינגר, שהגבילה את היכולת של המוסדיים לגלגל על החוסכים הפנסיונים דמי ניהול נוספים בגין רכישת שירותי ניהול השקעות חיצוניים, דוגמת קרנות כמו בלאקרוק. בסופו של דבר ב-2014 הוגבלו דמי הניהול ל-0.25% אך בלאקרוק הייתה מעורבת במאבק נגד המגבלה. בימים אלה בוחן הממונה על שוק ההון משה ברקת את המגבלה, שוב, שכן היא תפוג בסוף השנה ויש לחדשה.

 

לוין מצידה מביאה עמה ערך רב למהלכים הללו. ראשית, היא מכירה היטב הן את הצד המוסדי כמי שניהלה במשך שנים את ההשקעות של קבוצת הביטוח מגדל, ובהמשך בתפקידה האחרון את ניהול ההשקעות של עמיתי כלל. בנוסף יש לה קשר למערכת הבנקאית כמי ששימשה משנה למנכ"ל בנק הפועלים לפני שנקראה על ידי שלמה אליהו לשמש יו"ר מגדל, תפקיד שעזבה לאחר תקופה קצרה של שמונה חודשים. לבסוף, ללוין יש קשרים גם עם הממשלה כאשר ב-2009 הציע לה ראש הממשלה בנימין נתניהו את תפקיד המפקחת על הביטוח, הצעה שסירבה לה אז. בהמשך, עלה שוב שמה של לוין כמועמדת לתפקיד ואולי גם לתפקיד המפקחת על הבנקים, אך לבסוף היא לא מונתה לתפקידים אלו ונשארה במגזר הפרטי.

 

מאז שניסתה להתמודד על תפקיד מנכ"לית כלל בשלהי 2017, במירוץ לו הפסידה לבסוף ליורם נוה, לוין לא כיהנה בתפקיד משמעותי למעט חברות בכמה דירקטוריונים וכן בתפקיד יו"ר אלרוב של אלפרד אקירוב, תפקיד שלא ברור אם תצטרך לעזוב כעת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x