$
בארץ

פרקליט המדינה: "השבנו כספי מדינה בשני מיליארד שקל שנלקחו שלא כדין"

בדבריו התרכז שי ניצן בדברים המסוקרים פחות, כהסתה לטרור ועבריינות מין וכן על הרפורמה בסגירת תיקים; היועמ"ש, אביחי מנדלבליט, העדיף להמנע מהתייחסות אקטואלית: "שומרי סף זה לא מילה גסה, זה תפקיד מהותי בדמוקרטיה"

משה גורלי 18:4103.09.19

פרקליט המדינה שי ניצן אמר היום (ג') בוועידת המשפט הישראלית ה-8: "כשאנו פועלים לסילוקם מהבמה של אנשי ציבור מושחתים, אנו מקיימים את דבר התורה שמזהיר 'לא תיקח שוחד כי השוחד יעוור עיני חכמים'. דווקא החכמים הם אלה שצריכים להיזהר. וכאן אסיים דבריי בענין המאבק בשחיתות".

 

 

פרקליט המדינה התרכז בדבריו בנושאים מסוקרים פחות, כפעילות יחידת הסייבר להסרת תכנים פוגעניים - כהסתה לטרור ועבריינות מין בקטינים. "ביקשנו הסרת 14 אלף תכנים פוגעניים ובתשעים אחוז הבקשה התקבלה על ידי חברות האינטרנט. לפני הבחירות ביקשנו הסרת למעלה מעשרת אלפים חשבונות פיקטיביים, 'בוטים' - 99 אחוז נענו בחיוב".

פרקליט המדינה שי ניצן פרקליט המדינה שי ניצן צילום: יאיר שגיא

 

בעניין האכיפה כלכלית, ציין ניצן כי "השבנו בשנים האחרונות לקופת המדינה למעלה משני מיליארד שקל של כספים שנלקחו מהמדינה שלא כדין".

 

ניצן דיבר על הרפורמה בסגירת תיקים: "יותר תיקים ייסגרו מחוסר אשמה מאשר חוסר ראיות, ובכך הלכנו לקראת יותר אנשים שלא יסתובבו עם קופת שרצים של רישום פלילי".

 

היועמ"ש אביחי מנדלבליט היועמ"ש אביחי מנדלבליט צילום: יאיר שגיא

 

 

היועמ"ש: "שומרי סף זה לא מילה גסה"

 

"שומרי סף זה לא מילה גסה, זה תפקיד מהותי בדמוקרטיה, ואבן יסוד במסורת המשפטית שלנו, שיש להתגאות בה", אמר היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שהעדיף להימנע מכל התייחסות אקטואלית ובחר להרחיב בנושא הביטחון המשפטי כחלק בלתי נפרד מהחוסן הלאומי: "הביטחון המשפטי הוא הביטחון של כל אדם במדינת ישראל בכך שמערכת המשפט תמלא את התפקידים המתחייבים בדמוקרטיה לשם הבטחת העליונות של שלטון החוק, כאמצעי ראשון במעלה להבטחת התהליכים הדמוקרטיים, האינטרס הציבורי וזכויות הפרט.

 

"כאשר קיים ביטחון משפטי, אדם יודע שאם חתם על הסכם מול אחר, ההסכם יכובד; ואם לא – ייאכף ע"י בית המשפט. כאשר קיים ביטחון משפטי, אדם שנפגע באירוע פלילי יודע שהמשטרה תפעל לאיתור החשודים ולהבאתם לדין. כאשר קיים ביטחון משפטי, אדם שזכויותיו נפגעו בשל פעולה שלטונית לא חוקית, יודע כי עומדת לרשותו האפשרות לזכות לסעד אפקטיבי מבית המשפט. תנאי יסודי לקיומם של כל אלה הוא עצמאותה של מערכת המשפט, ועצמאותה של התביעה הכללית".

 

והוסיף היועץ: "תחום מרכזי נוסף שצפוי להעסיק אותנו בשנה הבאה הוא אכיפת הדין בהקשרי התביעה הכללית. נמשיך לפעול ללא מורא, באופן ענייני, מקצועי ואחראי, כדי להבטיח את שלטון החוק במדינת ישראל ואת אמון הציבור בעבודת גופי אכיפת החוק, תוך מאבק בלתי מתפשר בפשיעה ובשחיתות. אמרתי בעבר, ואני חוזר ומצהיר היום – יש שיקול אחד שמנחה אותנו והוא גילוי האמת ועשיית הצדק. קבלת ההחלטות תהיה עניינית ותתבסס אך ורק על חומר הראיות ועל הדין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x