$
בארץ

בית הדין לעבודה החזיר את המדינה והסתדרות המורים למשא ומתן

בתום דיון שארך חמש שעות, בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב הורה לצדדים לדווח לו על התוצאות עד יום שישי בבוקר. המורים דורשים שינוי במנגנון חישוב ימי המחלה ובמנגנון חישוב השכר הקובע לפנסיה. משרד האוצר: בית הדין הבהיר שדרישות המורים אינן עילה לשביתה. מזכ"לית הסתדרות המורים בן דוד: "בלי שביתה אין לאוצר תמריץ להגיע להסכמות"

שחר אילן 23:2028.08.19

בתום דיון שנמשך חמש שעות החזיר הערב (ד') בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב את המדינה ואת הסתדרות המורים לשולחן המשא ומתן. בית המשפט הורה לצדדים "לנהל משא ומתן רציני ואמיתי" ולעדכן אותו עד יום שישי בשעה 8:00 בבוקר. אם כצפוי לא יושגו הסכמות, בשל העיקרון שהסכמים אינם מושגים לפני הרגע האחרון, המשך הדיון בבית המשפט יתקיים באותו בוקר ב-9:00.

 

 

 

החלטת בית המשפט התקבלה לאחר שהסתדרות המורים סירבה להמלצת השופטת לדחות את השביתה ולקיים משא ומתן במהלך השבוע הבא. ההסתדרות הציעה לבית הדין ולמדינה לקיים משא ומתן אינטנסיבי החל מהיום.

 

אתמול הוציא בית הדין האזורי לעבודה בירושלים צו מניעה האוסר על ארגון המורים העל יסודיים להשבית את הלימודים בתיכונים ואף נזף בו על חוסר תום לב. היום התקיים דיון בבקשת המדינה נגד שביתה של הסתדרות המורים בגנים, בבתי הספר היסודיים ובחטיבות הביניים. סכסוך העבודה של הסתדרות המורים מבוסס וממוקד יותר.

יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד, מזכ"לית הסתדרות המורים צילום: ראובן קפוצינסקי

 

 

דרישה אחת היא לשנות את מנגנון חישוב ימי המחלה. היום מנכים למורים 1.4 ימי חופשה על כל יום היעדרות. זאת בשל העובדה שימי העבודה של המורים משתנים באורכם. המשמעות העיקרית של הדרישה היא הגדלת פדיון ימי החופשה בפרישה.

 

הדרישה השנייה היא לשנות את מנגנון חישוב השכר הקובע לפנסיה תקציבית. כיום מורכב המנגנון מנוסחה מסובכת, המבוססת על שכלול של מספר השנים לפני רפורמת אופק חדש ומספר השנים אחריה. יצוין שההסכם הקיבוצי של הסתדרות המורים הסתיים בסוף יוני, אך בשל מערכות הבחירות החוזרות לא ניתן לנהל משא ומתן על הסכם חדש.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה, כי "מתוך דאגה להורים ולתלמידים ובמטרה לפתוח את שנת הלימודים כסדרה, ימשיך משרד האוצר במשא ומתן עם ההסתדרות בימים הקרובים. משרד האוצר יעשה הכול כדי להבטיח שההורים והתלמידים לא ייפגעו. צר לנו שהסתדרות המורים אינה מסירה את איום השביתה חרף דברי בית הדין כי דרישות ההסתדרות אינן מהוות עילה לשביתה".

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד מסרה: "האוצר לצערי ממשיך לגרור רגליים. מיום כניסתי לתפקיד אני מנהלת משא ומתן עם האוצר. היו להם שנים לפתור את זה והם בוחרים לגרור רגליים. יש כאן בעיה אמיתית - יש עובדי הוראה שלא מקבלים את הפנסיה שמגיעה להם בגלל שהאוצר לא יודע איך לחשב להם את הפנסיה. לא יכול להיות שעובדי הוראה יהיו בני ערובה על ידי המדינה. כלו כל הקיצין. בלי שביתה לאוצר לא יהיה תמריץ להגיע להסכמות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x