$
בארץ

חברת החשמל המזרח ירושלמית תשלם חוב של 180 מיליון שקל לחברת החשמל

שופט המחוזי בירושלים פסק היום כי חמ"י תשלם לחברת החשמל את שארית החוב על שנת 2013 - לאחר תשלום של 350 מיליון שקל; מלבד זאת, לחברה נותר חוב לחברת החשמל של 2 מיליארד שקל

ליאור גוטמן 14:5618.08.19

שופט ביהמ"ש המחוזי בירושלים משה בר, פסק ברביעי האחרון שחברת החשמל המזרח ירושלמית (חמ"י) תשלם לחברת החשמל כ-180 מיליון שקל בגין חובות עבר שנגררו מאז 2013.

 

 

חברת החשמל המזרח ירושלמית אחראית על אספקת החשמל לפלסטינים שגרים בעיר הבירה, כמו גם בשטחי יהודה ושומרון. עיון בפסק הדין מלמד שחברת החשמל טענה שיש חוב מולה בהיקף של כ-531 מיליון שקל זאת עבור אספקת חשמל ושירותים אחרים במהלך שנת 2013.

 

מחסום שועפאט במזרח ירושלים מחסום שועפאט במזרח ירושלים צילום: עטא עוויסאת

 

כ-350 מיליון שקל שולמו תוך כדי ההליך המשפטי, וחברת החשמל עתרה כדי לקבל את יתרת החוב עבור אותה שנה בלבד. לפי השופט בר עם, חמ"י לא הצליחה להוכיח (כפי שטענה) שכל הסכום עבר, ולכן היא נדרשת לשלם את ההפרש.

 

למרות פסק הדין, חובם של הצרכנים תושבי יו"ש ועזה נשאר גבוה, ולפי דו"חות חברת החשמל שפורסמו שבוע שעבר הוא הגיע לרף של כ-2 מיליארד שקל. לשם השוואה , מדובר בכ-37% מסך ההכנסות של החברה לרבעון השני של 2019, כפי שהם דווחו לבורסה בשבוע שעבר.

 

בעבר נעשו ניסיונות לגבות את החוב, כולל פניה לבעלים של חברת החשמל, היא ממשלת ישראל, לבצע קיזוזי חוב מול גביית מיסים עבור הרשות, או לחילופין לאשר לחברת החשמל לבצע ניתוקי חשמל יזומים. עד היום ממשלת ישראל לא אישרה מהלכים מסוג זה, ולוותר על וביהמ"ש העליון בשבתו כבג"צ פסל באפריל האחרון לנתק שכונות, זאת מבלי שחברת החשמל תוכיח שיש הליך מסודר לנושא.

 

לפני כ-10 ימים, ולאחר קבלת הסברים מחברת החשמל לגבי הליך הניתוקים המתוכנן, אישר בג"צ לנתק שכונות באם החוב לא שולם.

 

בחברת החשמל טוענים שמדובר בפסק דין חשוב, שדוחה את ניסיונותיה המתמשכים של חמ"י להתחמק מתשלום חובותיה לחברת החשמל לישראל, ובכוונת חברת החשמל להמשיך לפעול לגביית מלוא חובותיה של חמ"י, אשר לטענת החברה צברה חובות נוספים משמעותיים ביותר לאחר שהוגשה התביעה.

 

"חברת החשמל נחושה לגבות את חובות הפלסטינאים ולצורך כך היא מפעילה את כל האמצעים העומדים לרשותה, לרבות הליכים משפטיים וצמצום האספקה הסדירה", מסכם יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל.

 

מחברת החשמל המזרח ירושלמית, מיוצגת על ידי משרד עו"ד גרוס, קלינהנדלר, חודק, הלוי, גרינברג ושות', נמסר בתגובה ש"החברה ובאי כוחה קיבלו את פסה״ד ולומדים אותו לעומק. לאור האמור בפסה״ד, החברה שוקלת את המשך צעדיה, לרבות הגשת ערעור לבית המשפט העליון".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x