שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

הלמ"ס מפרסמת לראשונה: אלו השכונות העשירות והעניות בישראל

לפי המדד החברתי-כלכלי שמפרסמת הלמ"ס, האזור העשיר בערי ישראל הוא פארק צמרת - אזור המגדלים בצפון החדש של תל אביב. האזור העני ביותר - רמת אלחנן בבני ברק. מאה שערים והשכונות המקיפות אותה נמצאות בשלושה מעשרת המקומות האחרונים

שחר אילן 13:0015.08.19

האזור העני ביותר ביישובים העירוניים בארץ הוא שכונת רמת אלחנן; כך עולה מהמדד החברתי כלכלי לאזורים סטטיסטיים שמפרסמת היום (ה') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). רמת אלחנן ממוקמת אחרונה מבין 1,624 אזורים. במקום הראשון נמצא פארק צמרת, אזור המגדלים בצפון החדש של תל אביב (ליד מחלף ההלכה). 

 

 

פנטהאוז בפארק צמרת פנטהאוז בפארק צמרת צילום: sothebysrealty

 

אזור סטטיסטי הוא יחידה גאוגרפית קטנה ובעלת מאפיינים אחידים ככל האפשר בתוך ישוב; במקרים לא מעטים הוא יהיה מקביל לשכונה. יישובים שבהם יותר מ-10 אלף תושבים מחולקים לאזורים סטטיסטיים, שמונים בדרך כלל 5,000-3,000 תושבים.

 

המדד מתבסס על נתונים משנת 2015, ומתפרסם לאחר זמן רב, כאשר המדד הקודם התבסס על המפקד שנערך בשנת 2008. בשל בעיית כתובות לא נכללו במדד עשרות ישובים ערבים, שהיו ככל הנראה משנים את התמונה בתחתית הרשימה. כמו כן, לא נכללים במדד ישובים קטנים כמו כפר שמריהו, סביון וארסוף, שסביר שהיו משפיעים על הצמרת.

 

חמשת האזורים העשירים ביותר:

1. מגדלי פארק צמרת, תל אביב

2. צהלה, תל אביב

3. דניה, חיפה

4. כוכב הצפון, תל אביב

5. גולן, נווה רום, רמת השרון

 

 

צהלה צהלה צילום: אוראל כהן

 

 

חמשת האזורים העניים ביותר:

1. רמת אלחנן, בני ברק

2. אזור קטן בין יד אליהו לכפר שלם, תל אביב

3. קריית הרמ"א, רמת התנאים, בית שמש

4. מאה שערים, ירושלים

5. קריית דגל התורה, מודיעין עילית

 

 

מאה שערים מאה שערים צילום: אלכס קולומויסקי

 

תשעה מעשרה האזורים העניים ביותר ממוקמים בישובים חרדיים, או בישובים מעורבים שבתוכם אזורים חרדיים. שכונות מאה שערים ובתי אונגרין הסמוכה ממוקמות במקום הרביעי מהסוף; שכונות גאולה ובית ישראל, הסמוכות למאה שהערים, ממוקמות במקום השמיני והתשיעי מהסוף. שני אזורים בישוב הבדואי רהט ממוקמים במקום ה-11 וה-13. חמישה מהאזורים העניים בארץ נמצאים בעיר החרדית מודיעין עילית, שישה נמצאים בירושלים (חלקם חרדים וחלקם ערבים) וארבעה בבית שמש.

 

שישה מעשרת האזורים העשירים בישובים העירוניים נמצאים בתל אביב. במקום הראשון, כאמור, ממוקם פארק צמרת; במקום השני צהלה, ברביעי כוכב הצפון, בשישי - אזור השוק הסיטונאי והמגדלים ברחוב הארבעה; במקום השלישי שכונת דניה בחיפה, ובחמישי אזור נווה רום ברמת השרון.

 

הרמה החברתית-כלכלית של האוכלוסייה נמדדה על פי 14 מאפיינים, שכוללים בין היתר הרכב דמוגרפי, השכלה וחינוך, רמת חיים, תעסוקה וגמלאות. מדובר באותם מאפיינים שמשמשים את הלשכה עבור המדד הסוציו אקונומי של הרשויות המקומיות. המדד לאזורים סטטיסטיים חושב בצורה זהה לחישוב המדד הסוציו אקונומי של ישובים בתוך מועצות אזוריות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x