$
בארץ

נחשף בכלכליסט

ארדן: נקנוס את אלביט בגלל קרקוע טייסת הכיבוי

השר לביטחון פנים כתב למנכ"ל אלביט: "הפרתם מחויבות וסיכנתם חיי אדם"; היום לא הוזנקו המטוסים לשריפה ליד בית שמש; אלביט: המטוסים היו כשירים, מדובר בקצר בתקשורת

אודי עציון 23:1601.08.19

השר לביטחון פנים, גלעד ארדן, מאיים להטיל קנסות על חברת אלביט, מפעילת טייסת הכיבוי הלאומית "אלעד". זאת בטענה כי מאז התגלה הזיהום בדלק מטוסי הטייסת בשבוע שעבר, שנחשף ב"כלכליסט", היא קורקעה.

 

היום אחר הצהרים פרצה שריפת יער גדולה סמוך לבית שמש, ו-20 צוותי כיבוי, מתוגברים במסוק משטרתי נושא מכל מים חיצוני, נאבקו באש. בגלל השריפה פונו בתים במושב בית מאיר הסמוך. המאבק בלהבות התבצע ללא מטוסי הכיבוי, שלפי הודעת הכבאות עדיין מקורקעים, עד להשלמת ניקוי מכלי הדלק ומנועיהם מהזיהום, שעלול לפגוע בביצועי המנוע, הנדרשים בעת שהמטוסים מבצעים תמרונים חריפים עמוסים ביותר מ-3 טונות נוזלי כיבוי.

 

מטוס כיבוי שמופעל על ידי אלביט מערכות מטוס כיבוי שמופעל על ידי אלביט מערכות

 

מוקדם יותר השבוע נמסר מהכבאות כי הכבאים נערכו בכוחות מתוגברים כדי לחפות על מטוסי הכיבוי המקורקעים, שאמורים לשוב לפעולה מלאה בימים הקרובים. טייסת אלעד, שנקראה על שם אלעד ריבן ז"ל, צופה האש שנספה בשריפה בכרמל ב-2010 יחד עם צוות הכיבוי שעימו פעל. הטייסת מפעילה 14 מטוסי "איר טרקטור". אלביט אחראית גם על רכישתם ואחזקתם של ששת מסוקי המשטרה, אך אלה מופעלים עצמאית בידי כחולי המדים.

 

ארדן כתב היום לבצלאל (בוצי) מכליס, מנכ"ל אלביט, שרכשה ומתחזקת את המטוסים עבור המדינה ומהשנה גם אחראית על טייסיה, "אינני יכול להבין הכיצד חברה עם רקורד ביטחוני כה נרחב, מאפשרת הפרה בוטה של מחויבותה, אשר יש בה לסכן חיי אדם. הנחיתי את מנכ"ל המשרד לבטיחון פנים לפעול בכדי להטיל על אלביט את הקנסות המקסימליים האפשריים בהתאם להסכם". אלביט מקבלת בכל שנה כמה עשרות מיליוני שקלים מהמדינה עבור השימוש במטוסים, משכורות הטייסים ואנשי המבצעים, ורכישת חומרי הכיבוי.

 

באלביט טוענים מנגד כי רוב מטוסי הטייסת היו כשירים אתמול לפעולה, וכי הודעה ברוח זו הועברה להנהלת שירותי הכיבוי עוד בשעה 15:13. גם בשבוע שעבר טענו באלביט כי הטייסת קורקעה חלקית, וכי חלק ממטוסיה זמינים לפעולה, וכי מדובר בקצר בתקשורת עם גורמי הכבאות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x