$
בארץ

סלקום ותש"י השלימו את עסקת מיזם הסיבים

העסקה בוצעה בפועל היום והחברות רכשו את IBC תמורת 110 מיליון שקל, כאשר סלקום מכרה ל-IBC את פעילות הסיבים שלה ב-180 מיליון שקל - בכך הגדילה את התזרים שלה ב-35 מיליון שקל; IBC קיבלה ממשרד התקשורת את רישיונה הסופי

אביאור אבו 15:3031.07.19

רכישת IBC הושלמה היום (ד') לאחר שכל הצדדים ביצעו את חלקם במכירה. בהתאם לתנאי החוזה, סלקום וקרן תש"י (תשתיות לישראל) העבירו 110 מיליון שקל תמורת רכישת IBC, כשכל אחת נתנה 55 מיליון שקל, מה שמקנה להן באופן רשמי 70% מהשליטה בחברה תחת שותפות מוגבלת. ה-30% הנותרים מהמיזם יוותרו בידי חברת החשמל.

 

 

בנוסף, סלקום ביצעה את החלק השני בעסקה ומכרה את פריסת הסיבים הקיימת שלה בשכונות מגורים ל־IBC, תמורת 180 מיליון שקל. סכום זה ישולם לסלקום על ידי תש"י וסלקום עצמה (כבעלים), על-ידי הלוואת בעלים של 90 מיליון שקל כל אחת. כלומר, תזרים המזומנים של סלקום יגדל ב-35 מיליון שקל סה"כ: 90 מיליון בקיזוז 55 מיליון על הקנייה.

מיזם הסיבים אנלימיטד UNLIMITED מיזם הסיבים אנלימיטד UNLIMITED צילום: דור מנואל

 

סלקום ותש"י התחייבו להשקיע בפרוייקט לכל הפחות כ-200 מיליון שקל במהלך שלוש השנים הראשונות. במקביל, סלקום, כלקוחה של IBC, התחייבה לשלם לה מראש על 10%-15% ממשקי הבית שיונגשו לשירות החברה ב-15 השנים הקרובות - סכום שיהיה על סלקום להעביר גם אם לא תצליח להגיע ליעד. לאחר עשר שנים, סלקום תיחשב כבעלת הסיבים עד סוף תקופת השימוש בהם, המוערכת בכעד 30 שנה, והיא תשלם ל-IBC עבור תחזוקה בלבד. בחברה מקווים לסגור עסקאות נוספות זהות עם חברות נוספות בשוק. מיזוג הפריסות של שתי החברות מגיע לכ-400 אלף בתי אב, המהווים כ-16% ממשקי הבית בישראל, בדומה להיקף הפריסה של פרטנר.

 

IBC הוקמה ביולי 2013, כחברת תשתית שלישית לצד בזק והוט, במטרה לקדם תחרות שתוביל לשיפור תשתיות התקשורת בישראל. החברה החלה להקים תשתית סיבים אופטיים, היכולים לספק אינטרנט אולטרה מהיר, תחת המותג UNLIMITD. לאחר שהמיזם נקלע לקשיים כלכליים, חיפשו בחברה משקיעים חדשים. משהתברר שאין היתכנות עסקית בהתחייבות לפריסה אוניברסלית, משרד התקשורת אישר לחברה פריסה של 40% בלבד תוך עשור, מה שהיווה תמריץ עבור סלקום ותש"י להיכנס לעסקה. הבוקר קיבלה החברה את הרישיון הסופי והמתוקן ממשרד התקשורת.

 

השבוע פורסם כי אמיר לוי, ראש אגף התקציבים לשעבר במשרד האוצר, קיבל פנייה מסלקום להתמנות למנכ"ל IBC. סלקום בוחנת מספר מועמדים לתפקיד, שלא אויש באופן קבוע מאז 2015.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x