$
בארץ

המתנה של נתניהו לשקד ולבנט: 8 מיליון שקל להחזר ערבויות

עמידתה של איילת שקד בראש איחוד הימין אמורה לסדר לימין החדש מימון מפלגות בהיקף של 8.3 מיליון שקל, שיאפשר למפלגה החזר ערבויות של 5 מיליון שקל מהבחירות. אם נתניהו היה מאשר לשקד לרוץ בליכוד, היה מותיר את מפלגתה בבור כלכלי

צבי זרחיה 07:0930.07.19

יו"ר הימין החדש איילת שקד וקודמה בתפקיד נפתלי בנט, וכן הערבים שהעניקו ערבויות של 5 מיליון שקל למפלגת הימין החדש, יכולים לשלוח ברכת תודה ענקית לראש הממשלה בנימין נתניהו. הסיבה: הקדמת הבחירות לכנסת ה־22 והצבתה של שקד בראש רשימת איחוד מפלגות הימין, הזוכה ל־12–13 מנדטים בסקרים, צפויות להניב לימין החדש הרבה כסף של מימון בחירות – שיאפשר את החזרת הכספים לערבים.

 

 

נתניהו ושקד. רה"מ ניסה למנוע משקד לעמוד בראש איחוד הימין נתניהו ושקד. רה"מ ניסה למנוע משקד לעמוד בראש איחוד הימין צילום: אלכס קולומויסקי, עמית שעל

 

יוצא אפוא שנתניהו, שהקדים את הבחירות, שסירב לשריין את שקד ברשימת הליכוד, שהוא ורעייתו שרה התערבו כדי ששקד לא תעמוד במקום הראשון ברשימת איחוד מפלגות הימין – בסופו של דבר רק סייע לשקד ובנט. אם, למשל, היה משריין את שקד בליכוד, ספק אם מפלגת הימין החדש בלעדיה היתה עוברת את אחוז החסימה. אם היה משריין את שקד בליכוד יכול היה לגמדה, כשעמידתה בראש מפלגה תקשה עליו.

 

בבחירות לכנסת ה־21 לא עברה הימין החדש בראשות משותפת של בנט ושקד את אחוז החסימה. לא זו בלבד שהם נבעטו החוצה מהכנסת, ופוטרו מהממשלה על ידי נתניהו, הם נשארו עם חובות לערבים. ערב הבחירות, כשהסקרים ניבאו לה 8 מנדטים, גייסה הימין החדש 10 ערבויות בסכום כולל של 6.75 מיליון שקל. נוסף על כך, גויסו 137 תרומות בסכום כולל של 345 אלף שקל.

 

מכיוון שהמפלגה קיבלה יותר מ־1% מהקולות הכשרים בבחירות לכנסת ה־21, היא זכאית למימון בחירות מהמדינה בהיקף של 1.38 מיליון שקל. כך, בניכוי הסכום הזה והתרומות, ובהנחה שכל הכסף שבגללו ניתנו הערבויות הוצא, נותרה הימין החדש עם חוב של 5.05 מיליון שקל לערבים, שאותו לא ניתן היה להחזיר אלא בגיוס תרומות שאותן כבר היה קשה לגייס, זאת לאחר שהימין החדש נותרה מחוץ לכנסת.

 

10 הערבים היו נאלצים לממש את הערבות שהעניקו לימין החדש, אלמלא הוביל נתניהו במאי את פיזור הכנסת. כעת, לאחר ששקד ובנט חזרו לזירה הפוליטית, ולפי הסכם האיחוד שנחתם אתמול בימין הם אמורים להכניס 6 ח"כים מהימין החדש, אזי מימון הבחירות שיקבלו מהמדינה (כחלק מהמימון לרשימת הימין כולה) יהיה 8.3 מיליון שקל. גם אם חלקו הגדול של המימון יופנה לקמפיין הבחירות של המפלגה, אזי הימין החדש תוכל לקחת הלוואה מהכנסת ולהחזיר את הכספים לערבים. ההלוואה תוחזר על ידי הימין החדש מכספי מימון המפלגות השוטף שתעביר הכנסת למפלגה. הימין החדש תקבל לבדה (אם תזכה ב־6 מנדטים במסגרת הרשימה) לכל אורך הקדנציה מימון מפלגות חודשי שוטף של 581 אלף שקל. המפלגה גם תוכל לקחת מהכנסת הלוואה של 5 מיליון שקל להחזר הכסף לערבים למשך 4.5 שנים עם החזר חודשי של כ־100 אלף שקל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x