$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

אלה משרדי הממשלה שמפרים בעקביות את חוק חופש המידע

המשנה ליועמ"ש דורש ממנכ"לי משרדי הגנת הסביבה, התחבורה, התרבות ושירותי דת להגיש לו תוכניות לתיקון הליקויים לגבי חוק חופש המידע. משרד רה"מ מוביל במספר העתירות שהוגשו נגדו על הפרת החוק - 16

שחר אילן 11:2529.07.19

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה (ציבורי־חוקתי) עו"ד רז נזרי דורש מארבעה מנכ"לים של משרדי ממשלה לפעול ליישום חוק חופש המידע במשרדיהם.

 

 

 

מדובר במשרדי התחבורה, התרבות והספורט, הגנת הסביבה והמשרד לשירותי דת. ארבעת המשרדים מתעלמים בעקביות מקביעות היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים כי הפרו את החוק, ולכן מוגדרים "משרדים מפֵרים". הם כיכבו גם בדו"ח מבקר המדינה על יישום חוק חופש המידע מ־2018.

המשנה ליועמ"ש רז נזרי והשר להגנת הסביבה זאב אלקין. ללא סמכויות אכיפה המשנה ליועמ"ש רז נזרי והשר להגנת הסביבה זאב אלקין. ללא סמכויות אכיפה צילום: נמרוד גליקמן, יואב דודקביץ

 

במכתב ששלח נזרי למנכ"לי המשרדים הוא הדגיש כי "על העומדים בראש משרדי הממשלה ויחידות הסמך - נבחרי ציבור ומנהלים כלליים - להטמיע בעבודתם ובעבודת המשרדים את עקרונות שקיפות הממשל, ולוודא שהם מיושמים בשגרת העבודה של המשרד". הוא קובע שחובה על המנכ"לים לפעול לתיקון הליקויים האמורים, ודורש לקבל מהם תוכנית לתיקון המצב.

 

החוק מאפשר לפנות אל היחידה לחופש המידע בתלונה נגד משרדים שמסרבים, בניגוד לחוק, למסור מידע או מתעלמים מפניות. במקרה שהיחידה קובעת כי התלונה מוצדקת היא דורשת מהרשות הרלבנטית למסור את המידע, אך אין לה סמכויות אכיפה. ארבעת המשרדים שאליהם כתב נזרי הם אלה שמובילים בהתעלמות מהחלטות היחידה ב־2018. ראשון הוא המשרד להגנת הסביבה עם 8 תלונות מוצדקות נגדו שלא תוקנו, ואחריו משרד התרבות והספורט עם 7 תלונות, ומשרד התחבורה והמשרד לשירותי דת עם 5 תלונות כל אחד.

 

משרד ראש הממשלה שכיכב בהיבטים שליליים אחרים בדו"ח הצליח לחמוק מהמכתב של נזרי משום שהוא מקיים את החלטות היחידה. המשרד הוא האלוף מבין משרדי הממשלה במספר העתירות שהוגשו לבתי משפט של אי מסירת מידע – 16 עתירות. הוא נמצא במקום השלישי באיחורים בתשובות לבקשות חופש המידע — שנרשמו ב־21% מהבקשות, ובמקום השני בכמות התלונות המוצדקות נגדו — 11. במשרד המשפטים אומרים שככל שיהיה צורך ייצאו מכתבים נוספים.

 

ארבעת המשרדים שאליהם כתב נזרי כיכבו גם בדו"ח מבקר המדינה ל־2018 כרשויות מפרות שאינן מתקנות את הליקויים, למרות החלטת היחידה לחופש המידע.

 

למשרד להגנת הסביבה היו אז 12 הפרות, והמבקר מצא כי עד יולי 2017 הו לא סיים לטפל ב־150 בקשות מידע שהוגשו בשנים 2016-2013.

 

ליקויים קשים נחשפו גם במשרד האוצר. התברר שהמשרד ובייחוד אגף התקציבים אינם משתפים פעולה עם הממונה על חופש המידע במשרד ומערימים על פעילותו קשיים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x