בארץ

אמיר לוי במגעים להתמנות כמנכ"ל מיזם הסיבים IBC

סלקום בוחנת מספר מועמדים לתפקיד בהם הממונה על התקציבים לשעבר; לחברה אין מנכ"ל קבוע מאז 2015

אביאור אבו 17:2428.07.19

אמיר לוי, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר, מסתמן כמועמד לתפקיד מנכ"ל חברת IBC, ש-70% ממנה נרכשו לאחרונה על-ידי קרן תשתיות לישראל (תש"י) וסלקום. סלקום בוחנת מספר מועמדים לתפקיד. את תפקיד מ"מ המנכ"ל מאייש כיום דורון כהן, לשעבר מנכ"ל משרד האוצר, המשמש כיו"ר דירקטוריון החברה.

 

 

לוי מגיע עם רקע בתחום התשתיות, לאחר ששימש בעברו כמנכ"ל חברת 'שיכון ובינוי אנרגיה מתחדשת' ולפני כן כסגן ראש אגף תקציבים לנושא תשתיות. לתפקידו באוצר מונה במאי 2013 על ידי שר האוצר לשעבר יאיר לפיד. לוי כיהן בתפקידו כ-4 שנים, בהן העביר שני תקציבים דו-שנתיים, של 2016-2015 ושל 2018-2017. לאחר מכן עבר ללימודים של שנה בארה"ב באוניברסיטת הרווארד, שם שימש כעמית מחקר בקנדי סקול בנושא תקציב המדינה.

מיזם הסיבים מיזם הסיבים צילום: דור מנואל

 

IBC הוקמה ביולי 2013, כחברת תשתית שלישית לצד בזק והוט, במטרה לקדם תחרות שתוביל לשיפור תשתיות התקשורת בישראל. החברה החלה להקים תשתית סיבים אופטיים, היכולים לספק אינטרנט אולטרה מהיר, תחת המותג UNLIMITED. החברה פרסה את הסיבים על גבי עמודי החשמל של חברת חשמל, שהחזיקה בזמנו 40% ממניות החברה, כאשר ה-60% הנותרים היו בידי קונסורציום של מספר חברות זרות.

 

בשנתיים הראשונות חלו עיכובים רבים במימוש תכנית הפריסה שהשליכו על מצבו הכספי של המיזם, באופן שסיכן את המשך קיומו. בעקבות כך, התפטר המנכ"ל דני לאובר ומאז לא מונה מנכ"ל קבוע חדש. ב-2015, משרד האוצר הזרים ל-IBC 150 מיליון שקל במטרה להציל את המיזם. למרות זאת, החברה הצליחה להנגיש כ-150 אלף בתי אב בלבד לתשתית הסיבים. משלא התרומם, הבינו ב-IBC כי עליהם לצמצם את ההשקעות תוך גיוס משקיע חדש, כאשר כהן שימש כנציג המוכרים במשא ומתן על המכירה.

 

לאחר תהליך ארוך הודיעו סלקום וקרן תש"י שהן רוכשות כל אחת 35% מנתח החברה, כאשר 30% יוותרו ברשות חברת החשמל. בחודש האחרון רשות התחרות ומשרד התקשורת אישרו את המכירה והפרויקט צפוי לקום לתחייה, כאשר במקביל סלקום תמזג את פעילות הסיבים שלה לתוכו. בנוסף, לאחר שהתברר שאין היתכנות עסקית בהתחייבות לפריסה אוניברסלית, משרד התקשורת אישר לחברה פריסה של 40% בלבד תוך עשור, מה שהיווה תמריץ עבור המשקיעות להיכנס לעסקה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x