$
בארץ

ממשלת מעבר אבל הנזק נשאר: פגיעה בפקידות המקצועית הבכירה

ממשלתו היוצאת של בנימין נתניהו שכהונתה תימשך כשנה, מדצמבר 2018 עד נובמבר 2019, תיזכר כממשלת שיתוק מבחינת קבלת החלטות משמעותיות, אבל כאקטיבית מאוד בביצוע מינויים בעייתיים

צבי זרחיה 08:2725.07.19

ממשלתו היוצאת של בנימין נתניהו שכהונתה תימשך כשנה, מדצמבר 2018 עד נובמבר 2019, תיזכר כממשלת שיתוק מבחינת קבלת החלטות משמעותיות, אבל כאקטיבית מאוד בביצוע מינויים בעייתיים.

 

מבין חמשת השרים שמינה נתניהו בממשלה הנוכחית, שלא יספיקו ללמוד לעומק את משרדיהם, לפחות אחד מהם כבר עשה צעד שיש לו השפעה משמעותית על עבודת המשרד: אלה הם הפיטורים של המנכ"לית הוותיקה והמוערכת של משרד המשפטים אמי פלמור על ידי השר אמיר אוחנה, שמונה כמחליפה של איילת שקד. במקום פלמור מייעד אוחנה לתפקיד את עו"ד אופיר כהן.

 

 

אמיר אוחנה ואמי פלמור אמיר אוחנה ואמי פלמור צילום: אלכס קולומויסקי, אוראל כהן

 

מנכ"ל נוסף שהוחלף במינוי תהוה הוא זה של משרד ראש הממשלה, כאשר את יואב הורוביץ שהחליט לעזוב החליף לא מכבר רונן פרץ — סגן מזכיר הממשלה שהגיע למשרד לפני כמה שנים כעוזר זוטר למזכיר דאז אביחי מנדלבליט. די תמוה שפרץ כעת מנהל את משרד רה"מ בלא ניסיון מקצועי במשרד מרכזי וגדול כל כך. מינוי זה פרץ מזכיר את הצעתו של נתניהו בשעתו למנות את עפרה ברכה לנציבת שירות המדינה.

 

בנוסף לאוחנה כשר משפטים מינה נתניהו עוד שלושה שרים חדשים: ח"כ בצלאל סמוטריץ' מונה לשר התחבורה במקום ישראל כץ; ח"כ אמיר אוחנה מונה לשר המשפטים במקום איילת שקד; ח"כ רפי פרץ מונה לשר החינוך במקום נפתלי בנט; ויו"ר הקואליציה ח"כ דודי אמסלם (ליכוד) מונה לשר התקשורת. המינוי החמישי הוא ישראל כץ, שהיה ממלא מקום שר החוץ ומונה לשר חוץ במינוי קבוע.

 

בין ההחלטות השנויות במחלוקת שממשלת המעבר קיבלה ניתן למנות — גם כן צעד של אוחנה — את המועדים הנוספים לנבחנים במבחני לשכת עורכי הדין שאישר שר המשפטים, כפי שנחשף אתמול ב"כלכליסט". בעקבות צעד זה, ועדת הבוחנים בראשות סגן נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, שאול שוחט מאיימת להתפטר.

 

בתקופת בחירות יש הצדקה לשינויים פרסונליים בממשלה ובמשרות הבכירות בשירות המדינה רק במקרים קיצוניים. שכן אסור שהשרים והמנכ"לים הזמניים יבצעו מהלכים חדשים של מדיניות. כך, יצטרך אוחנה, בעקבות הדחת פלמור, לשכנע את ועדת החריגים מדוע אופיר כהן ראוי להתמנות במקומה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x