בארץ

החל משלישי: האחיות ישבתו במחאה על מחסור בכוח אדם

בהמשך לסכסוך העבודה שהוכרז, הודיעה הסתדרות האחים והאחיות על השבתת מערכת הבריאות: "אנחנו לא עובדי כפייה". משרד הבריאות הגיב: "אנו מוקירים את עבודת האחיות, אך לא נתגמש על הסטנדרט הנדרש"

ענבר טויזר, ynet ושירות כלכליסט 19:3121.07.19

הסתדרות האחים והאחיות הודיעה היום (א') על שביתה החל מיום שלישי במחאה על המחסור בכוח אדם. "האחים והאחיות בישראל אינם עובדי כפייה, ולא ייתנו עוד יד לעבודה מחוץ לתקנים ולרישיון, למטלות, נהלים ובקרות ללא תוספת כח אדם וללא תוספת שכר בהתאם", נמסר בהודעה על העיצומים. "על כן, הסתדרות האחים והאחיות בישראל מודיעה כי החל מיום שלישי תתקיים שביתה כללית במתכונת חירום בכלל מערכת הבריאות".

 

 

בהודעה נטען כי משרדי הבריאות והאוצר הם האחראים הישירים לכך שהמחלקות בבתי החולים עלו על גדותיהן והמסדרונות ממשיכים להתמלא בחולים ובמיטות מחוץ לרישיון החוקי שמשרד הבריאות עצמו העניק: "התורים הפוגעים בבריאותם של כל אזרח במדינת ישראל. התנהלות זו יוצרת עומסים כבדים על האחיות ופגעה ביכולתן לספק טיפול הולם ובטוח למטופלים.

 

"האחים והאחיות בישראל הם המשאב האנושי החשוב ביותר ליציבותה ואיתנותה של מערכת הבריאות הציבורית. בלעדינו לא יכולה להינתן רפואה ראויה לאזרחי ישראל. על כן, שמירה על מעמדן, תנאי העסקתן, סביבת עבודתן ומקצועיותן של האחיות בישראל הוא אינטרס לאומי ראשון במעלה של מדינת ישראל ואזרחיה".

 

משרד הבריאות מסר בתגובה כי הוא "מוקיר את עבודת האחיות, שנמצאות בלב העשייה של מערכת הבריאות והשירות הציבורי. אנחנו פועלים יחד עם כל הגורמים הרלוונטים להקלת העומסים ומציאת פתרונות להפחתת העומס והשחיקה, וזאת בהמשך להוספה של יותר מ-300 תקני אחיות רק לאחרונה. יחד עם זאת, לכולנו יש מחוייבות ואחריות למטופלים ולביצוע כלל המשימות הנדרשות לטיפול רפואי בסטנדרט הנדרש. לא תהיה התגמשות בסטנדרט רפואי מציל חיים מצד המשרד. מחר צפויה להתקיים פגישה עם הסתדרות האחיות בנושא".

 

 

אחיות (ארכיון) אחיות (ארכיון) צילום: אפי שריר

 

 

לפני כמה שבועות הכריזה הסתדרות האחיות על סכסוך עבודה לאור מחסור בתקנים שמקשה את השלמת משימת האקרדיטציה - מבדק לתו תקן בינלאומי שנדרשים לבצע בתי החולים בישראל.

 

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הורה לפני כמה ימים למנהלי בתי החולים לקצץ בשכרן של האחיות אם ימשיכו בסכסוך העבודה. בעקבות כך איימה יו"ר הסתדרות האחיות אילנה כהן: "אם יילקח שקל אחד משכר האחיות שפועלות על מנת לתת את הטיפול הראוי לאזרחי ישראל - נשבית את מערכת הבריאות".

 

בתגובה להודעה היום מסר אראל בוצ'ינסקי יו"ר "מרשם" (ארגון המתמחים לרפואה): "מאבק האחיות הוא ראוי וחשוב ובבסיס שלו הוא מאבק על תקנים - הבעיה המרכזית של מערכת הרפואה הציבורית בישראל. דווקא עכשיו, בימים שלפני הבחירות, נבחרי הציבור חייבים לשים את נושא הגדלת התקנים במערכת הבריאות בראש סדר העדיפויות".

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הביע הערב (א') תמיכה במאבקם של האחים והאחיות ויו"ר הסתדרות האחים והאחיות אילנה כהן, כנגד איומי משרד הבריאות לבצע הפחתות בשכרם של העובדים.

 

במכתב חריף ששלח בר-דוד למנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, התריע יו"ר ההסתדרות כי במידה שמשרד הבריאות לא יחזור בו מן האיומים כלפי האחים והאחיות, תפעל ההסתדרות במלוא עוצמתה על מנת לשנות את רוע הגזירה, עד כדי השבתה מלאה של מערך הבריאות בימים הקרובים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x