$
בארץ

ביטוח לאומי לאוצר: נפסיק להעביר את עודפי הגבייה בעוד חודשיים

לטענת המנכ"ל מאיר שפיגלר, מאז שנחתם בינואר האחרון הסכם בנושא בין הצדדים לא חלה כל התקדמות נוספת במשא ומתן; עם זאת, קיימת אי ודאות לגבי תקפות ההודעה בתקופת בחירות. הממונה על התקציבים באוצר: "שפיגלר אדם לא אחראי, הוא מסכן את המשק"

שחר אילן 09:1917.07.19

מתחדש משבר עודפי הגבייה של הביטוח הלאומי, לאחר שהמוסד שב והודיע למשרד האוצר כי בתוך חודשיים יפסיק להעביר את הכספים. זאת, לאחר שמאז שנחתם ההסכם בין הצדדים בינואר האחרון לא חלה התקדמות במשא ומתן ביניהם. עם זאת, קיימת אי ודאות לגבי תקפות ההודעה בתקופת בחירות.

 

על פי הסכם משנות ה-80, עתודות הביטוח הלאומי העומדות על כ-220 מיליארד שקל מופקדות באוצר, ומשמשות בפועל עבור התקציב השוטף של המדינה. בספטמבר האחרון הודיע שר העבודה והרווחה חיים כץ לראש ההמשלה בנימין נתניהו ולמשרד האוצר על ביטול ההסכם שמעביר את עודפי הגביה של הביטוח הלאומי לאוצר. משמעות ההודעה, אם אכן תצא לפועל, היא חור תקציבי בהיקף 24 מיליארד שקל.

 

  צילום: גדי קבלו

 

בביטוח הלאומי חוששים שכאשר יגיע זמנו של הגירעון הצפוי בתקציב המוסד, האוצר יסרב לעמוד בהתחייבויותיו ויעדיף לקצץ בקצבאות. כן מעוניין הביטוח הלאומי להשיג בשוק החופשי ריביות גבוהות יותר על הכספים.

 

יצוין עם זאת, שכאשר הודיע הביטוח הלאומי על הפסקת התשלומים עמדה תחזית מועד הכניסה לגירעון על שנת 2022, ובינתיים התברר שהחישובים היו שגויים והגירעון צפוי ב-2037. בביטוח הלאומי טוענים שעצם העובדה שהמוסד עתיד להכנס לגירעון ולא יוכל לעמוד בהתחייבויותיו היא מה שחשוב, אבל מן הסתם הדחיפות פחתה.

 

בינואר סוכם על הקמת צוות לפתרון הבעיה בראשות מנכ"ל משרד ראש הממשלה היוצא יואב הורוביץ, אך עבודת הצוות לא התקדמה. על כן, מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר שלח אתמול מכתב למשרד האוצר בו הודיע, על סמך ההסכם מינואר, כי בתוך חודשיים יפסיק המוסד להעביר את עודפי התקציב.

 

יש לציין כי קיימת אי ודאות לגבי תקפות המהלך של הביטוח הלאומי, שכן הוא נעשה בתקופת בחירות - וכך גם טוענים באוצר. שפיגלר טוען מצידו שהמהלך חוקי כיוון שההסכם הזמני בין הצדדים נחתם בינואר, אך כעת מדובר במערכת בחירות חדשה.

 

ממשרד האוצר נמסר בתגובה:"גם השנה, כמו בעבר, משרד האוצר ימשיך להעביר לביטוח הלאומי את כל התקציבים אליהם הוא מחויב. לפיכך יש לתהות על המועד בו הודיע שוב, פעם נוספת, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי על רצונו לשנות את ההסדר הקיים מזה עשרות שנים באופן שדווקא עלול דווקא להרע את מצב המוסד".

 

מרידור: "שפיגלר מסכן את המשק"

 

הממונה על התקציבים באוצר, שאול מרידור, טען בתגובה לדברים כי מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, "לוקח על כתפיו אחריות לסיכונים כלכליים אימתניים". עוד הגדיר אותו "אדם לא אחראי", ואף האשים אותו בניצול הבחירות לצורכי ניגוח. 

שאול מרידור שאול מרידור צילום: שאול גולן

 

מרידור הזכיר שגם כך "יש גירעון די גדול, לפי פרסום החשב הכללי אנחנו נמצאים בגירעון של אחוז מעל היעד. זה לא מתוכנן ולא נכון", וציין ש"אנחנו עם ידיים כבולות בגלל המצב הפוליטי". לדבריו, "דווקא בגלל זה - זה לא הזמן לאנשים לא אחראים, והצעד שעשה מנכ"ל הביטוח הלאומי הוא צעד מאוד לא אחראי. הוא פוגע גם באזרחים באופן ישיר וגם ביעדי הממשלה ובמצב הכלכלי".

 

"הביטוח הלאומי", טען מרידור," מקבל מהחשכ"ל ריבית גבוהה ללא סיכון, והוא מבקש להשקיע באפיקים מסוכנים. המשמעות היא שמי שמקבל את השירותים של הביטוח הלאומי - כולנו - נשלם את הפער שנוצר. הגרעון של המוסד ייפול על כתפי האזרחים כולם".

 

מרידור אמר עוד כי "הביטוח הלאומי הוא חלק מממשלת ישראל, ואם האיום שלא להעביר את הכבפים יתממש, ואני בספק אם זה יקרה - הוא יגדיל את הגירעון בצורה משמעותית. אף אחד מכם לא היה מוכן לקחת על כתפיו אחריות כזו. לנסות לנצל את הבחירות כדי לנגח זה לא אחראי, ואם נכנס למשבר - זיכרו את היום הזה". עם זאת אמר ש"השכל הישר ינצח, אני בטוח בזה". יצוין שאחד משורשי המחלוקת הוא טענת הביטוח הלאומי שהוא מוסד עצמאי ולא חלק מהממשלה.

 

שפיגלר: "אזרחי ישראל לא צריכים להיפגע בשל מחדלי מרידור"

 

שפיגלר מסר בתגובה לדברי מרידור ש"היה טוב לראש אגף התקציבים להתמקד בגירעון אותו הוא יצר ועליו הוא אחראי, ולא לגלגל את האחריות לפתחנו ולאיים על הביטוח לאומי, המחוייב לוודא שציבור המבוטחים הישראלי יקבל את מלא זכויותיו".

 

מאיר שפיגלר מאיר שפיגלר צילום: ארכיון קקל

 

שפיגלר טען ש"כל מי שעיניו בראשו יודע שהבור התקציבי שראש אגף התקציבים זועק לגביו, הוא מעשה ידיו וכל האחריות מוטלת עליו כמי שצריך לתת דין וחשבון לציבור על כך. בימים בהם אגף התקציבים קיצץ בתקציבי הרווחה וכמקדמה לקיצוצים משמעותיים נוספים העומדים בפתח, שר העבודה והרווחה חיים כ"ץ ואנוכי, כמנכ"ל הביטוח הלאומי, ניצבים בשער לוודא שכל כספי הביטוח המשולמים ע"י הציבור הרחב יועברו אך ורק לטובת מיצוי זכויותיו.

 

"מדובר בכספי פרמיה ביטוחית ולא מיסים, ולכן אין להשתמש בהם לכיסוי גירעונות תקציביים שנוצרו עקב ניהול כושל של תקציב המדינה. האזרחים ששילמו כל חייהם לביטוח לאומי לא צריכים להיפגע כתוצאה ממחדלי התנהלות אגף התקציבים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x