$
בארץ

עמותה של עיריית ירושלים העניקה לגוף חרדי זכות וטו על זוכים במכרז

"עמותת לביא" פרסמה מכרז להפעלת חוגים בצהרונים במגזר החרדי שבו היא מתנה זכיה במכרז באישור "ועדת הרבנים לענייני חינוך"; בעקבות פניית "כלכליסט" הודיעה העמותה: "מדובר בטעות, נתקן"

שחר אילן 17:5315.07.19

"עמותת לביא" של עיריית ירושלים פרסמה מכרז להפעלת חוגים בצהרונים במגזר החרדי בו היא מתנה זכיה במכרז באישור גוף חרדי פרטי בשם "ועדת הרבנים לענייני חינוך". הוועדה מקורבת למפלגות החרדיות ובעצם המכרז מעניק לה בניגוד לחוק זכות וטו ומעביר אליה את סמכות ההכרעה במכרז.

 

המשמעות היא שהוועדה תוכל לקבוע תנאים של החמרה דתית להכרה בספקים. הבשורה החיובית: בתשובה לפניית "כלכליסט" הודיע העמותה שתבטל את התנאי וטענה ש"נפלה טעות".

 

עמותות לביא היא גלגולה החדש של "עמותות רנה קאסן כל ישראל חברים". היא הועברה ב-2018 לבעלות מלאה של עיריית ירושלים. באותה שנה הפעילה פרויקטים חינוכיים בהיקף של 418 מיליון שקל. בין מטרותיה: ניהול מוסדות חינוך, הפעלת בתי תלמיד, צהרונים וקייטנות וניהול פרויקטים חינוכיים. לאחרונה פרסמה מכרזים להקמת מאגר ספקים להפעלת חוגים בצהרונים בחינוך הממלכתי, החרדי והערבי. במגזר החרדי קבעה כאמור העמותה תנאי סף של "אישור ועדת הרבנים לענייני חינוך".

  

עיריית ירושלים עיריית ירושלים צילום: אלכס קולומויסקי

 

"ועדת הרבנים לענייני חינוך" היא גוף קנאי שפועל ליד מועצות גדולי התורה של אגודת ישראל ודגל התורה. היא מורכבת מהרבנים החרדים הבכירים, כאלה שנחשבים לעתודת חברוּת עתידית במועצה עצמה. בין היתר הם מנהלים את מאבק הממסד החרדי בלימודי ליבה, נאבקים נגד יציאת נשים חרדיות ללימודים אקדמיים, מפקחים על כך שלא יחדרו השפעות זרות לחינוך החרדי ואסרו על מורים חרדים להשתתף בהשתלמויות שונות מטעם משרד החינוך. בעבר אף קראו למוסדות חינוך חרדיים להחרים פעולות של המחוז החרדי של משרד החינוך.

 

סמכות להפלות גם בין חרדים

 

קשה להתעלם מהאירוניה הרבה שבכך שגוף שעיקר תפקידו למנוע התערבות חיצונית של גופי החינוך של המדינה בחינוך החרדי, מקבל סמכות מרחיקת לכת מגוף כזה בדיוק. זכות הווטו מאפשר לוועדה, אם תרצה, לא רק להפלות לא חרדים לרעה אלא גם להפלות בין חרדים.

 

עו"ד ד"ר אורן שבת, מומחה לדיני מכרזים אומר כי "על פניו זה בלתי חוקי. במקום לקבוע קריטריונים ברורים למתמודדים כדי שיעמדו בתנאי האיכות של המכרז דורשת העמותה העירונית 'רישיון' מאותה ועדה של רבנים, ובכך מסמיכה אותה באופן אסור לקבוע מי מתאים ומי לא מתאים להתמודד במכרז. זה פסול. בתי משפט פסקו שגוף ציבורי אינו רשאי לעשות זאת".

 

מעיריית ירושלים, שהעמותה כאמור בבעלותה המלאה, נמסר: "מדובר במכרז שפורסם על ידי עמותת לביא. העירייה איננה מתערבת בתוכנם של מכרזים, אחריותה ועניינה באיכות המסגרות".

 

מעמותת לביא נמסר בתגובה: "בקול הקורא המדובר נפלה טעות בדרישת תנאי הסף של הצורך בהצגת אישור 'ועדת הרבנים'. הבהרה בהתאם תפורסם על ידי העמותה בהקדם".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x