$
בארץ

עמותת "ידיד" בסכנת סגירה, יוצאת לתוכנית הבראה

על רקע מאסרו של המנכ"ל לשעבר, העמותה מתעכבת בתשלום שכר לעובדים והמנכ"לית התפטרה אחרי חודש וחצי. הוועד המנהל: "התרומות בירידה. נעשה הכל בכדי להשאיר את העמותה בחיים ולהמשיך בפעילות"

עמיר קורץ 08:2311.07.19

עמותת ידיד, הפועלת לצמצום פערים ולמיצוי זכויות בעיקר בקרב השכבות החלשות, יוצאת בתוכנית הבראה ורה־ארגון בניסיון למנוע את סגירתה כליל, על רקע קשיים כלכליים. חברי הוועד המנהל של ידיד, בראשות היו"ר גידי קפלן, התכנסו ביומיים האחרונים לדיונים דחופים, כדי לבחון את הברירות העומדות בפני העמותה ואת הדרכים האפשריות להצלתה.

 

 

 

לדברי גורם בידיד, מזה זמן התנהלותה של העמותה לקויה, והיא נקלעה לקשיים כספיים עד שהחודש כלל לא שילמה משכורות לעובדיה. לדברי גורם אחר שעבד בידיד בעבר, נראה שרק בתקופה האחרונה התגלה עומק הבור הכספי שבו היא נמצאת, והוא גדול יותר מכפי שהעריכו. נוכח כל אלה, חשש העובדים הוא כי העמותה עומדת בפני סגירה זמנית או קבועה.

 

 

רן מלמד המנכ"ל המשותף. נאלץ לעזוב רן מלמד המנכ"ל המשותף. נאלץ לעזוב

 

המנכ"לית החדשה התפטרה

 

בנוסף לקשיים הכספיים, ל"כלכליסט" נודע כי מנכ"לית העמותה רקפת מוסק התפטרה השבוע. מוסק מונתה לתפקידה לפני חודש וחצי, ועזיבה כה מהירה של מנכ"ל חדש בהחלט מעלה סימני שאלה רבים.

 

ידיד ספגה לאחרונה פגיעה קשה, תפעולית ותדמיתית: בחודש שעבר נידון רן מלמד, שהיה המנכ"ל המשותף של העמותה והדמות הדומיננטית בה בשני העשורים האחרונים, לעונש מאסר של 10 חודשים. זאת לאחר שהורשע על ידי בית משפט השלום בפתח תקווה בנהיגה בפסילה, באופן סדרתי, כשרישיון הנהיגה שלו לא חודש מזה 30 שנה.

 

 

שרי ריבקין המייסדת. העמותה שהקימה מסייעת לשכבות החלשות שרי ריבקין המייסדת. העמותה שהקימה מסייעת לשכבות החלשות צילום: Youtube

 

מלמד היה הפנים של העמותה והרוח החיה בה, אולם על רקע מאסרו החליט הוועד המנהל לסיים את תפקידו - "בשל העניין המשפטי האישי בו הוא מצוי".

בעיה נוספת המעיבה כיום על פעילותה של העמותה הוא מצבה הבריאותי של שרי ריבקין המייסדת, שלא מאפשר לה לנהל בפועל את העמותה.

 

"ננסה להחיות את העמותה"

 

יו"ר הוועד המנהל קפלן שלח השבוע מכתב לעובדי ומתנדבי העמותה. במכתב, שהגיע לידי "כלכליסט", נכתב: "אתן ואתם - מנהלות ורכזות, עובדי ומתנדבי ידיד - אנשים מסורים ואמיתיים, ואתם ממש מצילים נפשות בעבודתכם. אנו מודעים לחוסר הוודאות שיש כעת ולדאגה העמוקה בליבכם, וברור שיש רצון עז של כולנו שייעשה המקסימום לשימור הארגון, אנשיו וחזונו".

 

חבר הוועד המנהל בעמותה יובל גולן אמר אתמול ל"כלכליסט": "הצטברות של דברים ונסיבות אילצו אותנו לצאת לתוכנית רה־ארגון והבראה. אנו במצב מאתגר וכולם יצטרכו לתת כתף. החלטנו שמחר נעביר משכורות וכנראה נמנה מנכ"ל חדש מתוך העמותה עצמה. אנו מנסים להתגבר על הקשיים ואני מקווה ומאמין שנצליח לצאת מחוזקים מהמהלך הזה. נעשה הכל כדי להשאיר את העמותה בחיים ולהמשיך את הפעילות במטרה להעניק שירותים לאנשים החלשים ביותר בחברה. מאז 2008 אנו חווים לצערנו ירידה בתרומות".

 

עמותת ידיד נוסדה על ידי ריבקין ב־1997. העמותה מסייעת לפונים אליה במיצוי זכויותיהם במגוון תחומים: דיור ציבורי, תעסוקה, ביטוח לאומי, הסדרי חובות מול בנקים ורשויות. כמו כן פעלה העמותה לקידום חוקים סוציאליים שונים בכנסת.

 

לפי אתר העמותות גיידסטאר, נכון ל־2017 הועסקו בידיד 56 עובדים ו־160 מתנדבים, והמחזור הכספי שלה עמד באותה שנה על 6.6 מיליון שקל. עוד לפי האתר, חמשת מקבלי השכר הגבוה בעמותה השתכרו בשנה זו ביחד כ־928 אלף שקל ברוטו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x