$
בארץ

בנק ישראל לא משנה תחזיות: צופה העלאת ריבית אחת עד סוף השנה

לפי הבנק הריבית צפויה לעלות פעמיים ב-2020 - ללא שינוי מהתחזית הקודמת. תחזית הצמיחה הופחתה במעט השנה ל-3.1% ונותרה ללא שינוי על 3.5% בשנה הבאה. הריבית נותרה על 0.25%. צפו בשידור החי ממסיבת העיתונאים של בנק ישראל

אדריאן פילוט 16:0108.07.19

הוועדה המוניטארית של בנק ישראל, בראשות הנגיד הפרופ' אמיר ירון, החליטה להותיר את הריבית במשק על כנה, זו הפעם השישית ברציפות, והיא תעמוד על 0.25%. במקביל, הותירו כלכלני בנק ישראל את תחזית הריבית ללא שינוי להמשך השנה ולשנה הבאה. המשמעות היא שהריבית תעלה פעם אחת בסוף הרבעון השלישי של 2019 ופעמיים נוספות ב-2020.

 

 

 

הריבית הבסיסית במשק עומדת על 0.25% מאז סוף נובמבר 2018,  אז החליטה ממלאת מקום הנגידה, נדין בודו-טרכטנברג, להעלות את הריבית מרמה של 0.1% לרבע אחוז.

 

במסיבת העיתונאים אמר ירון: "הדיונים (המוניטאריים) אף לא פעם לא פשוטים והפעם היו מורכבים במיוחד, שכן ההתפתחויות מאז ההחלטת הריבית האחרונה היו בכיוונים מנוגדים. אי הוודאות גברה עם ההחלטה למערכת בחירות נוספת, וקשה לחזות מה יהיו המהלכים של הממשלה הבאה כדי להתמודד עם הגירעון. כמו כן, גדלה ההסתברות לתפנית במדיניות המוניטארית של בנקים המרכזיים המובילים בעולם. אנו ממשיכים להעריך כי תוואי העלאת הריבית יהיה הדרגתי וזעיר".

 

עוד אמר ירון כי: "התפנית הצפויה במדיניות המוניטארית של הפד והבנק האירופי המרכזי, תשפיע על העולם ובעיקר על משקים קטנים ופתוחים - בפני בנק ישראל עדיין עומדת כלי התערבות בשוק המט"ח. לאור אי הוודאות של הנתונים של השבועות האחרונים, ובעיקר ההתפתחויות בעולם, ניתן להמשיך לקיים את המדיניות המרחיבה הנוכחית למשך זמן יותר ממושך. התחזית שאתם רואים לגבי הריבית היא של כלכלני בנק ישראל ולא של הוועדה המוניטארית".  

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון צילום: עמית שעל

 

 

בבנק ישראל מציינים כי סביבת האינפלציה נמצאת מעל הגבול התחתון של יעד יציבות המחירים (בין 1% ל-3%) ולאחרונה חלה בה עלייה קלה, על רקע הימצאות המשק בסביבת תעסוקה מלאה, כאשר מדד מאי עלה ב-0.7%, גבוה מההערכות טרם פרסומו, זאת כאשר מרבית המדדים מתחילת השנה הפתיעו כלפי מעלה.

 

בבנק מזכירים כי ב-12 החודשים האחרונים נרשמה אינפלציה של 1.5%, לראשונה מאז 2013, תוך תרומה משמעותית יחסית של סעיף הפירות והירקות - שהוא תנודתי מאוד.

 

בבנק התייחסו גם לאינפלציה במחירי המוצרים הבלתי סחירים, המהווה קירוב לרכיב המקומי של האינפלציה שהתמתנה מעט בחודשים האחרונים, אך עדיין מצויה מעל לרמה של 2% (אמצע היעד), ואינפלציית הסחירים ממשיכה לעלות.

 

בנוסף לכך, עידכנה חטיבת המחקר של בנק ישראל את תחזית הצמיחה של המשק הישראלי כלפי מטה - לשיעור של 3.1% בלבד - שיעור נמוך ב-0.1% לעומת התחזיות הקודמות.

 

חטיבת המחקר עדכנה כלפי מטה - ובחדות - את תחזית העלייה ביצוא הישראלי: מרמה של 4% לשיעור של 3.5% בלבד. עוד עולה מהתחזיות של בנק ישראל כי האינפלציה בארבעת הרבעונים הבאים צפויה לעמוד - בדומה לתחזית הקודמת - על 1.4% ו-1.6% ב-2020.

 

כאמור, הריבית צפויה לעלות ברבעון השלישי של 2019 ל-0.5% ולהמשיך לעלות בהדרגה, כך שבסוף 2020 היא צפויה לעמוד על 1%.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x