$
בארץ

כישלון לקואליציה: תשלומי ההורים אושרו חלקית בלבד

הקואליציה הצליחה להעביר רק שלושה נושאים החיוניים לפתיחת הלימודים - ביטוח תאונות אישיות, השאלת ספרים ותשלומי הזנה. לא אושרו טיולים, מסיבות וסל תרבות. חילופי האשמות ועלבונות בין כחול לבן לליכוד

שחר אילן 17:3307.07.19

מפלה לקואליציה שהצליחה לאשר רק חלק מתשלומי ההורים, הנחוצים לפתיחת שנת הלימודים.

 

בתום ישיבה סוערת בוועדת החינוך, שהיתה גם הישיבה הראשונה של הכנסת ה-21 והוקמה כדי לאשר את תשלומי ההורים, אושרו רק שלושה נושאים החיוניים לפתיחת שנת הלימודים: ביטוח תאונות אישיות, השאלת ספרים והזנה. לא אושרו שורה של סעיפים הכוללים בין היתר את סל תרבות, טיולים, מסיבות כיתתיות ושל"ח. הישיבה התקיימה תחת הסכמה בין הקואליציה לאופוזיציה שהחלטות יתקבלו רק בהסכמה ביניהן. לאחר שכחול לבן הסכימה לאשר רק את הסעיפים הדחופים, הוחלט לקיים הצבעה רק עליהם. על שאר הסעיפים יתקיימו דיונים בהמשך אך בהתחשב בגירעון התקציבי ספק אם ימצא פתרון.

 

תלמידים בבית ספר (ארכיון) תלמידים בבית ספר (ארכיון) צילום: אלכס קולומויסקי

 

 

ההחלטה התקבלה לאחר ישיבה סוערת מלאת צעקות ועלבונות ושורת יציאות להתייעצויות סיעתיות. חברות הכנסת קטי שטרית ואסנת מארק מהליכוד האשימו את ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן שבגללו חצי שנה לא יהיה סל תרבות ולא יהיו טיולים. ביטון אמר ש"לא יהיה שוד של הורים בישראל. אנחנו בעד תרבות אבל לא יהיה עושק של הורים. נביא פתרון בהסכמה". יו"ר הנהגת ההורים הארצית איל בן יהודה אצר שמדובר ב"דיון מבזה על חשבון אזרחי המדינה". יו"ר הוועדה יעקב מרגי מש"ס שהוציא אותו טען שהעובדה שהתקבלה החלטה ללא כיפוף ידים היא אות כבוד לוועדה.

 

הוועדה היתה אמורה לאשר את תשלומי ההורים אשר מממנים נושאים כמו ביטוח תאונות אישיות, סל תרבות, מסיבות סיום, השאלת ספרי לימוד וטיולים. הם נעים בין 556 שקלים בכיתות א ל-1,338 שקלים בכיתות יב, כלומר בין 50 ל-110 שקלים בחודש. הם יהיו כמעט זהים לשנה שעברה. בפועל אושרו רק 49 שקלים לביטוח תאונות אישיות ובין 280 ל-320 שקל להשאלת ספרים. כן אושרה טבלת התשלומים להזנה שאינה קשורה לתשלומי ההורים.

 

 יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס צילום: אלכס קולומויסקי

 

הקואליציה דרשה תקציבים לגנים חרדיים

 

קדמה לאישור דרישה של חברי הכנסת מהליכוד והמפלגות החרדיות להגדיל את תקציבי גני הילדים של החינוך המיוחד החרדי לאלה של החינוך המיוחד הרשמי. רק לאחר שקיבלו התחייבות בכתב שמשרד החינוך יתמוך בדרישה התרצו להצביע בעד.

 

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד אמר ש"לא אצביע בעד ואאבק בכל כלי פרלמנטרי שזה לא יעבור עד שנקבל עמדה בכתב של משרד החינוך שקובע כי הגנים המיוחדים של המוכר שאינו רשמי יתוקצבו ויושוו לגנים המיוחדים הרשמיים". ח"כ מיכאל ביטון מכחול לבן האשים את חברי הכנסת מהקואליציה ש"עשיתם עסקת חליפין. מכרתם את אופקים בשביל חמישה אחוז מהילדים. יש הורים שאין להם כסף לשלם".

 

בדיון עלו שורת דרישות לבטל את תשלומי ההורים כליל. ח"כ ביטון אמר ש"תשלומי ההורים הופכים את חינוך חינם לזיוף כבר שבעים שנה. צריך לבטל אותם". הוא דרש מהממשלה להציג מתווה לביטול תשלומי ההורים בהדרגה ולהתחיל כבר השנה בביטול התשלומים לגני הילדים.

 

יו"ר הנהגת ההורים הארצית איל בן יהודה באום דרש בדיון לבטל כליל את תשלומי ההורים. "צריך לבטל את מס הגולגולת", אמר. מנכ"לית המועצה לשלום הילד עו"ד ורד בינדמן אמרה ש"תשלומי ההורים הם מס ילדים. מי שמצביע בעד אישור תשלומי הורים מצביע בעד קיפוח והנצחת פערים". היא קראה לוועדה ליצור משבר אמיתי שיביא לביטול התשלומים.

 

בתי ספר לעשירים ובתי ספר לעניים

 

במהלך הדיון אמר יו"ר ועדת החינוך של הכנסת ח"כ יעקב מרגי מש"ס אומר ש"בישראל יש בתי ספר לעשירים ובתי ספר לעניים. יש רשתות חינוך שעושקות את הציבור שלא בדין ולא ביושר". מרגי תקף את תשלומי ההורים הנוספים המכונים תל"ן (תוכנית לימודים נוספת). "זה מכשיר שעושק את ההורים". מרגי אמר את הדברים בדיון על אישור תשלומי ההורים לשנה הבאה. אלא שהתקפתו מתייחסת לתשלומים שלגביהם אין חובת אישור בוועדה אלא חובת דיווח בלבד.

 

כאמור, תשלומי ההורים הבסיסיים נעים בין כ-550 שקל ל-1,350 שקל . מסמך שהגיש מרכז המחקר והמידע של הכנסת (הממ"מ) לוועדת החינוך מגלה ש-500 בתי ספר, שמהווים 16% מבתי הספר, גובים בין 2,000 ל-5,000 שקל כשהתל"נים הם גורם מרכזי להפרש. עוד 6% (כמאתיים בתי ספר) גובים למעלה מ-5,000 שקל בשנה. 24 בתי ספר גובים מעל עשרת אלפים שקל בשנה.

 

מרגי תקף בחריפות את התל"נים. לדבריו, "מה שקורה שהשתתפות ההורים במערכת החינוך הולכת וגדלה בענפים שלא צריכים אישור הועדה. צריך רק דיווח ומה שקורה בפועל גרוע ממה שמדווחים לוועדה". הא תקף את נציגי ההורים כשאמר ש"לעיתים גם אלה שיושבים כאן בשולחן נותנים יד ובגדול למערך תשלומים רגרסיבי שיוצר פערים בחינוך. מדינת ישראל היא אחת המדינות המובילות בפערים".

 

עו"ד הרן רייכמן מהקליניקה למשפט ומדיניות חינוך באוניברסיטה חיפה אמר ש"ועדת החינוך שמסכימה לאשר את תשלומי הורים בלי שהתל"נים יובאו לאישורה, עושה צחוק מעצמה ומהחוק. יש בתי ספר לעשירים ולעניים. באוכלוסייה הדתית בירושלים אין ילד עני שיכול ללמוד באולפנה או ישיבה ציונית".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x