$
בארץ

פרסום ראשון

מבטח שמיר והסינים במו"מ מתקדם מול אנרג'יאן לאספקת הגז לתחנת אלון תבור

על פי הערכות במשק האנרגיה מדובר באספקת גז לתקופה של 15-10 שנה ובהיקף של שעשוי להגיע עד לחצי מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה, וכל זאת בתמחור זול בעשרות אחוזים ממה שחברת החשמל משלמת כיום לשותפות תמר

ליאור גוטמן 17:1702.07.19

קבוצת MRC אלון תבור, שהוכרזה אתמול (ג) כזוכה הגדולה במכרז לרכישת תחנת כוח מחברת החשמל, חתמה בתקופה האחרונה על מזכר כוונות מול אנרג'יאן היוונית-בריטית לרכישת גז טבעי. כך נודע ל"כלכליסט".

 

 

 

על פי הערכות במשק האנרגיה מדובר באספקת גז לתקופה של 10 עד 15 שנה ובהיקף של שעשוי להגיע עד לחצי מיליארד מ"ק גז טבעי לשנה, וכל זאת בתמחור זול בעשרות אחוזים ממה שחברת החשמל משלמת כיום לשותפות תמר, ועם רף מחיר דומה לזה של כלל עסקאות אנרגי'אן שנחתמו בישראל בשנה האחרונה, כלומר 4 עד 4.2 דולר יחידת חום.

 

לשם השוואה, חברת החשמל, שמחזיקה בחוזה ישן ובזבזני, משלמת כ-6.1 דולר ליחידת אנרגיה. ההסכם, ככל שיושלם, יוכל להחליף את ספקית הגז הנוכחית (מאגר תמר) כבר מהרבעון הראשון של 2021, או לחילופין להחליף חוזה קצר מועד שיגיע ממאגר לווייתן בין סוף 2019 לאמצע 2021. 

 

תחנת הכוח אלון תבור תחנת הכוח אלון תבור צילום: ערן יופי כהן

 

תחת הידיעה שהוצאות התפעול של תחנת כוח מהוות כ-60% מהפעלת התחנה כולה, אזי חוזה מול אנרג'יאן, יכול להניב חסכון של עשרות אחוזים בהוצאות האנרגיה לקבוצת MRC עם אפשרות לרווח כספי של עשרות מיליוני שקלים בשנה.

 

בסביבת שותפות לווייתן מעריכים שכבר מתקיים מו"מ כזו או אחרת בין בעלי תחנת הכוח החדשים.

 

ממבטח שמיר, שמחזיקה בקבוצת MRC יחד עם רפק וצ'יינה הארבור הממשלתית הסינית, סרבו להתייחס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x