$
בארץ

מחאת יוצאי אתיופיה המשיכה לתוך הלילה: אוטובוס וניידות נרגמו באבנים, שוטר ירה באוויר

83 פצועים ו-60 עצורים במחאת יוצאי אתיופיה, בעקבות מות סלומון טקה מירי שוטר. המהומות נמשכו אחרי חצות: אוטובוס וניידות נרגמו באבנים, שוטר הותקף בעפולה וירה באוויר, פצועים בקסטינה ובכביש 431. המשטרה נכנסה לפעולה אמש אחרי שעות של מחאה שיצאה משליטה

ynet 07:2103.07.19

הפגנות המחאה של יוצאי אתיופיה ותומכיהם על רקע מותו של סלומון טקה מירי שוטר בחיפה הידרדרו אמש (ג') לערב של ונדליזם, אנרכיה, פגיעה בשוטרים וברכוש - והמהומות נמשכו גם בלילה. אבנים יודו לעבר אוטובוס בפתח תקווה ושמשותיו נופצו, בקריית מלאכי נרגמו ניידות משטרה באבנים ובעפולה הותקפו שוטרים אחרי חצות - ואחד מהם ירה באוויר.

  

בעקבות התפרעויות בכביש 431, סמוך לצומת רמלה, פונו עשרה פצועים לבית החולים אסף הרופא, תשעה מהם שוחררו לבתיהם. בהתפרעויות באזור קריית מלאכי הלילה נפצעו 33 שוטרים וארבעה מפגינים. כולם סבלו מחבלות קלות, ופרט לאחד שנשאר להשגחה בבית חולים כולם טופלו ושוחררו.

 

בסך הכול טיפלו צוותי מד"א ב-83 איש שנפגעו בהתפרעויות ברחבי הארץ, בהם 47 שוטרים, 26 מפגינים, תשעה עוברי אורח וכבאי. חמישה מהנפגעים פונו במצב בינוני ומצבם של השאר הוגדר קל. בנוסף טיפלו צוותי מד"א באזרחים שנתקעו במשך שעות בפקקים ונזקקו לעזרה. במהלך ההפגנות ניזוקו מיידויי אבנים שישה אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ של מד"א וכן ארבעה אופנועי חרום של מד"א.

  

במהלך האירועים שרפו מפגינים מכוניות בתל אביב ובקריית אתא, הפכו ניידות, ניפצו את שמשותיהן ואף הציתו אותן בנתניה ובאשדוד. מכונית שנהגהּ חולץ בידי שוטרים בצומת עזריאלי בתל אביב הוצתה כליל. כל הכבישים הרבים שנחסמו אתמול למשך שעות ארוכות נפתחו במהלך הלילה.

 

 

מחאת יוצאי אתיופיה מחאת יוצאי אתיופיה צילום: ynet

 

אחרי שעות של מחאה שיצאה משליטה במוקדים רבים בארץ נכנסה המשטרה לפעולה ואף השתמשה ברימוני הלם כדי לפזר את ההפגנות במרכז תל אביב, ונתיבי איילון נפתחו לתנועה אחרי כמעט חמש שעות שהיו חסומים. מ"מ מפקד תחנת לב תל אביב נפצע במהלך ההפגנה בצומת עזריאלי, שנפתח לתנועה בחצות.

  

במהלך ההפגנות ברחבי הארץ, שבהם השתתפו בני נוער רבים שיצאו לא מזמן לחופשת הקיץ, נפצעו עשרות רבות של בני אדם, רובם קל. 60 מפגינים נעצרו. נזק רב נגרם לרכבי משטרה במספר מוקדים, וכמה ניידות נשרפו. בתחנת קריית מלאכי נרגמו כל הניידות באבנים.

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה למפגינים: "אני יודע שיש בעיות שעוד צריך לפתור, עמלנו קשה וצריך לעמול עוד כדי לפתור אותן. אבל אני מבקש מכם דבר אחד - הפסיקו את חסימות הצירים. אנחנו מדינת חוק, לא נסבול את חסימות הצירים. אני מבקש מכם, נפתור את הבעיות יחד תוך כדי כיבוד החוק".

 

המחאה המחאה צילום: ynet

 

"כולנו מתאבלים על מותו הטרגי של הנער סלומון טקה. אנו מחבקים את המשפחה, אנו מחבקים את העדה האתיופית. היא יקרה לי, היא יקרה לנו. אלה לא מילים בעלמא", דברי נתניהו. 

 

במשטרה פרסמו הודעה בעקבות האירועים: "במהלך היומיים האחרונים, משטרת ישראל איפשרה למפגינים את חופש המחאה והביטוי במספר מוקדים ברחבי הארץ תוך הכלה וגילוי איפוק רב מצדם של השוטרים. המשטרה ניהלה שיח רציף ונקטה במאמצי הידברות ממושכים במטרה למנוע אלימות מכל סוג שהיא, ובפרט פגיעה בשוטרים, אזרחים ורכוש.

 

"לאור מעשי אלימות הקשים מצד מפגינים רבים, שהובילו לפציעתם של עשרות שוטרים במהלך היממה האחרונה ולפגיעה בסמלי שלטון, הנחה מ"מ מפכ"ל ניצב מוטי כהן, לא לאפשר כל גילוי אלימות ולפעול בתקיפות כנגד מפירי הסדר ופורעי חוק. בהתאם, המשטרה פועלת כעת לפזר את המפגינים ולהפסיק את האלימות תוך שימוש בכוח ובמטרה למנוע המשך פגיעה בנפש, ברכוש ובכל משתמשי הדרך".

 

רכב עם שמשה שבורה רכב עם שמשה שבורה צילום: ynet

 

המחאה בצומת קסטינה המחאה בצומת קסטינה צילום: עופר אשטוקר

 

בהפגנה בצומת עזריאלי בתל אביב נפגעו גם עיתונאים, בהם כתב ynet אמיר אלון שפונה לטיפול בבית החולים איכילוב בשל חבלה בידו שנגרמה מזריקת אבן.

 

במשטרה דיווחו כי גבר בן 27 מנתניה נעצר בחשד להצתת הרכב שניסה לחצות את צומת עזריאלי, אולם נרגם באבנים על ידי המפגינים אשר קפצו עליו והלמו בו באגרופים.  

 

בעפולה, סמוך לצומת הקאנטרי, כוח שיטור הבחין אמש בחסימת הצומת על ידי כ-300 מתפרעים שהציתו את החורש בצד הכביש ויידו אבנים לעבר השוטרים. מהמשטרה נמסר כי שוטר שנפגע מאבנים בפלג גופו העליון וברגלו ונפל לקרקע, ביצע ירי לאוויר לאחר שמתפרעים רבים רצו לכיוונו. הוא חולץ על ידי שוטרים מהמקום ופונה לבית חולים. לא נעצרו חשודים וכוח משטרה פיזר את המתפרעים תוך שימוש באמצעים.

  

פתח תקוה פתח תקוה צילום: אבי מועלם

  

המחאה בעפולה המחאה בעפולה צילום: אפי שריר

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן נפגש עם צמרת המשטרה ברמלה וניסה להסביר מדוע למשטרה לקח זמן רב להשתלט על ההפגנות: "משטרת ישראל עשתה כל מאמץ כדי לאפשר למפגינים להביע את כאבם. אני מודע גם לסבלו הרב של הציבור הרחב ואני מצר על כך, אולם חשוב להבין שהמשטרה פעלה כך כדי למנוע נפגעים נוספים בנפש. פינוי מהיר היה מצריך שימוש בכוחות גדולים שהיה מביא להסלמת המצב".

 

ארדן הוסיף: "לצערי ישנם פורעי חוק אלימים בקרב המפגינים שאף ניסו להצית תחנות משטרה ופגעו בשוטרים. לא נסבול אנרכיה ולא נאפשר פגיעה ברכוש".

 

בקריית אתא התרחשה הפגנה אלימה שבה נעצרו 20 מתפרעים בגין הפרת הסדר הציבורי, תקיפות שוטרים והתפרעויות אלימות. במקום נפצעו 12 שוטרים שנזקקו לקבלת טיפול רפואי, מתוכם שוטר אחד שאיבד את הכרתו כתוצאה מאבן שפגעה בראשו. השוטרים השתמשו ברימוני הלם וגז להרחקת המתפרעים. באזור אולגה התרחשה מחאה אלימה שבמהלכה נעצרו 12 חשודים בגין התפרעות אלימה והפרת הסדר הציבורי.

 

אש בקריית אתא אש בקריית אתא צילום: דורון גולן

 

מוחאים בקריית אתא מוחאים בקריית אתא צילום: חסן שעלאן

 

בירושלים מאות מפגינים חסמו את הכניסה לעיר משעות אחר הצהריים ושורפים פחים. בעקבות ידוי אבנים של המתפרעים, נפצעו שני קציני משטרה בראש ובגב. בהמשך תקפו שוטרים והמשטרה עצרה 15 חשודים שתקפו את השוטרים והפרו את הסדר הציבורי.

  

באזור הדרום התרחשו מחאות אלימות במספר מוקדים שונים ובפרט באשדוד, נתיבות וקרית מלאכי. יותר מ-30 שוטרים נפצעו כתוצאה מידוי אבנים ואלימות המפגינים במקום. המשטרה עצרה 12 חשודים בגין התפרעויות אלימות והפרת הסדר הציבורי.

  

גם באזור המרכז התרחשו מחאות אלימות במספר מוקדים. בראשון לציון שוטר נפצע בינוני לאחר שנפגע מאבן בחזהו. בפתח תקווה יידו בקבוק תבערה לעבר הכוחות, ובגדרה נפצעו שלושה שוטרים מידוי אבנים של מפגינים. באזור מחלף השלום בתל אביב, חסמו מאות מפגינים את התנועה למשך מספר שעות והתפרעו במקום. בכביש 431 ליד רמלה נפצעו עשרה בני אדם בהתפרעויות.

 

שני שוטרים נפצעו במהלך פינוי של נהג עובר אורח שהמפגינים תקפו את רכבו באלימות וגרמו לו נזק. עוד שני שוטרים נוספים נפצעו במקום כתוצאה מאלימות המפגינים שכללה ידוי אבנים לעברם. חלק מהשוטרים פונו לקבלת טיפול רפואי וחלקם האחר טופלו בשטח.

  

"אנו רואים בחומרה רבה את האלימות שהופנתה במהלך היממה האחרונה כלפי השוטרים והובילה לפציעתם של עשרות שוטרים", אמרו במשטרה. "משטרת ישראל תמשיך להיערך כוחות גדולים למניעת פגיעה בסדר הציבורי, בנפש וברכוש. נמשיך לאפשר את חופש הביטוי והמחאה כחוק, אולם לא נאפשר ונפעל בנחישות נגד אלימות מכל סוג שהיא כמו גם נגד כל ניסיון לפגיעה פיזית בשוטרים או אזרחים".

 

קריית אתא קריית אתא צילום: חסן שעלאן

 

קריית אתא קריית אתא צילום: חסן שעלאן

 

צומת עזריאלי צומת עזריאלי צילום: יריב כץ

 

צומת עזריאלי צומת עזריאלי צילום: יריב כץ

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x