$
בארץ

דיווח: ישראל תקפה לפחות 10 יעדים צבאיים בסוריה

משרד ההגנה הסורי מסר כי מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד מתקפה ישראלית בפרברי דמשק ובחומס. לפי הדיווחים, הותקפו בין היתר בסיס ששימש להעברת אמצעי לחימה מאיראן, מרכז מחקר ואתרי חיזבאללה. לטענת הסורים, 4 אזרחים נהרגו, בהם תינוק

דניאל סלמה, ynet 07:2201.07.19

מרכז המעקב הסורי אחר זכויות אדם, ארגון אופוזיציה שמקום מושבו בבריטניה, דיווח הלילה (ב') כי מטוסי קרב וספינות ישראליות תקפו לפחות עשרה יעדים של משטר אסד, איראן וחיזבאללה בחומס ובדמשק. בהודעת המרכז צוין כי בין האתרים שהותקפו היה גם המרכז למחקרים ופיתוחים מדעיים בג'ומראיא. לפי ההודעה, בתקיפה נפגעו גם אתרים של חיזבאללה שממוקמים בהרי קלמון הסמוכים לגבול לבנון-סוריה. הטלוויזיה הסורית דיווחה כי ארבעה אזרחים נהרגו בתקיפה, בהם גם תינוק בן כמה חודשים.

 

מוקדם יותר מסר משרד ההגנה הסורי כי מערכות ההגנה האווירית פעלו נגד טילים ששוגרו לעבר אתרים צבאיים בחומס ובפרברי דמשק על-ידי מטוסי קרב ישראליים. בטלוויזיה הממלכתית של סוריה דווח כי כתוצאה מהדף הפיצוצים בשמי דמשק, נגרם נזק לכמה בניינים אזרחיים. לפי הדיווחים, בתקיפה נפצעו 21 בני אדם, ובטלוויזיה הסורית הראו בשידור חי הגעת פצועים מהתקיפה לבית החולים.

 

תקיפה בסוריה (ארכיון) תקיפה בסוריה (ארכיון)

 

בהודעת מרכז המעקב צוין עוד כי שריפות גדולות פרצו כתוצאה מתקיפות של מחסני אמל"ח וכי בתקיפה באזור חומס נפגעו איראנים ואנשי חיזבאללה. באתר הלבנוני "אל-מיאדין" דווח כי אחד היעדים שהותקפו היה באל כיסווה, אתר שבו לפי דיווחים זרים ממוקמים מחסנים איראניים וישראל תקפה בעבר כמה פעמים.

 

בחודש שעבר תקף צה"ל כמה יעדים צבאיים של משטר אסד בסוריה, בתגובה לירי שתי רקטות לעבר החרמון. בין היעדים שהותקפו נמנו שתי סוללות ארטילריה, כמה עמדות תצפית ומודיעין בחזית רמת הגולן וסוללת הגנה אווירית מסוג SA-2. במהלך התקיפה הופעלה מערכת ההגנה האווירית של צה"ל נגד ירי נ"מ סורי, אך לא זוהו נפילות בשטח ישראל.

 

סוללת נ"מ רוסית מתקדמת נפרסה באזור מסיאף

 

אתמול פורסם כי מתצלומי הלוויין הישראלי של חברת אימג'סאט עולה כי סוללת טילי נ"מ S-300 מתקדמת מתוצרת רוסיה נפרסה באופן מלא באזור מסיאף שבסוריה. מדובר במרחב שבו ישראל תקפה כמה פעמים בשנים האחרונות, לפי פרסומים זרים.

 

ליד מסיאף יש בסיס גדול של הצבא הסורי ובו טילי קרקע-קרקע שלפי פרסומים זרים, הותקפו על-ידי ישראל כמה פעמים בשנים האחרונות. באזור ישנם שני אתרים צבאיים סוריים נוספים שהותקפו על-ידי ישראל, לפי דיווחים זרים.

 

הסוללה נפרסה מערבית למסיאף, אך היא מגנה על כל המרחב. לא ניתן להבין אם הסוללה נפרסה בפועל על ידי צוותים רוסים או סורים, אך הנחת העבודה הכללית במערכת הביטחון היא שלצבא הסורי יש כבר את היכולות להפעיל את המערכת.

 

"התקיפות הישראליות בסוריה לא רצויות"

 

בשבוע שעבר השתתף היועץ לביטחון לאומי של רוסיה, ניקולאי פטרושב, בפסגה עם מקבילו האמריקני ג'ון בולטון ועם ראש המל"ל מאיר בן שבת. בפסגה דנו בשורה של נושאים אזוריים, בדגש על סוריה ואיראן. בתום הפגישה, מסר פטרושב כי "הפיתרון להפחתת המתח בסוריה אינו צבאי". הוא התייחס לתקיפות המיוחסות לישראל בסוריה והדגיש כי הן "אינן רצויות".

 

ישראל מצדה הבהירה לרוסיה ולארצות הברית כי משלוחי הטילים של איראן לסוריה חייבים להיפסק והעלתה גם דרישה להרחקת הכוחות האיראנים ואמצעי הלחימה הכבדים למרחק של 100 ק"מ מהגבול.

 

בפסגה אכן הושג סיכום עקרוני להוצאת הכוחות הזרים מסוריה, אך נכון לעכשיו לא גובש לוח זמנים לכך. בשיחות עלה כי המצב בסוריה השתנה, והרוסים כבר לא רואים באיראן נכס, אלא נטל. כמו כן, עלה כי הרוסים מתכוונים לבקש מהאמריקנים ויתורים תמורת נסיגת הכוחות הזרים מסוריה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x