שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בלעדי לכלכליסט

הר"י: ברפואה הציבורית לא ניתן ליידע חולים מי ינתח אותם

ההסתדרות הרפואית מסרבת ליישם את הנוהל של משרד הבריאות שלפיו חובה להודיע לחולה שבוע מראש את שם הרופא שינתח אותו בניתוח אלקטיבי. סירוב זה, הייחודי לישראל, הוא אחת הסיבות לנהירה המקומית לביטוחים וניתוחים פרטיים

אדריאן פילוט 06:5601.07.19

ההסתדרות הרפואית (הר"י) שוב מוכיחה כי עבורה החולים חשובים - אך הרופאים חשובים יותר. בסוף השבוע הודיע הארגון, המשמש גם כוועד עובדים וגם כארגון מקצועי, כי הוא מסרב לאמץ את הנוהל של משרד הבריאות המחייב את בית החולים ליידע את המטופל שבוע מראש בדבר זהותו של המנתח בניתוחים אלקטיביים (שאינם דחופים).

 

ד"ר ליאוניד אידלמן, בכיר בהר"י ד"ר ליאוניד אידלמן, בכיר בהר"י צילום: עמית שעל

 

במכתב ששיגר ד''ר ליאוניד אידלמן, בכיר בהר"י ושהגיע לידי "כלכליסט", הוא מודיע לראש חטיבת הרפואה במשרד הבריאות ורד עזרא, כי אחרי כמה דיונים החליטה הר"י כי "הנוהל הוא בלתי ישים במערכת הציבורית ויגרום לחולים ציפיות שהרופאים לא יוכלו לעמוד בהם, עימותים ואכזבות שעלולות להשפיע לא רק על שביעות הרצון מהטיפול, אלא גם על איכות הטיפול".

 

במכתבו טוען אידלמן שבניגוד למערכת הפרטית שערוכה להודעה מראש של זהות המנתח, "במערכת הציבורית הקצאת צוות נעשית בשיטה המושפעת מחובות המחלקה ומאילוצים נוספים, וכן מהעובדה שניתוחים רבים מבוצעים על ידי מתמחים בלבד, כשרופא מומחה נמצא זמין לקריאה בכל עת.

 

אלא שבניגוד לדברי אידלמן, הודעת שמו של מטפל לחולה בניתוח אלקטיבי היא דבר מקובל בעולם, ואף בבתי החולים הגדולים בארץ, ותואמת את הגישה החדשה המעמידה את המטופל במרכז.לפי מחקרים, יידוע החולה בזהות המנתח מפחית את הלחץ שלו ערב הניתוח.

 

גורמים בכירים במערכת הבריאות מסבירים כי הטיעונים של אידלמן משונים שכן בשלושת בתי החולים הגדולים בישראל - שיבא, רמב"ם ואיכילוב - המטופל לא רק יודע כבר עכשיו את שמו של המנתח, אלא אף בוחר בו, ללא תשלום, ולכן לא ברור איפה הקושי ליידע שבוע מראש מי יבצע את הניתוח.

 

אותם בכירים אמרו ל"כלכליסט" כי העובדה שכיום מטופל בישראל לא יודע מי ינתח אותו היא אחת הסיבות העיקריות לכך שישראל היא שיאנית בכפל ביטוח בריאות ב־OECD, וכי אי יישום הנוהל לגבי הודעת שם המנתח רק יגביר את השימוש באותם ביטוחים, ולפיכך ייטיב עם הרופאים בפרקטיקה הפרטית.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x