$
בארץ

זיכוי לבני שטיינמץ וטל זילברשטיין בפרשת הונאת הקרקעות ברומניה

השניים יחד עם משה אגבי ומריוס מרקוביץ' זוכו בפרשה שבמסגרתה הואשמו בניסיון להשתלט על קרקעות במדינה, באמצעות תשלומי שוחד לפקידי ממשלה. שטיינמץ: "נמשיך להוכיח את צדקתנו בכל ההליכים"

אטילה שומפלבי 10:2527.06.19

העיתון הרומני "אבנימנטול זיליי" דיווח הבוקר (יום ה') כי בית המשפט זיכה את אנשי העסקים בני שטיינמץ, טל זילברשטיין, משה אגבי ומריוס מרקוביץ', שהואשמו בפרשת הונאה הקשורה לקרקעות במדינה. במסגרת חקירת הרשות למלחמה בשחיתות הואשמו בנוסף גם כמה דמויות מקומיות מוכרות.

  

שמותיהם של הארבעה נקשרו בהונאת קרקעות ענקית באזור בנייסה, הסמוך לבירה בוקרשט. הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה הגישה בזמנו כתבי אישום נגד שטיינמץ, זילברשטיין וכמה אזרחים רומנים בחשד למעשים פליליים במטרה להשיג את הקרקעות המדוברות בדרכים לא כשרות. הפרשה נקראה ברומניה "חוות בנייסה".

 

 

בוקרשט, רומניה בוקרשט, רומניה צילום: shutterstock

  

מאז התפוצצות אותה פרשה – אחרי שנתיים של חקירה של הרשות למלחמה בשחיתות ברומניה - שטיינמץ וזילברשטיין לא חזרו למדינה ומן הסתם לא הופיעו לחקירות ולמשפט שהתנהל נגדם.

  

הפרשה הרומנית הוגדרה שם כאחת משערוריות השחיתות הגדולות במדינה, שהיקפה כ-136 מיליון יורו. בכירים רומנים, נטען, סייעו לשטיינמץ להשתלט על קרקעות של המדינה תמורת מתנות ושוחד. לפי החשדות, בין השאר היה מדובר בחווה בשטח של 28 דונם, שעליה ניסו להשתלט באמצעות העברתה לבעלות יורש העצר הרומני.

  

לפי הפרסומים בתקשורת הרומנית, שלושת הישראלים הוזכרו במסמכים ובחומר החקירה של הרשות למלחמה בשחיתות במדינה. בידי הרשות, נמסר, היו גם הקלטות שבהן נשמע לכאורה שטיינמץ משוחח בטלפון עם החשוד המרכזי בפרשה, איש העסקים הרומני רמוס טרויקה, שנעצר גם הוא.

  

זילברשטיין, ששימש יועץ אסטרטגי לפוליטיקאים ישראלים, יצר לאורך השנים קשרים טובים ברומניה, שם ייעץ לראשי ממשלות וגם לנשיא לשעבר טראיאן בססקו. הקשרים הפוליטיים הובילו אותו גם לעולם העסקים ברומניה, ועל רקע זה הוא פעל יחד עם שטיינמץ בתחומים שונים.

  

זילברשטיין המשיך לעבוד באירופה והפך גם ליועצו הקרוב של קנצלר אוסטריה, כריסטיאן קרן מהמפלגה הסוציאל דמוקרטית. זילברשטיין היה זה שטבע את סיסמת הקמפיין של המפלגה הסוציאל-דמוקרטית לבחירות תחת השם "תשיגו את מה שמגיע לכם".

  

דוברו של בני שטיינמץ מסר בתגובה: "אנו מברכים את בית המשפט הרומני על החלטתו. אבן אחר אבן במסע ארוך וסיזיפי של הוכחת האמת שוב מתגלה כי לא דבק שום רבב בפעילות העסקית של שטיינמץ. ממשלת גינאה חתמה על הסכם פשרה וחזרה בה מכל הטענות נגד שטיינמץ והוכח כי כל מעשיו בגינאה היו ללא רבב. היום הוכח כי גם לאישומים כנגד שטיינמץ ברומניה לא היה כל בסיס".

  

לדבריו, "שטיינמץ ימשיך להוכיח את צדקתו בכל ההליכים עד להוצאת האמת לאור וטיהור מלא ומוחלט של שמו הטוב. אנו סמוכים ובטוחים כי כך ייקבע בהמשך גם בכל הליך בכל מקום בעולם. מר שטיינמץ ימשיך בפעילותו העיסקית והפילנתרופית כפי שעשה עד כה".

  

עו"ד יובל ששון ממשרד מיתר, שייצג את שטיינמץ בהליכים ברומניה, מסר: "אנו מברכים את בית המשפט על ההחלטה. לאורך כל הדרך טענו והאמנו שלא נפל רבב במעשי מרשינו וכי זו התוצאה הנכונה. בית המשפט לאחר הליך ארוך ורציני קיבל לשמחתנו את כל טענותינו בעניין".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x