$
בארץ

פוליטי כלכליסט

רועי פולקמן: לטפל בגירעון החריג באמצעות ביטול פטורים ממס

בראיון לכלכליסט TV אמר יו"ר סיעת כולנו, "ביטול הפטור ממס על השכרת דירה עד 5,000 שקלים בחודש בטווח הבינוני יוריד את מחירי השכירות, כי הביטול של הפטור יוריד ביקושים וימכרו דירות". לדבריו, "כל הכסף היום הולך לשוק הנדל"ן כי לא משלמים מסים שם וזה תענוג"

צבי זרחיה גלית חמי 08:3126.06.19

 

 

יש לשקול את ביטול הפטור ממס הכנסה על השכרת דירה עד 5,000 שקלים, וכן לבטל את הפטור ממס על ירושה - כך אומר יו"ר סיעת כולנו ח"כ רועי פולקמן בראיון לכלכליסט TV.

 

 

 

"שר אוצר יתמודד עם הגירעון כי כבר היו משברים גם במהלך הקדנציה ופעם אחת לא חרגנו. השיטות הן הגדלת הכנסות וקיצוץ בהוצאות. יש פטורים ממסים שאפשר לבטל למשל: ביטול הפטור ממס על הכנסות משכר דירה עד 5,000 שקלים בחודש, וביטול הפטור ממס על ירושה. אני בעבר חשבתי שהפטור ממס על רווחי שכירות הוא לא מוצדק בדרך שהוא נעשה. זו היתה תקלה בשנות ה-90', היא מעוותת את שוק הדיור ומעוותת אותו. ביטול הפטור ממס בטווח הבינוני יוריד את מחירי השכירות, כי הביטול של הפטור יוריד ביקושים וימכרו דירות. כל הכסף היום הולך לשוק הנדל"ן כי לא משלמים מסים שם וזה תענוג".

 

 

ח"כ רועי פולקמן ח"כ רועי פולקמן צילום: מיקי אלון

 

בתשובה לשאלה אם כחלון נכשל בתפקידו לנוכח החריגה בגירעון השיב פולקמן בשלילה. לדבריו, "כלכלה היא "קונטקס" וגירעון הוא לא חזות הכל. אף אחד לא מתעלם שצריך לטפל בגירעון. הכלכלה הישראלית היא לא רק שהיא במצב טוב, אלא שיש פה שר אוצר שעשה השקעה בציבור כמו: תוכנית סיעוד לאומית ועוד. החריגה בגירעון מעל 2.9% מהתוצר - זה לא גירעון עתק. בתקופתו של יובל שטינייץ באוצר הגירעון היה למעלה מ-4% . כל מי שמבין בכלכלה יודע גירעון זה לא דרמה מטורפת צריך להתמודד איתו. האבטלה נמוכה 3.6% לא היה דבר כזה, יחס חוב - תוצר הוא מהנמוכים שהיו בהיסטוריה של מדינת ישראל, הצמיחה בת 5% שאין אפילו למדינות אירופה".

 

עוד אמר כי "כחלון ורה"מ הוכיחו שבמשך 5 שנות תקציב מעולם לא חרגנו מיעד הגירעון. גם היום החריגה זו ספקולציה . אנו בבחירות מינואר 2019, אם היתה ממשלה מתפקדת, גם שנת 2019 היתה נגמרת בלי גירעון כי יש שר אוצר על ההגה שמחזיק אותו היטב. זה שיש "גיוועלד" פוליטי, "גיוועלד" חסר הצדקה. אם כחלון היה שר אוצר שמתפקד עם יכולת לקבל החלטות גם שנת 2019 היתה נגמרת בלי חריגה בגירעון".

 

בהתייחסו לביקורת של הנגיד פרופ' אמיר ירון למהלכי הממשלה שאותה השמיע הנגיד ביום ראשון בממשלה אמר פולקמן, כי "הבדל בין פרשן לבין יועץ הוא שכחלון מבצע. העובדה שגם בשנת 2018 היו צעקות על הגירעון והיא לא הסתיימה בחריגה מהגירעון. כחלון הוכיח מדיניות חברתית ואחריות. הכלכלה לכל אורך הקדנציה של כחלון - כל שנת תקציב לא הסתיימה בגירעון. התמונה כעת ב-2019 היא חריגה בגירעון, אני מקווה שהיא תהיה יותר קטנה והיא לא דרמטית. אם יהיה שר אוצר אחראי ומקצועי כמו כחלון שלא אמר שהוא בורח, אלא, שהוא אמר שהוא רוצה להיות שר אוצר, ויהיה אזי בתרחיש הזה ב-2019-2020 נחזור למיתווה הגירעון".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x