$
בארץ

הממשלה אישרה קיצוץ של 1.2 מיליארד שקל מהתקציב; נתניהו: "קיצוצים זה דבר קשה, אבל אין ברירה"

מטרת הקיצוץ: הפניית 800 מיליון שקל להקמת המכשול בגבול רצועת עזה, סבסוד הצהרונים וטיפול בנפגעי השריפה במבוא מודיעים; ארדן: "מישהו במשרד האוצר מבקש לפגוע במכוון במשרד לביטחון פנים"; כץ: "הקיצוץ במשרד הרווחה חסר פרופורציה"

צבי זרחיה ועמרי מילמן 13:3824.06.19

הממשלה אישרה את הקיצוץ של מיליארד שקל מתקציבי משרדי הממשלה לטובת מימון פרויקט ביטחוני, סבסוד הצהרונים לשנת הלימודים תש"פ וטיפול בנפגעי השריפה במבוא מודיעים. ההפחתה תחול על כל משרדי הממשלה. בנוסף, הממשלה אישרה את עדכון התחזיות עד 2022 בהתאם לחוק הנומרטור.

  

 

משה כחלון וגלעד ארדן משה כחלון וגלעד ארדן צילום: עומר מסינגר

 

 

נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי "בישיבה היום אנחנו מעבירים שורה של החלטות תקציביות. ההחלטה התקציבית החשובה ביותר היא קודם כל כ-800 מיליון שקל להמשך פרויקט ביטחוני חשוב מאין כמוהו שאסור לנו לעצור אותו. בנוסף, אנחנו מעבירים 350 מיליון שקל כדי שפרויקט הצהרונים לא יעצר. זה משרת הורים רבים בישראל ומאפשר לנו את תחילת שנת הלימודים. בנוסף לכך, אנחנו מעבירים גם סכום של כמה עשרות מיליוני שקלים לטובת אותם אנשים שהבתים שלהם עלו באש. זו חובתה של הממשלה לעשות זאת.

 

"כשאנחנו מביאים את הדברים הללו, בלמעלה ממיליארד שקל, אנחנו יכולים לעשות אחד משני דברים: אנחנו יכולים פשוט להקצות את זה ועל ידי כך להגדיל את הגירעון ולהגיד ‘נתנו’. הבעיה עם זה, שזה חוסר אחריות ראשון במעלה, משום שאנחנו צריכים לשים סייג בסופו של דבר להוצאות הללו, ואנחנו שמים כאן סייג. כדי לתת שם אנחנו צריכים לקחת ממקום אחר. לדבר הזה קוראים בעברית מכובסת ״הסטות״ - אני קורא לזה קיצוצים.

 

"קיצוצים זה דבר קשה. לקחת ממשרדי הממשלה זה דבר קשה. אף אחד לא רוצה לעשות את זה, גם אני לא רוצה לעשות את זה. אני מבין גם את השרים שבמשרדיהם נעשים הקיצוצים. אבל עם זאת, זה מה שנדרש. אין לנו ברירה, אנחנו חייבים לדאוג לסדר עדיפויות - ביטחון, הבתים שעלו באש, הצהרונים - אלה צרכים שאנחנו שמים כרגע לפני צרכים אחרים.

 

"כדי לעמוד בזה אנחנו צריכים לקבל את ההחלטות הקשות, ואני רוצה להגיד לכם: זאת מנהיגות. בזה נמדדת מנהיגות. בכל שנותיי כאן, ואנחנו התמודדנו עם גירעונות קצת יותר גדולים ממה שאנחנו מתמודדים איתם היום, תמיד עולה אותה שאלה: מהו סדר העדיפויות", אמר נתניהו.

 

 

בנימין נתניהו ומשה כחלון (ארכיון) בנימין נתניהו ומשה כחלון (ארכיון) צילום: חיים צח

 

שר האוצר משה כחלון אמר בממשלה כי "בשנים האחרונות, תקציבי משרדי הממשלה גדלו משמעותית. תקציב הביטחון גדל וגם התקציבים האזרחים: בריאות, חינוך ורווחה. כלכלת ישראל היא כלכלה חזקה. הצמיחה גבוהה, התעסוקה מלאה ויחס החוב תוצר נמוך. הכלכלה חזקה בזכות מדיניות אחראית שניהלנו בשנים האחרונות, תוך שמירה מלאה על הכללים פיסיקליים. מדינת ישראל היא חלק משוק גלובלי, וישנה האטה בשוק הגלובלי, שהביאה לירידה בהכנסות המדינה ומחייבת אותנו לבצע התאמות. הבאנו צעדים שהחוק מאפשר לנו, היות שאנחנו בתקופת בחירות. בחירות מיותרות שעולות הון עתק לציבור ומגבילות את היכולות שלנו לבצע צעדים.אני מבקש מהשרים לגלות אחריות ציבורית ולתמוך בצעדים הנדרשים."

 

ארדן וחיים כץ נגד

 

השר לביטחון פנים גלעד ארדן אמר כי "הקיצוץ נועד עקרונית לממן איזשהו פרוייקט ביטחוני, אבל באותה נשימה הקיצוץ הזה מושת על המשרד באופן יותר גדול מהפרופורציה של תקציב המשרד ועומד לפגוע פגיעה גדולה בביטחון הפנים של אזרחי ישראל. משמעות הקיצוץ היא שכל הפרוייקטים המרכזיים יפסקו".

 

ארדן הדגיש כי מדובר בקיצוץ של 104 מיליון שקל בתקציב המשרד, ובקיצוץ 105 תקני כוח אדם בבסיס התקציב לשנת 2019. במשרד אשר רוב רובו מופנה לתשלומי שכר לשוטרים, סוהרים ולוחמי אש - משמעות הקיצוץ הנוסף הינה פגיעה קשה בכל תוכניות ההתעצמות, ובראשן האכיפה במגזר הערבי. למרות שמדובר ב"קיצוץ רוחבי", מדובר בקיצוץ של 9% בתקציב המשרד ו-40% מכלל הקיצוץ בכוח האדם. זאת, "למרות שחלקו של המשרד לביטחון פנים בסך תקציב המדינה נמוך יותר", כך השר ארדן. "נראה שמישהו במשרד האוצר מבקש לפגוע במכוון במשרד לביטחון פנים ובגופיו".

 

שר הרווחה חיים כץ אמר כי "מאחר ואני לא מאפשר למשרד האוצר לפגוע בעצמאות הביטוח הלאומי, ראש אגף התקציבים מוביל פגיעה קשה במשרד הרווחה. כנראה שאגף התקציבים חושב שהוא יכול להזיק לכל האוכלוסיות המוחלשות כי הם לא מסוגלים להקים קול צעקה. הקיצוץ במשרד הרווחה הוא בלי שום פרופורציה לכל משרד אחר, הם רוצים להחזיר את המשרד ארבע שנים אחורה. מקצצים לנו הרבה מעבר למה שעושים במשרדים אחרים".

 

לטענת כץ, מאחר והוא עומד איתן בדעתו לשמור על העצמאות של הביטוח הלאומי, באגף התקציבים יוצאים למסע נקם במשרדו ומי שיפגע בפועל הם האוכלוסיות המוחלשות. "הם לא מכבדים את ההסכמים שנחתמו. תוכניות שלמות שנעשו לאורך השנים צפויות להיפגע". גם סגן שר הבריאות יעקב ליצמן הביע התנגדות לקיצוץ בתקציב הבריאות.

 

ח"כ עודד פורר: "קורא למבקר המדינה לעצור את הגנון במשרד האוצר"

 

בתוך כך, מליאת הכנסת קיימה בשעות הצהריים דיון פגרה מיוחד בנושא החריגה בגירעון, אותו יוזם יו"ר סיעת ישראל ביתנו ח"כ עודד פורר, ועל הבקשה לכינוס המליאה חתמו 25 חברי כנסת. בדיון השתתפו בסביבות 20 חברי כנסת. שר האוצר משה כחלון לא נכח מאחר שהיה בממשלה. סגנו ח"כ יצחק כהן השיב ופירט את הצעדים החברתיים של הממשלה.

 

פורר פנה הבוקר למבקר המדינה ולנציב שירות המדינה בבקשה שיפתחו בבדיקה וחקירת עומק דחופה בעניין הסתרת נתוני הגירעון והמשבר בין בכירי האוצר. "אני קורא למבקר המדינה ולנציב שירות המדינה לעצור את הגנון במשרד האוצר ולפזר את החגיגה שמתקיימת שם על חשבוננו". חוסר האחריות שאנו נחשפים אליו לאור הנתונים הכלכליים הדולפים מהאוצר, בה בעת שהאכילו את הציבור בנתונים שונים לחלוטין רק לפני חודשים ספורים, הופך לחמור יותר כשאנו שומעים איך מתנהלת החצר הביזנטית במשרד האוצר ועל מערכות היחסים המקולקלות בין הדרגים הבכירים ביותר של ההנהגה הכלכלית בישראל".

 

יו"ר מפלגת כחול לבן, ח"כ בני גנץ, אמר במהלך ישיבת הסיעה של מפלגתו כי "כבר שנים שנתניהו מפקיר את כלכלת ישראל, במובן הזה שגם מה שטוב בה לא מנוצל למנועי צמיחה. הממשלה האחרונה הגיעה לשיאים חדשים, ובשם הסחטנות הפוליטית נפרצה מסגרת התקציב ומדינת ישראל מוצאת את עצמה בגירעון שלא ידעה שנים. אם זה לא מספיק, בשביל לחלץ את עצמו מהתהליך המשפטי, נתניהו התחייב לחלק עשרות מיליארדי שקלים נוספים במשא ומתן הקואליציוני. וכשנכשל, שלח אותנו לבחירות ואת את שנת 2019 לאבדון. זוהי הפקרות כלכלית וסחר בכספי המדינה שנועדו למטרה אחת – הצלת נתניהו מהנתיב המשפטי".

 

גנץ דחה את ההערכות על הקמתה של ממשלת אחדות לאומית כעת לאחר ביטול הבחירות, ואמר: "אני מבין שמישהו לחוץ מהבחירות, מהחקירות או משתיהן. אם נתניהו מעוניין ורוצה להתפנות, הוא מוזמן ואנחנו נקים ממשלת הסכמה לאומית רחבה. אני אומר לכם חד וחלק: כחול לבן תתמודד בבחירות הקרובות ותנצח".

 

ח"כ יאיר לפיד אמר כי "הגירעון הזה הוא כי ביבי בישל דייסה. נתן לליצמן, נתן לסמוטריץ', נתן לדרעי, נתן לכל חבר כנסת שעשה רעש, נתן לכל מפלגה. נתן ונתן ונתן, למי לא נשאר? לציבור הישראלי."

 

"במקום 'איפה הכסף?' – 'איך הצלחתם לבזבז כל כך הרבה כסף?' איך הצלחתם לייצר גירעון כזה? איך הצלחתם לייצר בור של יותר מ-50 מיליארד שקל? הכל היה בעדכם, והצלחתם לפשל".

 

לפיד גם מתח ביקורת חריפה על נתניהו ואמר כי נתניהו כל הזמן מתייהר על ההצלחה של הכלכלה הישראלית. "מי שהביא את ההצלחה זה האנשים האלה שאתה כל היום מעליב. האנשים שאתה דורס אותם, מעליב את הערכים שלהם. ישראלים שעובדים קשה. המון שעות. משלמים מסים. משרתים בצבא. כל האנשים האלה שהממשלה שלך כל היום יורקת עליהם. ההייטק הישראלי. קציני צה"ל. החקלאים. מעמד הביניים הישראלי שכל היום דורסים אותם ובסוף הוא לא מקבל כלום", אמר לפיד.

 

ח"כ שלי יחימוביץ (העבודה) אמרה על הקיצוץ: "זהו קיצוץ נפשע, שגוי כלכלית ופחדני, הפוגע עמוקות בבריאות, ברווחה, בחינוך, בבטחון הפנים, ובכל רכיב בחיינו. הוא לא יפגע כלל בעשירים, יהיה עונש כבד על מעמד הביניים שיאלץ לשלם מכיסו מה שמגיע לו בדין, ויעשה את העניים חולים ועניים יותר. דמעות התנין של ראה"מ היום, כאילו "כואב לו" לקצץ הן העמדת פנים שקרית. כל-כך כואב, עד שהוא מקצץ בשיטתיות שוב ושוב. זה לא כי אין ברירה, אלא כי הוא אינו מאמין באחריות המדינה, ורוצה אותה מפורקת וחלשה. למרבה הצער הוא מצליח".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x