$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

בכירים באגף התקציבים לבאב"ד: "הפסק לחבל בעבודת המשרד"

חמשת הסגנים הבכירים פנו במכתב חסר תקדים למנכ"ל האוצר; טוענים להתנכלות מכוונת, ל"הטלת דופי חמורה ביותר הפוגעת ביושרם של כל עובדי האגף", וכן למידורם מדיונים ועיכוב תהליכים חיוניים; באב"ד לא נשאר חייב ושב על טענתו לפיה החמישה מונו במכרזים תפורים; פנה ליועמ"ש ולנציב שירות המדינה

אדריאן פילוט 08:4821.06.19

חמשת הסגנים הבכירים באגף התקציבים שיגרו אמש (ה') מכתב חריף וחסר תקדים למנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, והם מפצירים בו להפסיק ולחבל לטענתם בעבודת האגף. בכך הם מאשימים אותו בפגיעה בעבודת המשרד. באב"ד לא המתין זמן רב והשיב לחמישה תגובה חריפה משלו, וטען: כולכם מוניתם במכרזים תפורים.

 

 

 

""לצערנו, במהלך החודשים האחרונים אנו עדים למספר תהליכים המקודמים על ידך, אשר פוגעים בעבודת אגף התקציבים ועובדיו, ועלולים לפגוע ביכולתו של אגף התקציבים למלא את תפקידו", כך כתבו אלון מסר, יוגב גרדוס, עדי חכמון, אריאל יוצר אמיר רשף במכתב שהגיע ל"כלכליסט". "אנו פונים אליך במכתב זה מתוך תחושת מחויבות עמוקה להצלחת תפקידו המקצועי של משרד האוצר", הם מסבירים.

 

לצפייה במכתב המלא - לחצו כאן

 

 

באב"ד ומרידור באב"ד ומרידור צילומים: אוראל כהן, שאול גולן

 

במכתב מפרטים הסגנים את כלל המקרים בהם ניסה באב"ד לטענתם לחבל בעבודת האגף: ההחלטה שלא לזמן את אנשי אגף תקציבים לישיבות מקצועיות שונות הנערכות בתוך משרד האוצר ומחוצה לו, על אף שמדובר בישיבות בהן נוכחותו של האגף הינה חיונית ונדרשת, ועל אף שכך נהוג מאז ומתמיד; עיכוב אישור התקשרויות עם יועצים מקצועיים הנדרשים כחלק מעבודתו המקצועית של האגף לצורך הבטחת קידום רפורמות משמעותיות עליהן הוחלט זה מכבר; עיכוב התקשרות התומכת במערכות המחשוב של תקציב המדינה; עיכוב למינוי נציגים מקצועיים מטעם אגף התקציבים לרשויות וחברות ממשלתיות באופן אשר פוגע בקידום תהליכים חשובים למשק; עיכוב הליך של סיווג ביטחוני הנדרש לצורך עבודתו המקצועית של האגף ופרסום מכרז כוח אדם. "כל אלו, מבלי שהושמעה בפנינו כל טענה עניינית לכך ותוך כדי התניות פסולות מצדך", כותבים הסגנים תחת הממונה, שאול מרידור, שנמצא בסכסוך פתוח וגלוי מול באב"ד.

 

"מעבר לאמור לעיל, אנו עדים חדשות לבקרים להתבטאויות חריפות שלך כנגד עובדי אגף התקציבים" כאשר באגף מתכוונים לציטוט שלא הוכחש בו מאשים באב"ד בתפירת מכרזים על סגני האגף: "מדובר בהטלת דופי חמורה ביותר הפוגעת ביושרם של כל עובדי האגף ובראשם החתומים מטה, וזאת למרות שהאגף פועל בהתאם לנוהל שאך אושרר בשנה האחרונה ע"י הגורם המוסמך לעניין זה - נציבות שירות המדינה".

 

"על אף כל האמור, אנו, הנהלת האגף, וכל עובדי אגף התקציבים, ממשיכים במשימתו העיקרית של משרד האוצר ואגף תקציבים והיא ניהול תקציב המדינה וגיבוש צעדים כלכליים לטובת המשק וצמיחתו", כותבים הסגנים ומדגישים כי "מפאת הכבוד לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר בחרנו בשלב זה לציין כאן דוגמאות חלקיות, אך הן מבטאות בצורה ברורה את הלך הדברים".

 

בסוף המכתב פונים הסגנים לבאב"ד: "אנו פונים אליך באופן אישי, בלתי אמצעי וישיר בבחינת 'מענה רך, ישיב חימה' (משלי, ט"ו, א) ומתוך אמונה שהדברים אשר יוצאים מליבנו יילקחו לתשומת ליבך ויביאו להפסקת התנהלות זו. אנו סבורים כי החזרת העבודה לפסים מקצועיים, תאפשר לנו ולכלל האגפים המקצועיים במשרד, לנצל את זמננו לעבודה ולהיערכות מיטבית להתמודדות עם אתגרי המשק בתקופה מורכבת זו כפי שכולנו, כמשרתי ציבור, מחויבים לעשות".

 

שאול מרידור שאול מרידור צילום: עמית שעל

 

ובאב"ד משיב אש

"איני מבין את פשר טענתכם לגבי תפירת המכרזים באגף, שכן בעיני מכרז תפור הוא מכרז שבו עוד לפני סיומו תוצאותיו ידועות מראש, וכפי שאתם יודעים היטב, הדבר נכון לכל אחד מהמכרזים שבהם אתם זכיתם להיות סגנים", כך השיב באב"ד לטענות סגני האגף נגדו.

 

"הממונה הנוכחי מרידור תיאם איתי מראש עוד טרם קיומו של המכרז את זכייתו של אמיר רשף, עדי חכמון ואלון מסר והממונים הקודמים תיאמו איתי את זכייתם של אריאל יוצר ויוגב גרדוס, טרם המכרז. הדבר נכון גם לגבי המכרז שלטענתכם עיכבתי שבו הודיע לי הממונה הנוכחי שהתפקיד מיועד מראש לאסף וסרצוג. כך שגם אם הדבר נעשה עד היום בהתאם לנוהלי הנציבות, ואני מסופק אם זאת הייתה כוונת המשורר. התיאור של המכרז כמכרז תפור הינו תיאור עובדתי מדויק" הוסיף באב"ד.

 

 

 

"אני שמח שסוף סוף אתם כותבים בשמכם ולא מדברים איתי דרך אמצעי התקשורת. למרות שאין לי ספק שגם מכתב זה ימצא דרכו לאמצעי התקשורת, אבל עצם המכתב בשמכם הוא התקדמות משמעותית ומבורכת. יש רק להצר על כך שהממונה על התקציבים מרידור לא חתם על המכתב", מוסיף באב"ד.

 

באב"ד שיגר תגובה מיידית לא רק לחמשת הסגנים החתומים אלא גם לשר האוצר משה כחלון, ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, לסגני היועמ"ש, לנציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ ולכל חברי הנהלת האוצר.

 

"מאחר שמשרד האוצר ותפקידי כמנכ״ל אינם עסק פרטי שלי, מכתב בעל אופי תלונות כמפורט עליו חתומים כל סגני האגף אינו מכתב אישי ומן הראוי שיובא לידיעת כל הגורמים הרלוונטיים מהשר ליועץ ולנציב שירות המדינה ולחברי הנהלת האוצר אותם אני מצרף בהעתק", הודיע באב"ד,  "במיוחד לאור העובדה שמכתבכם גם כך מהווה נדבך בפנייתי הקרובה לנציב וליועץ בנושא שיטת המכרזים הנהוגה באגף והשפעתה על אופן ההתנהלות במשרד".

 

באב"ד חותם את המכתב בבקשה לסגנים כי "ככל שיש עוד תלונות או דוגמאות, כעולה ממכתבכם אנא צרפו פירוט מלא לכל המכותבים ואל תכבדו את תפקידי שכן לא מדובר בעסק פרטי שבבעלותי".

 

הקדנציה של באב"ד כמנכ"ל האוצר היתה סוערת ביותר, והוא הספיק להסתכסך עם מספר רב של גורמים. הסכסוך המתוקשר בתוך משרד האוצר מתרחש כאשר הגירעון הממשלתי מאיים להגיע לכ-4% תמ"ג וכבר חורג ב-12 מיליארד שקל מהתקרה המותרת.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x