בארץ

פרשנות

לפני "הנחלת ערכים" השר פרץ יצטרך למנוע שביתה במערכת החינוך

הסתדרות המורים לא נתנה לשר החינוך בממשלת המעבר אפילו מאה דקות חסד. מדאיגה העובדה שפרץ לא מעמיד בראש סדר העדיפויות רפורמה בשיטות החינוך

שחר אילן 17:4518.06.19

שר החינוך החדש רפי פרץ הרבה לדבר בימים האחרונים על שאיפתו להנחיל ערכים. זאת, תוך התעלמות מהעובדה שכאשר הוא אומר ערכים, חילונים שומעים הדתה. פרץ (איחוד מפלגות הימין) טען שמדובר בערכים שמשותפים לכולם כמו "אהבת העם והארץ" ו"החיבור לשורשים". אבל חלק גדול מהציבור מבין את הערכים האלה אחרת לגמרי מהרב פרץ ורוצה שמשרד החינוך לא יתערב בדרך שבה מנחילים אותם לילדים החילונים והמסורתיים.

 

 

פרץ (איחוד מפלגות הימין) טען שמדובר בערכים שמשותפים לכולם כמו "אהבת העם והארץ" ו"החיבור לשורשים". אבל חלק גדול מהציבור מבין את הערכים האלה אחרת לגמרי מהרב פרץ ורוצה שמשרד החינוך לא יתערב בדרך שבה מנחילים אותם לילדים החילונים והמסורתיים.

 

הוא מגיע למשרד החינוך לחצי שנה כשר בממשלת מעבר, ללא סמכות לקבל החלטות ארוכות טווח - פרק זמן שלא יספיק לו כדי להנחיל ערכים כלשהם. אלא שהיום (ג') הבהיר פרץ שהוא רואה במינוי שלו הקדמה למינוי קבוע בקדנציה הבאה. הכל תלוי כמובן בשאלה אם תקום ממשלת ימין.

 

 

רפי פרץ, שר החינוך רפי פרץ, שר החינוך צילום: אלכס קולומויסקי

 

המבחן האמיתי של פרץ בחצי השנה הקרובה יהיה אם יצליח לפתוח את שנת הלימודים ללא שביתות וללא תקלות. זו משימה לא פשוטה. ההסכם הקיבוצי של הסתדרות המורים, מסתיים בסוף החודש. בתור שר בממשלת מעבר, ספק אם יש לו סמכות להגיע להסכם חדש, כך שנראה שהשאיפה תהיה להסכם זמני. אלא שגם הסכם זמני מחייב תוספות תקציב, וזאת בתקופה של גירעון ענק. ברור שלפרץ ולראש הממשלה בנימין נתניהו יהיה עניין מובהק למנוע שביתה, אבל לא ברור מאיפה יבוא הכסף.

 

בלשכת השר פרץ שמו בהחלט לב לכך שבערך חצי מהברכה ששיגרה אליו מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד עסקה במשא ומתן שיתנהל על הסכם השכר. כלומר היא לא נתנה לו אפילו מאה דקות של חסד.

 

אם יצליח למנוע שביתה, ייהנה פרץ לקראת הבחירות ב־17 בספטמבר מהמון ראיונות ואפשרויות צילום של פתיחת שנת הלימודים. אם ייכשל, כל הפרסום הזה יתמקד בכישלון של שביתה לאחר כמה שנים שקטות.

 

בינתיים מקבל את פניו במשרד הקיצוץ הרוחבי החדש, שנובע בין היתר מהצורך להמשיך לממן את סבסוד הצהרונים. זו לא הבעיה היחידה. יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני מיהדות התורה מעכב העברות תקציבים למשרד החינוך בדרישה להחיל את רפורמת "אופק חדש" גם בגני הילדים של החינוך המיוחד החרדי. משרד האוצר מעכב את האישורים להקמת 1,600 כיתות וזה עלול לגרום לכך שבתי הספר של שכונות מחיר למשתכן לא יהיו מוכנים בתחילת שנת הלימודים תשפ"א, כלומר בעוד שנה וחודשיים.

 

מה שמטריד מאוד בשיח של הרב פרץ זה שהוא מדבר על מערכת החינוך הקיימת כעל נתון ולא על המהפכות הדרושות בה. מערכת החינוך הישראלית לא עברה מהמאה ה־20 למאה ה־21. היא צריכה לעבור מדגש על שינון לדגש על יצירתיות ויכולת לימוד עצמי, לפתח אצל התלמיד מיומנויות יחסי אנוש ושיתוף פעולה ולעבור לחינוך מותאם לתלמיד. זה דורש הסטת תקציבים ותוספת סמכויות למנהלים.

 

המהפכה הזאת חיונית כדי שלתלמידים של היום תהיה יכולת להשתלב בשוק העבודה המתוחכם בעשורים הבאים וכדי שהכלכלה הישראלית לא תידרדר. המהפכה הזו חיונית לעתיד החינוך לא פחות וכנראה הרבה יותר מעוד כמה בנות שירות לאומי שיפעלו בבתי הספר הממלכתיים.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x