$
בארץ

תקדים: המשרד לשירותי דת יוזם תוכנית להכרת החקלאות ותולדות ההתיישבות לצעירים חרדים

התוכנית תבוצע באמצעות לימודי הלכה בהתיישבות אבל תכלול מפגשים עם חקלאים וביקור באתרי התיישבות. אחת המטרות: להכיר לנערים החרדים את ערכי הישראליות. מסבירים: יש פתיחות בציבור החרדי לעולמות תוכן שהיו אסורים בעבר

שחר אילן 14:4118.06.19

מנהלת הזהות היהודית של המשרד לשירותי דת יוזמת תוכנית להכרת החקלאות ותולדות ההתיישבות לצעירים חרדים ותשקיע בה מיליון שקל בשלוש השנים הקרובות. התוכנית תבוצע באמצעות בית המדרש להלכה בהתיישבות שבראשו עומד הרב יוסף אפרתי, מקורבו של המנהיג הקודם של דגל התורה הרב יוסף שלום אלישיב. בדברי ההסבר לתוכנית נמסר שקיימת היום במגזר החרדי "פתיחות רבה יותר להכרות עם ערכי ותכנים שהיו מחוץ לתחום".

 

מנהלת הזהות היהודית של המשרד לשירותי דת נמצאת בכותרות בדרך כלל סביב פרויקטים של החזרה לתשובה וקרוב ליהדות של חילונים. אבל לאחרונה החלה בתוכנית לנוער חרדי "לטיפוח ערכי אהבת הארץ והחקלאות בשילוב המורשת הלאומית וההלכה היהודית".

 

לאחרונה החלה תוכנית לנוער חרדי "לטיפוח ערכי אהבת הארץ והחקלאות בשילוב המורשת הלאומית וההלכה היהודית" לאחרונה החלה תוכנית לנוער חרדי "לטיפוח ערכי אהבת הארץ והחקלאות בשילוב המורשת הלאומית וההלכה היהודית" צילום: מאיר אזולאי

 

 

מהבקשה לפטור ממכרז שאושרה לאחרונה עולה שמדובר במיזם משותף עם בית המדרש להלכה בהתיישבות. היקף הפרויקט נאמד ב-570 אלף שקל לשנה עם אפשרות לשתי הארכות בנות שנה כלומר 1.7 מיליון בסך הכל. מתוך סכום זה יממן המשרד 850 אלף שקל והעמותה סכום דומה. הכוונה היא שאלפיים תלמידים חרדים ישתתפו בפעילות מדי שנה.

 

בדברי ההסבר נאמר ש"עקב נסיבות שונות נמנע הציבור החרדי במשך שנים רבות מלהכיר מקרוב את העבודה החקלאית ואת המורשת ההיסטורית כפי שמתבטאת באתרים בעלי משמעות לאומית". עם זאת, "תמורות חברתיות שונות הובילו לכך שכיום קיימת הזדמנות ליצור חיבורים ומפגשים שלא התאפשרו עד כה, הן בהיבט החברתי של מפגש בין מגזרים והן בהיבט הערכי של עולמות תוכן שעד כה היו 'מחוץ לתחום'".

 

התוכנית "תפגיש צעירים חרדיים עם ערכים ישראליים, היסטוריה ומורשת לאומית". זאת, "באמצעות סיורים וביקורים באתרי חקלאות והתיישבות ומפגש עם דמויות העוסקות בעבודת אדמה ובהתיישבות החקלאית. במסגרת התוכנית יעסקו הצעירים גם בלימוד מעשי של ההלכות הנוגעות לעבודת האדמה בדגש על 'המצוות התלויות בארץ'".

 

מנהל מנהלת הזהות היהודית אלי לבנון אמר ל"כלכליסט" שרוב הפרויקטים של המנהלת מוכוונים לציבור חילוני והיה רצון לפעול גם בקרב הציבור החרדי. "היה רצון לחבר צעירים חרדים לערכים יותר ישראליים כמוש מנסים לחבר חילונים לערכים יהודיים. הם יגיעו לאתרים חקלאיים והיסטוריים ויפגשו את העולם של החקלאים והחיבור לאדמה".

 

רוב הפעילות תורכב מתוכניות של יומיים. היום הראשון יעסוק בחקלאות בהלכה וב"מצוות התלויות בארץ" והיום שני יכלול סיורים, ביקר באתרים ומפגשים עם חקלאים. בקיץ יוצאו למוסדות החינוך החרדיים תוכנות של ארבעה ימים, כולל לינה בשטח.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x