שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חברת החשמל חתמה על הפשרה מול חברות הגז המצריות: תקבל כחצי מיליארד דולר

חברת החשמל זכתה בבוררות בינ"ל ב-2015 לאחר שתבעה את החברות EGAS ו-EGPC על אי אספקת גז החל מ-2011. מדובר בתספורת של כ-70% על הפיצוי בבוררות שנקבע על 1.76 מיליארד דולר - אך בחברת החשמל מרוצים: "הישג נדיר, היה ברור שיכולות הגבייה שואפות לאפס"

ליאור גוטמן 22:4016.06.19

חברת החשמל חתמה היום (א') רשמית על הסכם הפשרה מול חברות הגז הלאומיות של מצרים (EGAS ו-EGPC). במסגרת הפשרה חברת החשמל תקבל כ-2 מיליארד שקל (ההסכם בדולרים, ולכן מוערך בכחצי מיליארד דולר) בעבור אי אספקת גז מצרי מתחילת פברואר 2011.

 

 

 

 

רשות החשמל אמורה לצאת לשימוע ציבורי בנידון וככל שהוא יתקבל ההחזר לחברת החשמל אמור להתגלגל לצרכן באמצעות הורדת תעריף החשמל לאורך זמן. חברת החשמל תקבל חמישית מהסכום במהלך 2019, ואז סכום של 50 מיליון דולר לשנה ולאורך 8 השנים הבאות.

 

ניצחה בבוררות

 

חברת החשמל תבעה ב-2014 בבוררות בינלאומית את חברות הגז המצריות על אי אספקת הגז ובמהלך 2015 היא אף זכתה בפסק הבוררות ונקבע שתקבל פיצוי של כ-1.76 מיליארד דולר. אולם מאז שהוא התקבל מצרים סרבה לשלם והצדדים ניהלו מגעים על פשרה. לכאורה מדובר בתספורת חוב של כ-70% (ואף יותר אם כוללים את ההוצאות המשפטיות) אולם בחברת החשמל העדיפו "ציפור ביד משתיים על העץ". כמו כן, בנקים זרים שנשכרו לנתח את הפשרה קבעו שהסיכוי למקסם את העסקה, לרבות חילוט נכסים בקהיר, הוא מהלך בעל סיכוי נמוך עד אפסי.

 

גם הרגולטור הישיר של חברת החשמל קבע לפני כחודשיים ש"בנסיבות המתוארות לעיל ועל פני הדברים, על סמך מצגיה של החברה ולאחר עיון ראשוני במסמכים עליהם, בין היתר, הסתמכה החברה לצורך קבלת ההחלטה לגבי הסכם הפשרה, הרשות מתרשמת שהחברה פעלה לפי מיטב יכולתה והכלים שעמדו לרשותה לקראת החתימה על הסכם הפשרה, וכי הסכם הפשרה הוא סביר בנסיבות העניין".

 

פיצוץ צינור הגז באל עריש, 2011 פיצוץ צינור הגז באל עריש, 2011 צילום: אי. פי. אי

 

 

במסגרת ההסכם חברת החשמל קיבלה מנגנון ערבות של בנק בינלאומי וכן מנגנון האצת גבייה במקרה של הפרות של תנאי ההסכם. את המשא ומתן מטעם חברת החשמל הובילו עופר בלוך, מנכ"ל חברת החשמל, אבי דויטשמן, סמנכ"ל הכספים, עו"ד יעל נבו, היועצת המשפטית, אמיר לבנה, ראש אגף אסטרטגיה ושינוי מבני ואורן הלמן, סמנכ"ל רגולציה ושיווק.

 

"הישג נדיר"

 

יו"ר חברת החשמל יפתח רון-טל, אמר עם חתימת ההסכם, ש"חברת החשמל גאה על ההישג יוצא הדופן שנרשם היום, זאת על אף כל ההערכות הפסימיות שניבאו כי החברה לא תצליח לגבות סכום כלשהו מהחוב המצרי. חברת החשמל פעלה לאורך כל הדרך באחריות ובנחישות כשטובת הציבור לנגד עיניה. אנו מברכים על ההישג המהווה פיצוי נדיר מחברות הגז המצריות. חברת החשמל משרתת באמצעות הישג זה את האינטרס הציבורי. כלל סכום הפיצויים יוחזר לצרכני החשמל - אזרחי מדינת ישראל". 

  

מנכ"ל חברת החשמל עופר בלוך הוסיף שהנהלת חברת החשמל ניהלה מו"מ עיקש ונחוש מול החברות המצריות כשברקע היה ברור לכל הצדדים "כי יכולות הגבייה בפועל שואפות לאפס וכל סכום שיוחזר לציבור הוא בגדר הישג נדיר".

עופר בלוך, מנכ"ל חברת חשמל. בחברה מרוצים מהסכם הפשרה עופר בלוך, מנכ"ל חברת חשמל. בחברה מרוצים מהסכם הפשרה צילום: עמית שעל

 

 

היועצת המשפטית של חברת החשמל, עו"ד יעל נבו, סיכמה ש"חתימת ההסכם מגיעה לאחר שחברת החשמל בחנה במהלך השנים אמצעים שונים לגביית החוב וזאת בליווי גורמים בינלאומיים המעורים בהליך. מיצוי החלטת הבוררות אינה מובנת מאליה נוכח הקושי הצפוי באכיפה וגבייה של הפסק - כך שבכל קנה מידה משפטי ועסקי מדובר בהצלחה".

 

יותר מעשרה פיצוצים

 

באמצע 2008 החלה הזרמת הגז ממצרים לישראל דרך הצנרת של חברת EMG. לאחר כשלוש שנים נרשמה הפיכה שלטונית במצרים כשאחד התוצרים שלה הייתה פיצוץ צנרת ההולכה יותר מ-10 פעמים ועד להשבתה מלאה.

 

באמצע 2012 ותחת שלטונו של מורסי מצרים הודיעה על הפרה חד-צדדית של הסכם מכירת הגז, מה שגרר שמי תוצרי משנה: הראשון הוא שמאגר הגז הישראלי תמר הפך בן לילה לספק הגז של כלל המשק המקומי - מציאות שמחזיקה מעמד עד היום.

 

התוצר השני הוא שחברת החשמל שרפה סולר עד שהגיע הגז הישראלי, והעלות של הסולר היקר התגלגלה לתעריף החשמל בדמות התייקרות מדורגת של כ-33%. חברת החשמל תבעה כאמור בבוררות בינלאומית את חברות הגז המצריות ואף זכתה בבוררות, אולם שנים לא יצא ממנה כלום - עד להשגת הפשרה שנחתמה היום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x