$
בארץ

המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות: ההסתדרות הכריזה על סכסוך עבודה כללי במשק

הסיבה: טרם התקבל אישור ממשרד האוצר על דחיית הקיצוץ הצפוי בפנסיות של הגמלאים; הסכסוך חל על משרדי הממשלה ויחידות הסמך, המרכז לשלטון מקומי ובתי החולים הממשלתיים. יו"ר ההסתדרות: "האיום עדיין לא הוסר. השביתה תכלול מספיק מקומות עבודה, כך שמי שצריך לתת התחייבות כספית - ייתן אותה"

אמיר אלון 12:3016.06.19

ההסתדרות הכריזה היום (א') על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי, מאחר שטרם קיבלה אישור ממשרד האוצר על דחיית הקיצוץ בפנסיות של הגמלאים המבוטחים בקרנות הוותיקות. הסכסוך חל, בין היתר, על משרדי ממשלה ויחידות הסמך, המרכז לשלטון מקומי ובתי החולים הממשלתיים. גם הסתדרות המורים הצטרפה לסכסוך.

 

לפני כשבוע וחצי הודיע שר העבודה והרווחה, חיים כץ, כי בתום דיונים שניהל עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר האוצר משה כחלון והממונה על רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר, ד"ר משה ברקת, הוחלט על ביטול הקיצוץ, שהיה אמור להיכנס לתוקפו בתחילת החודש הבא. הקיצוץ תוכנן לעמוד על שיעור של 1.259%, המגיע לסכום של כאלף שקלים לגמלאי בשנה.

 

 

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד צילום: אגף הדוברות בהסתדרות

 

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, אמר בישיבת הוועדה לתיאום וביצוע שאישרה את סכסוך העבודה כי "לא נלך שולל אחר הבטחות שווא. אני עדיין ממתין למסמך הרשמי מהממונה על שוק ההון, הדוחה את המועד הקובע לקיצוץ קצבאות הפנסיה מ-1 ביולי. ככל שלא יתקבל מסמך כזה בהקדם, נפעיל את סכסוך העבודה המוכרז".

 

בר-דוד הוסיף: "לא צריך לפגוע בגמלאים, אסור לפגוע בגמלאים ומיותר לפגוע בגמלאים. זו חובתה של ההסתדרות לטפל בנושא הזה ולמנוע את הפגיעה בפנסיות. רצינו להימנע מההכרזה על הסכסוך, אבל כנראה שבמדינת ישראל הדברים לא הולכים חלק כפי שהם משתקפים בתקשורת. בשבוע שעבר היה נראה שפתרנו את המשבר, כשחברי ועדת הכספים וגם השרים, בהתייעצויות עם ראש הממשלה - נתנו הוראה לדחות את התקנה. אולם אחרי הפרסומים הודיע לי הממונה על שוק ההון והביטוח שהוא נכנס לשורה של התייעצויות משפטיות עם מנהל הקרנות, ורק לאחר מכן יחליט על צעדיו".

 

"האיום עדיין לא הוסר ולא קיבלנו אישור על דחייה של חצי שנה בקיצוץ, שזה הדבר הכי ברור והגיוני לעשות כעת", הסביר בר-דוד. "לא נותרה בידינו ברירה אלא להכריז על סכסוך עבודה. אני מקווה שלא נצטרך להפעיל את הסכסוך, אך ניערך לשביתה על כל המשתמע מכך. זו תהיה שביתה מידתית - לא נשבית את הרכבת ולא את נמל התעופה, אך היא כן תכלול מספיק מקומות עבודה כדי שמי שצריך לתת התחייבות כספית ייתן אותה ולא רק התחייבות בעל פה. אי אפשר ואסור לעמוד מנגד".

 

המהלך לקיצוץ הפנסיות של הגמלאים הוא תוצאה של הגירעונות הכבדים שהצטברו בשל אי העלאת גיל הפרישה של נשים מ-62 ל-64, כפי שסוכם בעבר. כיום הקרנות נמצאות בגירעון של כ-5 מיליארד שקלים, שגדלים ב-200 מיליון בשנה.

 

מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, מסרה: "שוב אותם ניסיונות חוזרים ונשנים של המדינה והאוצר לשוב לאותן אלטרנטיבות מאכזבות ורעות של פגיעה בגמלאי הקרנות הוותיקות ובנשים. את הבחירה בין רע לרע לא נסכים לקבל. אנו לא נסכים לפגיעה בגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות. לא ייתכן שציבור הגמלאים, שגם כך הקצבה שלו אינה גבוהה, ישלם את מחיר הגירעון. יש מספיק חלופות ראויות. אנו ננהל מאבק נחוש למציאת פתרון ראוי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x