$
בארץ

שרה נתניהו הורשעה בפלילים ותשלם את הקנס ב-11 תשלומים

רעיית רה"מ הודתה בעבירה המיוחסת לה בהסדר הטיעון בפרשת המעונות שבמסגרתו תשלם קנס של 55 אלף שקל עקב הזמנת ארוחות בשווי 175 אלף שקל; עורך דינה טען: "הגברת עשויה מפלדה, הפרקליטות הכתיבה תשובות לעדים". התובע: "כל צד עושה ויתורים". נתניהו: "סבלתי מספיק"

יעל פרידסון 12:0316.06.19

רעיית ראש הממשלה שרה נתניהו הודתה הבוקר (ראשון) בבית משפט השלום בירושלים במסגרת הסדר הטיעון שאליו הגיעו פרקליטיה עם נציגי הפרקליטות במסגרת פרשת המעונות. ההסדר הוגש לנשיא בית המשפט, השופט אביטל חן. במסגרת ההסדר, נתניהו תודה בעבירות כתב האישום המתוקן ותורשע בעבירה פלילית של ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה, בשל הזמנת ארוחות למעון ראש הממשלה בשווי של 175 אלף שקל. את הקנס תשלם ב-11 תשלומים החל מחודש יולי.

 

 

שרה נתניהו בכניסה לבית המשפט שרה נתניהו בכניסה לבית המשפט צילום: אלכס קולומויסקי

 

אחרי דברים שנשמעו משני הצדדים, השופט הוציא את הדיון להפסקה לטובת הגשת גזר הדין. איש העסקים רמי לוי הגיע לבית המשפט כדי לתמוך בנתניהו - שקיבלה פתק מראש הממשלה: "שרה אהובה שלי, אני מחבק אותך. נעבור גם את זה, היי חזקה".

 

התובע מטעם הפרקליטות, עו"ד ארז פדן, אמר בדיון: "כמו בכל הסדר טיעון כל צד עושה ויתורים, לעיתים ויתורים לא קלים, בשים לב את הבנתו את התיק ואת הסיכויים והסיכונים בניהול התיק. בנקודת המבט של המאשימה נעשו על ידינו ויתורים משמעותיים וניתן להניח שכך גם חשה ההגנה. בסופו של דבר הויתורים ההדדיים אפשרו את הגשת הסדר הטיעון שלטעמנו הוא מאוזן".

  

עוד אמר פדן כי "הסדר הטיעון מביא בחשבון את חלוף הזמן הלא מבוטל שעבר מביצוע העבירות המיוחסות לנאשמת, את נסיבות ביצוע העבירה, גילה ועברה נטול הרשעות פליליות, וכן את המחיר האישי והציבורי שהיא שילמה בהליך החקירה".

  

עו"ד יוסי כהן, המייצג את נתניהו, אמר בדיון כי "לגבי העונש - אני אתקשה אפילו אם אעמוד פה שעות לומר לאדוני מה אני חשתי בקשר לעונש הלא כתוב שקיבלה מרשתי. זה מסוג העונשים החמורים הקשים והכאובים, שאדם שאני מכיר קיבל. זה עונש שהוא עונש כבד מנשוא. עונש בלתי אנושי. זפת נשפך על ראשה והיא גולגלה בנוצות". עוד אמר כי "מהרגע שבו נפתחה החקירה החל מסע הדלפות אדיר, זדוניות ומכפישות. דמה של מרשתי נשפך בחוצות. שכחו שהיא אם ורעיה. תהליך הדמוניזציה היה חסר תקדים. אף אדם סביר לא היה עובר זאת. הגברת הזו עשויה מפלדה מיוחדת".

 

כהן טען בדיון כי "כל גיחה לבית המשפט עולה עשרות אלפי שקלים בגלל ביטחון. זה היה אחד השיקולים של מרשתי, החיסכון הענק של המדינה. מרשתי מבצעת פעילויות ציבוריות רבות בארץ ובחו"ל, אירוח של אנשים רבי מעלה מהנשיא טראמפ, אם אדוני שמע, ועד ראשי מדינות אחרים. זה אחרי שהיא עובדת בשירות הציבורי ומבצעת משימות ציבוריות בחו"ל כמו משלחת ציבורית לגואטמלה. בגואטמלה אמרו שלא ראו דבר כזה".

 

בשבוע שעבר חתמה נתניהו על הסדר הטיעון עם הפרקליטות במסגרת הפרשה שבמסגרתו תשלם 55 אלף שקל. במסגרת הליך הגישור בין הצדדים סוכם על ריכוך כתב האישום נגד נתניהו, שהודתה והורשעה בעבירה קלה של ניצול מכוון של טעות הזולת שאין בו מרמה, לעומת האישום המקורי של עבירת מרמה והפרת אמונים.

 

סכום הארוחות שנתניהו מואשמת בהזמנתן הופחת כאמור מ-350 אלף שקל ל-175 אלף שקל, וכתב האישום ציין כי נתניהו נמנעה לומר לאנשי החשבות במשרד רה"מ שהיא מעסיקה מבשלת. נתניהו תשיב לקופת המדינה 45 אלף שקלים מתוכם, וכן תשלם קנס של עשרת אלפים שקלים.

  

נתניהו הואשמה ביולי 2018 בעבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, עבירות מרמה והפרת אמונים, לאחר שהזמינה ארוחות למעון ראש הממשלה בשווי של יותר מ-350 אלף שקלים, על אף שבמעון ראש הממשלה הועסקה מבשלת.

  

בעבר, טרם הגשת כתב האישום לבית המשפט, הסכימו הפרקליטות והיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט לעסקת טיעון עם נתניהו. ואולם, היא ועורכי דינה סירבו להכיר ולהודות באחריותה לעובדות האישום, וגם לשלם סכום כסף משמעותי שיכסה את חובה למדינה, וההסדר נפסל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x