$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חוזרים לאפריקה: עסקה של 50 מיליון שקל לנטפים בטנזניה

החברה מקיבוץ חצרים תבצע פרויקט השקיה של 20 אלף דונם קנה סוכר. העסקה נעשתה עם חברה־בת של התאגיד הפרטי הגדול במזרח אפריקה

גולן חזני 08:0212.06.19

חברת ההשקיה בטפטוף נטפים מעמיקה את הכניסה לשוק העיבוד החקלאי באפריקה. ל"כלכליסט" נודע כי החברה מקיבוץ חצרים, שבבעלות הקיבוץ (20%) והתאגיד המקסיקאי מקסיכם (80%), חתמה על הסכם לביצוע פרויקט השקיה גדול בטנזניה לשדות של קנה סוכר בשטח 20 אלף דונם.

 

היקף העסקה נאמד ב־50 מיליון שקל, והיא נחתמה מול התאגיד הפרטי הגדול במזרח אפריקה, קבוצת בקרסה (Bakhresa Group), שהפרויקט בטנזניה הוא בבעלותו. נטפים תתקין את מערכות ההשקיה המדויקת שלה, נטביט, בשדות של Bagamoyo Sugar, חברה־בת של התאגיד. ביצוע הפרויקט עתיד לארוך שנה וחצי.

 

מנכ"ל נטפים רן מידן. פוטנציאל לעסקאות נוספות ביבשת מנכ"ל נטפים רן מידן. פוטנציאל לעסקאות נוספות ביבשת

 

התאגיד שנמצא בבעלות סייד סאלם בקרסה, אחד מעשירי טנזניה, פעיל גם בקניה, מלאווי, אוגנדה, גמביה, זימבבואה ורואנדה, כך שחשיבות העסקה לנטפים היא גם בפוטנציאל שלה להוביל בעתיד לעסקאות נוספות מול התאגיד. מלבד חקלאות, תאגיד בקרסה פועל גם בתחומי נדל"ן ומלונאות, תעשייה, מזון ומשקאות ולוגיסטיקה.

 

לפני כחמש שנים חתמה נטפים על עסקה ראשונה באפריקה, מול חברת הסוכר של ממשלת אתיופיה, לשטח של 70 אלף דונם — פי 3.5 מהשטח בטנזניה, שהיא מדינה קטנה יותר. הפרויקט באתיופיה כלל גם תשתיות של הובלת מים שנבנו לאורך 60 ק"מ, ולכן היה בהיקף גדול יותר — 180 מיליון דולר. הוא יושלם בעוד שנה.

 

נטפים מנוהלת על ידי רן מידן, שהוביל לפני שנה את מכירת החברה מקרן פרמירה למקסיכם לפי שווי 1.8 מיליארד דולר, ונחשב למי שעמד מאחורי השבחת החברה ועליית שווייה בתקופה של פרמירה. את העסקה הנוכחית בטנזניה הוביל אלעד לוי, שמנהל בנטפים את מגזר אפריקה.

 

שטחי הגידול באפריקה מאופיינים עדיין בשימוש מועט יחסית בטכנולוגיות חקלאיות, ושיטות הגידול וההשקיה החדישות נכנסות רק בשנים האחרונות ליבשת. הקושי של נטפים בגיוס לקוחות באפריקה נובע, בין היתר, מהצורך להטיס אותם למרחקים ארוכים כדי להראות להם פרויקטים עובדים שבהם כבר משולב מצויד של החברה. כך, הלקוח בטנזניה טס לישראל ולברזיל כדי לעקוב אחרי העלייה ביבולים בעקבות התקנת מערכות ההשקיה של נטפים.

 

ההתרחבות באפריקה היא סעיף מרכזי באסטרטגיה של נטפים להרחבת פעילותה. בפרויקט בטנזניה נטפים מספקת פתרון כולל, המשלב שירותי תכנון, ליווי הנדסי, התקנה וליווי אגרונומי, וכן מתן שירותי הפעלה ושירותי גידול לאחר סיום השלב הראשון. המורכבות בפרויקט זה, מבחינה הנדסית ותכנונית, נובעת בעיקר ממליחות הקרקע והרצון לייצר מאגרים של מי גשמים באזור שבו יש בשנים האחרונות החמרה משמעותית בתנאי האקלים.

 

נטפים היא החברה הגדולה בעולם לפתרונות השקיה. לחברה יש 29 חברות־בנות, 17 מפעלי ייצור ויותר מ־5,000 עובדים ברחבי העולם. עם לקוחותיה נמנים הן מגדלים קטנים והן חברות חקלאיות גדולות ב־110 מדינות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x