$
בארץ

פרשנות

כחלון נתן, כחלון לקח - אבל הצהרונים לא יחזרו לקדמותם

בשל ההכרזה על בחירות החוזרות, אין כרגע מי שיאשר את הארכת הסובסידיה לצהרונים לשנה הבאה ומי שישלם את המחיר הם כמובן ההורים

רחלי בינדמן 14:1610.06.19

פיזור הכנסת לקראת בחירות חדשות עלול לפגוע בהורים הצעירים שבדרך לאבד הטבה משמעותית שהעניק להם שר האוצר משה כחלון לפני שנתיים – הנחה של אלפי שקלים בשנה בעלות הצהרונים לילדים בגילאי 3-8.

 

בשל העובדה שהכנסת אייננה פעילה, אין מי שיאשר את הארכת הסובסידיה הזו לשנה הבאה ומי שישלם את המחיר ההורים שנהנו (בהתאם לחלוקה לאשכולות בהתאם למעמד הסוציו האקונומי הממוצע בכל עיר) מהנחות של 350-150 שקל בחודש על כל ילד בעלות הצהרון מידי חודש.

 

לפיכך, הנושא צריך להדיר שינה מעיני כחלון, האיש שחתום על הרפורמה הזו, אחת מרפורמת הדגל שלו. כחלון נתן לפני שנתיים מתנה גדולה להורים עובדים הקורסים תחת הנטל – חיסכון של אלפי שקלים בשנה על עלות הצהרונים. כבר אז עלו קולות שיצאו נגד "הכסף שכחלון מחלק" והזהירו שמדובר במתנה שלא תחזיק מעמד אבל יותר מכך – החשש הגדול הייתה מפגיעה באיכות הצהרונים.

 

 

שר האוצר, משה כחלון שר האוצר, משה כחלון צילום: באדיבות הקריה האקדמית אונו

 

ואמנם, החיסכון גבה מחיר. שעות הפעילות התקצרו, פחות אנשי צוות, פחות חוגים, אין יותר ארוחות בוקר בקייטנות ובסך הכל האיכות נפגעה, שכן לא מעט עיריות גלגלו לפתחם של הצהרונים חלק מהעלות הזו.

 

ההורים שאין להם אלטרנטיבה לשלוח לצהרונים פרטיים, מחו. הם קיבלו תשובה מהמפעילים שעם פחות כסף – זה מה יש ושיגידו תודה שהם בכלל מוכנים להפעיל את הצהרון בתנאים כאלו. ההורים נאלצו לבלוע את הגלולה.

 

נשאלת השאלה מה הולך לקרות עכשיו. אם לא יימצא פתרון למשבר, ואם יותר מכך, יוחלט שאין הצדקה לסבסוד, וזה המחיר שיש לשלם על הגירעון הגדל, לא רק שההורים יחזרו לשלם עוד מאות שקלים בחודש ואלפי שקלים בשנה, האיכות לא תשוב לקדמותה. מפעילי הצהרונים יקבלו חזרה לכיס שלהם את הסכומים האבודים, אבל אף אחד לא מבטיח שישתמשו בו כדי להחזיר חזרה את המצב לקדמותו.

 

התוצאה – הורים צעירים שמכניסים בשנה הבאה לראשונה את ילדיהם לגני העירייה יקבלו צהרונים באיכות נמוכה ובמחיר הגבוה בעשרות אחוזים מזה ששילמו ההורים אשתקד.

 

כחלון מאשים את ציבור הבוחרים שלא הצביע עבורו ואולי אפילו מרוצה מהסיטואציה שנוצרה, אבל אסור לו להתעלם מארבעת המנדטים שקיבל ומהאחריות שלו לציבור הרחב ולדאוג לפתור את המשבר הזה כך ש'המתנה' שהעניק ממקום ראוי וצודק של דאגה למשפחות הצעירות, לא תהפוך לנזק ארוך טווח להורים ולילדים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x