שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
משפט

בעקבות התחקיר בעניין עידן עופר: בלאק קיוב הגישה בלונדון תביעה על 15 מיליון פאונד נגד "עובדה"

חברת המודיעין העסקי הגישה תביעת לשון הרע על פרסום התחקיר שישודר הערב המייחס לעידן עופר את שכירתה לאיסוף מידע שלילי נגד בוררים, רגולטורים ופוליטיקאים כדי להשפיע על בוררות כי"ל וועדת ששינסקי השניה; לטענתה, ניתנו לה יומיים בלבד לפני השידור להתגונן, והפרומו עם התקציר "המרשיע" כבר עלה

משה גורלי 11:5606.06.19

בלאק קיוב הגישה הבוקר בלונדון תביעת דיבה על סך 15 מיליון פאונד נגד קשת, ונגד אנשי "עובדה" אילנה דיין, העורך הראשי אייל גונן, עורכי המשנה שחר אלתרמן ושני דרורי והתחקירנית שרית מגן.

 

מדובר בתביעת לשון הרע על פרסום התחקיר שישודר הערב שמייחס לעידן עופר את שכירתה של בלאק קיוב לאיסוף מידע שלילי נגד בוררים, רגולטורים ופוליטיקאים כדי להשפיע על בוררות כי"ל וועדת ששינסקי השניה, הליכים שעופר ביקש להשפיע עליהם ואולי לסכלם בגלל פגיעתם ברווחי החברות שלו.

 

 

התביעה הוגשה לבית המשפט הגבוה בלונדון בידי משרד עורכי הדין 'גרגורי אברמס דווידסון'. מדוע בלונדון, למרות שהמעשים המיוחסים לחברה ובעיקר הדמויות המעורבות בפרשה הן בישראל?

 

לטענת החברה, התביעה הוגשה בלונדון כיוון שמדובר בחברה אנגלית בינלאומית, שאחד מבעלי מניותיה הוא אנגלי, ושהמוניטין שלה נפגע בעיקר בחו"ל. ותיתכן סיבה נוספת, והיא לנטרל אהדה שיפוטית אפשרית בבית משפט ישראלי לחופש הביטוי והעיתונות בישראל.

 

אילנה דיין
אילנה דיין צילום: דנה קופל

 

 

בבחירתה לתבוע באנגליה ולא בישראל, ויתרה בלאק קיוב על בקשה להוצאת צו מניעה נגד שידור התכנית הערב. מבחינתה, זה מיותר, כי הפרסום בדה מרקר והפרומו כבר עשו לטענתם את הנזק.

 

הטענות המרכזיות של בלאק קיוב הן לגבי תוכן הפרסום וחוסר ההגינות במתן הזכות להתגונן. מדובר תכנית שלא יצאה לפועל, מדובר לטענת בלאק קיוב בתחקיר שנמשך שנתיים, אבל הזמן שניתן לה להשיב ולהתגונן, כיומיים לפני השידור, היה קצר מדי ולא מספק, מה גם שהפרומו עם הנראטיב ה"המרשיע" כבר שודר.

 

לגבי מעמדה של בלאק קיוב - מסתבר שהחברה אינה מחזיקה ברישיון למשרד חקירות בישראל ולכן אינה כפופה להגבלות האתיות והמקצועיות שמחיל חוק החוקרים הפרטיים.

 

מטעם החוקרים הפרטיים נמסר: "לשכת החוקרים הגישה נגד בלק קיוב תלונה למשטרת ישראל על עיסוק בחקירות ללא רישיון אולם משטרת ישראל פועלת בעצלתיים והחקירה שלה נמשכת כבר יותר משנה וחצי. לשכת החוקרים גם הודיעה שבאם לא ינקטו צעדים כנגד בלק קיוב היא תורה לחבריה להפסיק לשלם רישיונות חוקרים ולהפוך עצמם למודיעין עסקי וכך לצאת גם מהרגולציה וגם מהכפיפות לחוק".

 

בלאק קיוב אינה מכחישה את הדברים ומגדירה עצמה כחברה לאיסוף "מודיעין עסקי" וכשמתעורר הצורך בחקירה פרטית היא פונה למשרד חקירות ומסתייעת בעורכי דין ובחוות דעת כדי לגבות את חוקיות פעילותה.

 

את תגובת "עובדה" לא ניתן היה להשיג.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x