$
בארץ

בוטל הקיצוץ בקרנות הפנסיה הוותיקות: יוכן תזכיר חוק להעלאת גיל הפרישה לנשים

הקיצוץ נמנע, בצל איומי ההסתדרות להכריז על סכסוך עבודה כללי במשק. על פי סיכום בין רה"מ ושרי האוצר והרווחה יוכן תזכיר חוק בנושא העלאת גיל הפרישה לנשים; ההסתדרות: לא ניסוג מהסכסוך עד שיוצג לנו סיכום כתוב

שחר אילן 15:5905.06.19

הסתיים משבר קיצוץ הגמלאות בקרנות הפנסיה הוותיקות. משרד העבודה והרווחה הודיע כי "בדיונים שנערכו בין ראש הממשלה, שרי האוצר והעבודה והממונה על שוק ההון, הוחלט כי יבוטל הקיצוץ בקרנות הפנסיה של החוסכים בקרנות הוותיקות, שהיה אמור להתבצע החודש". במקביל, יוכן תזכיר חוק בנושא גיל הפרישה לנשים.

 

 

 

טרם נמסרו פרטים על ההסדר שנמצא, אבל בישיבה ועדת הכספים הזמנית של הכנסת אמר כץ, כי יש לדחות את הקיצוץ ובמקביל להעניק לקרנות הפנסיה התחייבות להעלאת גיל הפרישה לנשים או לכיסוי תקציבי מהמדינה. כמו כן, במקרה שלא יושג הסדר לאחר מינוי הממשלה, אחת האפשרויות של הדחיה בקיצוץ עלולה להיות קיצוץ גדול יותר בעתיד.  

 

עם זאת, יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד הודיע עתה, כי אין בכוונתו לסגת מההכרזה על סכסוך עבודה כללי במגזר הציבורי. זאת עד אשר יעביר אליו הממונה על שוק ההון והביטוח באוצר ד"ר משה ברקת מסמך המאשר רשמית את ביטול הקיצוץ בגמלאות. מוקדם יותר היום איים כי יכריז בשבוע הבא על סכסוך עבודה בכל המגזר הציבורי, אם לא ייפתר עד אז המשבר בקרנות הפנסיה הוותיקות.

 

בר-דוד הודיע שייכנס ביום שני הקרוב את הוועדה לתיאום וביצוע של ההסתדרות, שחבריה יתבקשו לאשר את סכסוך העבודה. כבר בשבוע שעבר הודיע ארגון המורים העל יסודיים בראשות רן ארז על סכסוך עבודה באותו נושא, ואז הוא ביקר את ההסתדרות על שאינה מצטרפת למאבק.

 

ארנון בר-דוד ארנון בר-דוד צילום: אוראל כהן

 

על רקע זה ציינה הודעת ההסתדרות, שההכרזה על סכסוך העבודה תתקיים בתיאום עם הסתדרות המורים בראשות יפה בן-דויד, שתכריז אף היא על סכסוך מקביל. בכל מקרה כיוון ששנת הלימודים כמעט הסתיימה, האפקטיביות של סכסוכי עבודה של המורים דווקא כמעט לא קיימת בתקופה זו.

 

בר-דוד אמר ש"ההסתדרות לא תיתן יד ולא תאפשר את הפגיעה באוכלוסיית הגמלאים". לדבריו, "עד עתה פעלנו מתוך ניסיונות הידברות למצוא פתרון אשר ידחה וימנע את הפגיעה במקבלי הקצבאות, אך לא נראה שמולנו עומד מי שמבקש לשים את רווחת הגמלאים בראש סדר העדיפויות".

 

חיים כץ חיים כץ צילום: עמית שעל

 

שר העבודה והרווחה חיים כץ, אמר היום (ד') בישיבת ועדת הכספים הזמנית של הכנסת כי משבר קיצוץ גמלאות הפנסיות הוותיקות יסתיים השבוע, בעוד הוא מציע להקפיא את קיצוץ גמלאות עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות - כ-270 אלף גמלאים. זאת, תמורת הבטחה ממשלתית להעלאת גיל הפרישה של הנשים, או כיסוי הגירעונות של הקרנות הוותיקות.

 

כץ גם העלה את האפשרות שעל מנת לעקוף את המחלוקת, בשלב ראשון יועלה גיל הפרישה רק של עמיתות קרנות הפנסיה הוותיקות - ולא במשק כולו. אתמול נפגש השר עם מנכ"ל משרד רה"מ, יואב הורוביץ ואבי שמחון. פגישת המשך בנושא נקבעה למחר, וכץ מעריך שהצעתו תתקבל והקיצוץ ידחה.

 

בישיבת ועדת הכספים נמתחה ביקורת קשה על שר האוצר משה כחלון. יו"ר ההסתדרות לשעבר, ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, אמר ש"זהו ביזיון מתמשך. מורידים ל-270 אלף גמלאים, שהקצבה הממוצעת שלהם 4,500 שקל, עשרות שקלים מהקצבה בגלל בריחה מקבלת אחריות של האוצר. צוחקים להם בפנים". ניסנקורן הזכיר שכחלון התחייב שבתקופתו לא ירד שקל לגמלאים, ואמר ש"הבטחות צריך לקיים".

 

לפי החלטת האוצר, החל מקצבת החודש הנוכחי תיפגע גמלתם של מאות אלפי עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות שבהסדר. בהסתדרות מציינים כי משמעות הפגיעה, בשיעור 1.259%, היא הפחתת סכומים לא מבוטלים מציבור הגמלאים אשר תלויים באופן בלתי מבוטל בקצבה לשם הבטחת קיום בסיסי ומכבד.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x