$
בארץ

השר חיים כץ: משבר קיצוץ גמלאות הפנסיות הוותיקות יסתיים השבוע

לפי הצעתו של כץ, על מנת להקפיא את הקיצוץ הצפוי תתחייב הממשלה להעלות את גיל הפרישה של הנשים - או לכסות את גירעונות קרנות הפנסיה הוותיקות; אם לא יימצא פתרון, החל מגמלאות חודש יוני יקוצצו הקצבאות ב-1.26% - כ-80 שקל לחודש לגמלאי

שחר אילן 11:5905.06.19

שר העבודה והרווחה חיים כץ, מציע להקפיא את קיצוץ גמלאות עמיתי קרנות הפנסיה הוותיקות - כ-270 אלף גמלאים. זאת, תמורת הבטחה ממשלתית להעלאת גיל הפרישה של הנשים, או כיסוי הגירעונות של הקרנות הוותיקות.

 

כץ אמר את הדברים היום (ד') בישיבת ועדת הכספים הזמנית של הכנסת, שדנה בנושא זה. כץ גם העלה את האפשרות שעל מנת לעקוף את המחלוקת, בשלב ראשון יועלה גיל הפרישה רק של עמיתות קרנות הפנסיה הוותיקות - ולא במשק כולו. אתמול נפגש השר כץ עם מנכ"ל משרד רה"מ, יואב הורוביץ ואבי שמחון. פגישת המשך בנושא נקבעה למחר, וכץ מעריך שהצעתו תתקבל והקיצוץ ידחה.

  

חיים כץ חיים כץ צילום: עמית שעל

 

כשלון מתמשך בניסיון להעלאת גיל הפרישה לנשים

 

לאורך כל הקדנציה הקודמת נכשלה הקואליציה בניסיונה להביא להעלאת גיל הפרישה לנשים. מי שסיכל את התוכנית היו קבוצת חברות כנסת, שנהנו מתמיכת יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני. הם התנו את ההעלאה בחבילה של צעדים להגנה על קבוצות נשים חלשות, דוגמת מובטלות מבוגרות ועובדות במקצועות שוחקים. פקידי האוצר טענו שהעלות הכלכלית למשק של דרישות המתנגדים גדולה מהתועלת של העלאת גיל הפרישה. שר האוצר משה כחלון התנהג כאילו הוא מהאו"ם, וסירב להתערב ולהכריע.

 

אחת התוצאות של הכישלון הזה הוא גידול בגירעון האקטוארי של קרנות הפנסיה הוותיקות שהלאימה המדינה. גוף הניהול של הקרנות "עמיתים" החליט בתגובה להוריד החל מגמלאות יוני (שישולמו בראשית יולי) את הקצבאות ב-1.26%, שהם בממוצע 80 שקל לחודש לגמלאי וכאלף שקל לשנה.

 

בישיבת ועדת הכספים נמתחה ביקורת קשה על שר האוצר משה כחלון. יו"ר ההסתדרות לשעבר, ח"כ אבי ניסנקורן מכחול לבן, אמר ש"זהו ביזיון מתמשך. מורידים ל-270 אלף גמלאים, שהקצבה הממוצעת שלהם 4,500 שקל, עשרות שקלים מהקצבה בגלל בריחה מקבלת אחריות של האוצר. צוחקים להם בפנים". ניסנקורן הזכיר שכחלון התחייב שבתקופתו לא ירד שקל לגמלאים, ואמר ש"הבטחות צריך לקיים".

 

הוא הציע לפתור את הבעיה בדחיית הקיצוץ, בהנחה שלאחר הבחירות ימצא פתרון כולל, או בהזרמה של 140 מיליון שקל מקופת המדינה. ח"כ רועי פולקמן מכולנו האשים בתגובה את ההסתדרות בראשות ניסנקורן בסיכול העלאת גיל הפרישה.

 

יו"ר ועדת הכספים של הכנסת, ח"כ משה גפני, אמר: "צריך לדאוג לנשים ששוטפות חדרי מדרגות. אי אפשר לקחת מהנשים העניות קצבת זקנה למשך שנתיים ועם זה לממן נשים עשירות או בינוניות. ידי לא תהייה במעל". ח"כ אורית פרקש-הכהן מכחול לבן אמרה ש"זו עוד דוגמא למחיר שכולנו משלמים בגלל בחירות ממניעים אישיים. הסיפור הזה מתגלגל משולחן לשולחן מ-2004. ככה לא נראית משילות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x