$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מאיפה יבוא הכסף? בנט זקוק לעוד ערבים, אך כבר חייב לקודמים 5 מיליון שקל

יו"ר הימין החדש ושר החינוך המפוטר נפתלי בנט יזדקק לעוד מיליוני שקלים כדי לממן קמפיין בחירות לכנסת ה־22. אך מפלגתו, שלא עברה את אחוז החסימה, כבר סוחבת חובות מהבחירות הקודמות - וגיוס נוסף של ערבים ותרומות יהיה מורכב

צבי זרחיה 06:4905.06.19

יו"ר הימין החדש, שר החינוך המפוטר נפתלי בנט, הודיע בתחילת השבוע שיתמודד בבחירות לכנסת ה־22 במסגרת המפלגה שהקים, הימין החדש.

 

עלות הקמפיין של המפלגה החדשה מוערכת בכמה מיליוני שקלים. אלא שהימין החדש שלא עברה את אחוז החסימה בבחירות האחרונות, אינה מיוצגת בכנסת ולכן אינה זכאית למימון בחירות מבית המחוקקים. בנט יצטרך כדי לממן את הקמפיין החדש לגייס ערבויות בנקאיות מערבים שונים כתנאי לקבלת הלוואה מהכנסת בשיעור של עד 10 מיליון שקל. במקביל, יוכל לגייס למפלגה תרומות בסכום של עד 2,300 שקל לכל תורם.

 

נפתלי בנט. בבחירות הקודמות חתם למפלגתו ערבות בהיקף של 250 אלף שקל נפתלי בנט. בבחירות הקודמות חתם למפלגתו ערבות בהיקף של 250 אלף שקל צילום: אלכס קולומויסקי

 

בנט היה יזם הייטק אשר עשה אקזיט שהפך אותו לאדם אמיד. לקראת הבחירות האחרונות הוא העניק ערבות של 250 אלף שקל למפלגת הימין החדש שעמד בראשה.

ב־2005 מכר בנט את החברה בתחום אבטחת המידע סאיוטה בסכום של 145 מיליון דולר. הוא הרוויח מהעסקה כ־5 מיליון דולר. הונו של בנט מוערך כיום בכ־32 מיליון שקל.

 

סוגיה שאין עליה תשובה חד־משמעית כעת היא האם בנט יחתום שוב ערבות למפלגתו, והאם יצליח לגייס ערבויות לאחר המפלה בבחירות האחרונות כשמפלגת הימין החדש לא עברה את אחוז החסימה.

 

בבחירות לכנסת ה־21 גייסה הימין החדש עשר ערבויות בסכום כולל של 6.75 מיליון שקל. בתמורה לערבויות קיבלה המפלגה אשראי מהבנקים. בנוסף, המפלגה גייסה 134 תרומות בסכום כולל של 286.8 אלף שקל.

 

המפלגה תקבל מהכנסת מימון עבור הבחירות לכנסת ה־21, אך הוא יהיה בסכום נמוך יחסית - 1.38 מיליון שקל, זאת מאחר שהשיגה לפחות 1% מהקולות. בניכוי הסכום הזה יוצא שעשרת האנשים שחתמו ערבות למפלגה, נותרו עם התחייבות לבנקים בסך של כ־5 מיליון שקל. אם המפלגה תעבור בבחירות הקרובות את אחוז החסימה, היא תקבל מימון בחירות מהכנסת ומימון מפלגות של 83 אלף שקל לכל חבר כנסת, ועוד סכום חודשי קבוע של 83 אלף שקל.

 

בעזרת סכומים אלה תוכל להחזיר את הכספים לבנקים, ולשחרר חלק מהערבים מהערבות הכספית שהעניקו למפלגה. לאחר הבחירות תקבל המפלגה מהמדינה, אם תעבור את אחוז החסימה, 1.384 מיליון שקל עבור כל חבר כנסת וכן סכום חד־פעמי של 1.38 מיליון שקל.

 

חותמי הערבות לימין החדש בבחירות האחרונות: אריאל קור מירושלים - 3 מיליון שקל; טל דוד מנורדיה - 1.5 מיליון שקל; יונתן גרינוולד מירושלים - מיליון שקל; אריה יעקבסון מתל אביב - 200 אלף שקל; אברהם אלון משדה יעקב - 150 אלף שקל; אחיקם קופמן מכפר סבא - 100 אלף שקל; יהודה צביבל - 100 אלף שקל; אבנר קינל מנכ"ל חברת INNOVATE ערב ל־300 אלף שקל; גיל דויטש - 150 אלף שקל.

 

בנט ואיילת שקד עזבו בסוף 2018 את מפלגת הבית היהודי עם חובות המוערכים בכ־21 מיליון שקל. עם זאת, בעת הצטרפותם למפלגה היא היתה עם חובות של כ־40 מיליון שקל, ובמשך שש שנים הצליחו להפחית בכמחצית את החוב.

 

נפתלי בנט מסר בתגובה כי "במפלגת הימין החדש מגבשים בימים אלה תוכנית כוללת למימון קמפיין הבחירות הנוכחי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x