$
בארץ

בלעדי

החברה של נשיא הבורסה ליהלומים לשעבר בחובות

החברה של היהלומן אבי פז חייבת כ-9 מיליון שקל, רובם לבנקים; במגעים מול הבנקים כדי להגיע לפריסת חובות

נווית זומר 08:5002.06.19

חברת היהלומים הוותיקה של אבי פז נקלעה לחובות. פז היה נשיא הבורסה ליהלומים עד 2011 ונשיא הפדרציה העולמית של בורסות היהלומים עד 2012. פז הוא חבר הבורסה ברמת־גן, וחברת היהלומים שלו "אבי פז פנסי" הייתה בעבר אחת הפעילות בה ונכללה ברשימת יצואני היהלומים.

 

 

לאחרונה דווח לנשיאות הבורסה על קשייו של פז ועל המצוקה התזרימית שהחברה נקלעה אליה. היקף חובותיו של פז מוערך בכ־9 מיליון שקל, רובם לבנקים ולא לחברי בורסה אחרים. פז מקיים מו"מ מול הבנקים הנושים כדי להגיע להסדר ולפריסת חובות כנגד מימוש נכסים שבבעלותו. בעקבות הקשיים הושבתה המלטשה שלו בארץ, שהפעילה בשיאה כ־25 עובדים, וצומצמה פעילות החברה.

 

אבי פז לשעבר נשיא הבורסה ליהלומים אבי פז לשעבר נשיא הבורסה ליהלומים צילום: אוראל כהן, עמית שעל

 

 

פז הוא יהלומן ותיק, דור שלישי למשפחה שעסקה ביהלומים ובתכשיטים ברוסיה שבה נולד, ובבלגיה שבה גדל. משנת 1972, לאחר שעלה מבלגיה, היה חבר בבורסה ברמת־גן, והקים חברה עצמאית שהתמחתה ביהלומי פנסי: יהלומים בליטוש ייחודי לתעשיית תכשיטי היוקרה. בין השאר התמחה פז ביהלומים לשיבוץ לתעשיית השעונים היוקרתים בחו"ל.

 

לצד היותו סוחר בעל שם עולמי הקימה בתו ליאת מותג לתכשיטי יוקרה בעיצובה. ב־2012 קיבל ממלך בלגיה את אות הכתר כמי שקידם וטיפח את קשרי מסחר היהלומים בין בלגיה לישראל.

 

מתקופתו כנשיא הבורסה הוא ייזכר כאדם שהחליט בפעם הראשונה שעבירות של יהלומנים בתחום הסחר לא ייסגרו בתוך הבית, במוסד הבוררות של הבורסה, אלא ידווחו למשטרה כדי למגר עבירות כאלה.

 

קשייו של פז הגיעו לאחר שנה רגועה בבורסה ברמת־גן, שבמהלכה לא דווח על קשיים של יהלומנים, אף שהענף העולמי עדיין לא חזר לביצועים של שנות השיא שלו. ברבעון ראשון של 2019 נרשמה ירידה בביקושים לאבני גלם בטענה כי מחיר יהלומי הגלם גבוה ביחס למחירי היהלומים המלוטשים שירדו.

 

גורמים בבורסה העריכו כי קשייו של פז נובעים מהתחרות הגוברת בתחום, מהשינויים בענף השעונים ומשחיקה ברווחיות של כל הענף.

 

את תגובתו של אבי פז אי אפשר היה להשיג עד סגירת הגיליון.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x