$
בארץ

המבצע האחרון של הכנסת: הצלת ועדת הבחירות

הכנסת ה־21 צפויה לקדם השבוע עוד כמה החלטות לפני פיזורה הסופי ובהן בחירת מבקר מדינה חדש, הגדלת תקציב ועדת הבחירות שמחסניה נותרו ריקים ופנייה נוספת לבג"ץ להארכת תוקפו של חוק הגיוס הנוכחי

צבי זרחיה 08:1202.06.19

רגע לפני שהכנסת ה־21 מתפזרת עליה להשלים כמה מהלכים. היום (א') תכונס הוועדה המסדרת לשם אישור מיזוג והתפלגויות של סיעותיה, מה שיסייע להן לקבל מימון בחירות: וגם המפלגות הערביות חד"ש, תע"ל, רע"מ ובל"ד שוקלות להתאחד.

 

 

 

על הכנסת גם לבחור מחר מבקר מדינה שיחליף את השופט בדימוס יוסף שפירא שיסיים את תפקידו ב־4 ביולי 2019. החוק קובע שעד חודש ימים קודם לכן תבחר הכנסת מבקר מדינה חדש. המועמדים לתפקיד הם מתניהו אנגלמן מנכ"ל הוות"ת, מטעם ראש הממשלה בנימין נתניהו ובתמיכת הליכוד, איחוד מפלגות הימין, כולנו, יהדות התורה וש"ס; ואלוף (במיל') גיורא רום מטעם כחול לבן, העבודה ומרצ. לפני פרוץ המשבר עם אביגדור ליברמן הודיעה ישראל ביתנו כי תתמוך באנגלמן אך בקואליציה חוששים שחברי הכנסת שלה, ואפילו ח"כים בליכוד, עלולים בהצבעה החשאית שלא לתמוך באנגלמן ולסייע בכך לבחירתו של רום.

 

ושוב איתכם ושוב איתכם

 

ברגע האחרון מנסים בכנסת גם לחוקק מחר חוק שיסייע לוועדת הבחירות המרכזית לגייס עובדים ולבצע רכישות. המדובר בהצעת חוק פרטית שהגיש סגן יו"ר הוועדה ח"כ דוד ביטן (ליכוד), שעליה חתמו יושבי ראש הסיעות בכנסת.

 

מנכ"לית ועדת הבחירות אורלי עדס הסבירה בסוף השבוע לוועדה המסדרת, שהכינה את החוק להתפזרות הכנסת, כי באופן קבוע ועדת הבחירות מבצעת התקשרויות ורוכשת ציוד בכל שנה שלישית אחרי הבחירות, למקרה שהבחירות יוקדמו. אך הבחירות האחרונות נערכו כזכור באפריל 2019, ומחסני הוועדה כמעט ריקים.

 

הוועדה תבקש לחוקק חוק שיאפשר לה הקלות בחוק חובת מכרזים לצורך ביצוע רכישות ציוד, הנפקת פתקי הצבעה, ציוד לקלפיות ועוד. זאת במיוחד כשהציוד צריך להיות מסופק בתוך זמן קצר, שכן הבחירות הבאות ייערכו בעוד שלושה חודשים וחצי.

 

כמו כן, במצב רגיל הוועדה פועלת בשנה האחרונה לפני הבחירות לגיוס עובדים והכשרתם. כעת יהיה עליה לבצע גיוס מזורז של עובדים לקלפיות, ולא בטוח שכל 1,000 העובדים שגויסו לבחירות האחרונות יוכלו לחזור לעבודתם, במיוחד לאור העובדה כי העבודה תתקיים במשך בחופשת הקיץ. בגלל גיוס העובדים המזורז בקיץ, והצורך ברכישה מזורזת של הציוד לוועדות הקלפי תבקש ועדת הבחירות להגדיל את תקציבה בכ־25% לכ־350 מיליון שקל.

 

אשר לחוק הגיוס, בספטמבר 2017 קבע בג"ץ שעל הממשלה לחוקק חוק גיוס חדש עד ספטמבר 2018 ומאז נענה לבקשת הממשלה והעניק לה ארכות נוספות כאשר הארכה האחרונה שבג"ץ העניק לממשלה היתה עד 18 ביולי 2019. אבל היא לא תספיק לעמוד בכך - לנוכח התפזרותה של הכנסת בשל משבר חוק הגיוס.

 

הממשלה תפנה אפוא בקרוב לבג"ץ בבקשה להאריך את תוקפו של החוק עד תחילת 2020 שכן הקואליציה החדשה תוקם לכל המוקדם בתחילת נובמבר 2019. יוצא אם כן שהבעיה הראשונה שאתה תיאלץ לעסוק הממשלה הבאה היא שוב איך מחוקקים את חוק הגיוס.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x