בארץ

עסקת ענק לתשובה: דלק תרכוש את פעילות חברת שברון בים הצפוני בכ-1.65 מיליארד דולר

קבוצת דלק זכתה במכרז בינלאומי ותרכוש את הפעילות של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני. בכך תהפוך דלק מחברת אנרגיה שעיקר פעילותה בישראל לחברת אנרגיה בינלאומית. מנכ"ל דלק אסי ברטפלד, "מדובר בעסקה היסטורית וחשובה לקבוצה"

ליאור גוטמן 09:0830.05.19
קבוצת דלק זכתה במכרז בינלאומי ותרכוש את הפעילות של ענקית האנרגיה שברון בים הצפוני. היקף העסקה כ- 1.65 מיליארד. העסקה צפויה להפוך את קבוצת דלק מחברת אנרגיה שעיקר פעילותה בישראל לחברת אנרגיה בינלאומית. מנכ"ל קבוצת דלק אסי ברטפלד אמר הבוקר, "מדובר בעסקה היסטורית וחשובה עבור קבוצת דלק, שצפויה להפוך מחברת אנרגיה מקומית, לחברה אנרגיה בינלאומית עם היקף פעילות משמעותי בשווקים הבינלאומיים".

 

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: אלבטרוס, משה בנימין

 

 

הידיעות על התמודדות במכרז לרכשית נכסי הנפט של שברון התפרסמו לפני כחודש וזאת מבלי לקבל אישור רשמי מצד הקבוצה. הבוקר כאמור דלק מדווחת שחברת הבת אית'קה, שעיקרה חיפוש והפקת גז ונפט, חתמה על רכישת "עשרה שדות נפט וגז מפיקים ורישיון אקספלורציה". לפי דלק הנכסים מכילים כ-131 מיליון חביות נפט ופוטנציאל משני להפקה של עוד 45 מיליון חביות נפט, עם קצב הפקה יומי של כ-60 אלף חביות ביום. דלק מחדדת ש"להערכת איתקה, השלמת העסקה צפויה לייצר לאיתקה EBITDA של כמיליארד דולר בשנה הקרובה". פרט לנכסים שנרכשו, דלק תקבל לחזקתה כ-450 עובדים שמשובצים שם בפעילות הפקת הנפט, כמו גם "נכסי נפט היסטוריים לא פעילים הנמצאים בתהליך נטישה", שדלק תהיה אחראית לעלויות שירשמו שם, אם וכאשר.

 

היקף העסקה הוא כ-2 מיליארד דולר ממנו דלק תקזז מזומנים שהצטברו שם בהיקף של כ-350 מיליון דולר, מה שכאמור מביא את שווי העסקה נטו לכ-1.65 מיליארד דולר. דלק תממן את העסקה באמצעות הלוואות מקונסורציום בנקים בינלאומי ומקורות עצמיים של אית'קה, לרבות הלוואת גישור בהיקף של כ-700 מיליון דולר. דלק מעריכה שהיא תכסה את ההלוואות תוך 5 שנים.

 

העסקה כולה עוד דורשת אישורים רגולטוריים מצד השלטונות באנגליה, ודלק הציבה יעד של 9 חודשים להשלמתם. ככל שלא ירשמו שינויים, דלק משיגה דריסת רגל משמעותית מבחינתה לקראת העברת פעילות הגז והנפט ללונדון. המהלך הוכרז רק לפני כחודשיים והרכש החדש יעשיר את הפרוטפוליו של דלק לקראת העברת הפעילות של מאגרי לווייתן ואפרודיטה הקפריסאי מעבר לים.

 

דלק תחלק דיבידנד של כ-120 מיליון שקל

 

בתוך כך, קבוצת דלק מפרסמת הבוקר גם את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון הראשון של 2019. עיון בנתוני הקבוצה מלמד שהיא סיימה את הרבעון הראשון ברווח נקי של כ-477 מיליון שקל (כמעט ללא שינוי משנה שעברה) מתוכו רווח של כ-290 מיליון שקל שמיוחס לבעלי המניות, עלייה של כ-19% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הכנסות הקבוצה הסתכמו בכ-1.98 מיליארד שקל, עלייה של כ-11.5% לעומת הרבעון הראשון של 2018, שמיוחסת לשיפור בביקוש לגז ונפט בעיקר בשוק המקומי. הרווח התפעולי של הקבוצה הסתכם בכ-455 מיליון שקל, עלייה של כ-37% לעומת שנה שעברה. עוד מודיעה דלק על חלוקת דיבידנד בהיקף של כ-120 מיליון שקל. מועד התשלום נקבע לחודש הבא.

 

הבשורות הפחות מעודדות בקבוצה מגיעות ממגזר הדלקים, כלומר מחברת דלק ישראל, היא גם מפעילת רשת החנויות מנטה. הכנסות החברה נותרו כמעט ללא שינוי (כ-1.12 מיליארד שקל, גידול של פחות מאחוז לעומת הרבעון המקביל אשתקד), אבל דלק סבלה מהפחתת מרווח השיווק והכנסה ממכירת חברת בת שנרשמה דווקא ברבעון הראשון של שנה שעברה, מה שהוביל אותה לצניחה של 45% ברווח התפעולי מ-48 ל-27 מיליון שקל. עוד נרשמה בדלק ישראל הכפלה של הוצאות המימון (מ-8 ל-16 מיליון שקל) כך שהשורה התחתונה היא רווח נקי של 9 מיליון שקל בלבד, זאת ביחס לרווח נקי של כ-32 מיליון שקל בשנה שעברה.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x