$
בארץ

מזכירות הליכוד וכחלון אישרו את האיחוד; ישוריין במקום ה-5

לפי הצעתו של ראש הממשלה, לחברי מפלגת כולנו ישוריינו שלושה מקומות נוספים ברשימת הליכוד: 15, 29 ו-35; נתניהו הבטיח לקדם "חוק נורבגי מרובע" על מנת להכניס למליאה את חברי הכנסת מהליכוד שיידחקו החוצה; מזכירות המפלגה אישרה גם את ביטול הפריימריז; כחלון: "החלטנו שבמידה שיוקדמו הבחירות, מפלגת כולנו תרוץ ברשימה משותפת עם הליכוד"

צבי זרחיה 17:2128.05.19

יממה לפני הדד-ליין להקמת ממשלה: מזכירות הליכוד אישרה אחר הצהריים (ג') ברוב מוחץ את הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו, להעניק ליו"ר מפלגת כולנו, שר האוצר משה כחלון, את המקום החמישי ברשימת המפלגה בבחירות הקרובות - במידה שאכן יוקדמו. בנוסף אישרה מזכירות המפלגה גם את ביטול הפריימריז לראשות המפלגה, ואת ביטול הפריימריז לרשימת מועמדיה לכנסת הבאה. כחלון עצמו אישר את דבר האיחוד.

 

עוד לפי ההצעה, ח"כ אלי כהן ישוריין במקום ה-15, ח"כ יפעת שאשא ביטון תשוריין במקום ה-29 וח"כ רועי פולקמן ישוריין במקום ה-35. נתניהו, שהופיע בעצמו בפני מזכירות המפלגה, אמר לחבריה כי הוא עושה מאמץ גדול להרכיב ממשלה. "הפרדוקס הוא שככל שיודעים שאם לא נרכיב ממשלה נלך לבחירות, כך גדל הסיכוי שמשהו יקרה. ייתכן שלא תהיה ברירה אלא ללכת לבחירות חוזרות, ולצורך זה אנו רוצים לשבץ את כחלון ואנשיו; השיבוץ הזה יתן לנו כוח, בדקנו את זה. נקבל יותר מ-40 מנדטים".

 

חגיגות הנצחון בליכוד, באפריל חגיגות הנצחון בליכוד, באפריל צילום: גטי

 

בשורות הליכוד הובעה תרעומת על כך ששיריון ארבעה מקומות לחברי הכנסת של כולנו עלול לדחוק החוצה חברי כנסת של המפלגה, הנמצאים בתחתית הרשימה. מוקדם יותר היום אמר ח"כ מיקי זוהר כי נתניהו הבטיח לקדם חקיקה של "חוק נורבגי מרובע", לפיו ארבעה שרים או סגני שרים יוכלו להתפטר מהכנסת הבאה - ובמקומם ייכנסו ארבעת המועמדים ברשימה שידחקו החוצה בשל האיחוד בין המפלגות.

 

הפרת ההבטחה של כחלון 

מוקדם יותר היום הגישו חברי הכנסת מהליכוד, מיכל שיר ואריאל קלנר, עתירה לבית הדין של המפלגה נגד קיום הדיון במזכירות בעניין שילוב כולנו במפלגה, מאחר ולפי התקנון אך ורק למרכז הליכוד יש את הסמכות לשנות את חוקת המפלגה, או לאפשר שריון של גוף פוליטי נוסף ברשימתה. יש לציין כי בכל מקרה מרכז הליכוד יתבקש לאשר את השיריונים לאנשי כולנו.

 

השריון המתוכנן מתבצע למרות הבטחות העבר של כחלון, לפיהן ימשיך לרוץ עצמאית ולא כחלק מהליכוד, אותו עזב בעבר. בתשדירי הבחירות אמר שר האוצר כי מפלגת כולנו "תמשיך להיות עצמאית" ולשרת את הציבור ככזאת. לדבריו, "הגענו להיות שותפים ולא להיות שכירים".

 

 


 

היום העלה כחלון העלה לרשתות החברתית סרטון שמסביר את הצטרפותו לליכוד, בו הוא אומר: "החלטנו שבמידה שיוקדמו הבחירות לכנסת ה-22, מפלגת כולנו תרוץ ברשימה משותפת עם הליכוד לבחירות. מפלגת כולנו תמשיך להיות מפלגה חברתית, ימנית, לאומית וממלכתית ותשמור על הערכים שלשמם קמנו. אני מאוד מקווה שראש הממשלה יצליח להרכיב את הממשלה ב-30 השעות הקרובות, אחרת כשר אוצר אני יכול לומר בביטחון מלא - הרבה מאוד מיליוני שקלים יבוזבזו לשווא. אין טעם להגיע לבחירות פעמיים תוך זמן קצר. מדובר על מאות מליונים שאנחנו צריכים אותם למקומות אחרים".

 

הוועדה המיוחדת להכנת החוק לפיזור הכנסת תתכנס אחר הצהריים בכדי לדון בהסתייגויות של חברי הכנסת להצעת החוק. לפי סיכום שהושג בין יו"ר הוועדה ח"כ מיקי זוהר, לח"כ אבי ניסנקורן, הוועדה תסיים את דיוניה כבר הערב עד השעה 19:30, על מנת לאפשר לחברי הכנסת הערבים לשבור את צום הרמאדן.

 

מליאת הכנסת תחל לדון בהצעת החוק לפיזור הכנסת מחר בשעה 12:00 בבוקר, בדיון שאמור להסתיים בחצות הלילה. אם לא יחולו שינויים של הרגע האחרון, ההצבעות על החוק צפויות להיערך מחר בשעות הלילה.

 

בעקבות ההתרחשויות האחרונות פרסם משכן הנשיא הודעה, בה נאמר כי "עד מחר בחצות נתון המנדט להרכבת הממשלה בידיו של ראש הממשלה, ח"כ בנימין נתניהו. הנשיא יאפשר לו למצות את הזמן שניתן לו בחוק, כשהוא מקווה שלא נקלע, חלילה, למערכת בחירות נוספת. בסמכותה של הכנסת, על פי לשון אותו החוק ממש, להחליט על פיזורה. לאור זאת, הכנסת על חבריה, כנציגת הריבון, הוא העם, תשא בהשלכות ההחלטה בהמשך דרכה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x