$
בארץ

3 חודשים לאחר הפלת מטוס שלה בידי פקיסטן: הודו מצטיידת בטילי "דרבי" משופרים של רפאל

חיל האוויר ההודי מתכוון לצייד את מטוסי הסוחוי 30 שלו בגרסה משופרת של הטילים מתוצרת ישראל, כתשובה ל"אמראם" האמריקאי באמצעותו הפיל אף-16 פקיסטני את אחד ממטוסיו בפברואר האחרון

אודי עציון 16:3728.05.19

חברת רפאל בדרך לעסקה נוספת בהודו: חיל האוויר ההודי מתכוון לצייד את מטוס הדגל שלו, הסוחוי 30 הרוסי, בגרסה המשופרת של טיל האוויר-אוויר מונחה המכ"ם של רפאל, ה-i-Derby. כך לפי פרסומים במדינה.

  

 

i-Derbi של רפאל i-Derbi של רפאל צילום: רפאל

 

זוהי אחת התוצאות של התקרית שהתרחשה ב-27 בפברואר, בה הפיל מטוס אף-16 פקיסטני מיג-21 הודי, יום לאחר שההודים תקפו מתקן של ארגון הטרור המוסלמי ג'יש א-מוחמד בשטח פקיסטאן - תקיפה שגם בה השתמשו ההודים, לפי פרסומים מקומיים, בנשק ישראלי: פצצות מונחות מדגם ספייס של רפאל. הטייס ההודי נטש בשלום ונשבה בידי צבא פקיסטן, אך הוחזר במהירות להודו במטרה לשכח את המתח בין שתי מעצמות הגרעין.

 

לפי התחקיר שערך חיל האוויר ההודי, שיגר הטייס הפקיסטני את טיל האמראם מונחה המכ"ם מהמרחב האווירי הפקיסטני, הודות לטווח הארוך שלו - כ-100 ק"מ. באזור שהו באותו זמן מטוסי סוחוי-30, מטוס הקרב ההודי המתקדם ביותר, אך המטוסים הפקיסטנים היו מחוץ לטווח טילי המכ"ם הרוסיים בהם מצויידים מטוסי הסוחוי, ה-R-77; טווח היירוט הרשמי שלהם הוא 80 ק"מ, אבל הטווח בפועל קצר יותר.

 

יש לציין כי ההודים כבר רכשו בעבר גרסאות מוקדמות יותר של הטיל הישראלי: הדרבי הוא אחד הטילים של מערכת ההגנה האווירית הניידת ספיידר, מתוצרת רפאל, שמשמשת את מטוס הקרב ההודי LCA; הצי ההודי התקין בעבר טילי ספיידר על מטוסי ההרייר בנושאות המטוסים שלו, שיצאו מאז משירות.

 

ה-i-Derby הוא גרסה חדשה של הטיל הישראלי, ויש לו טווח ארוך יותר מקודמיו - מעל ל-100 ק"מ. לפי הפרסומים בהודו, רכישה של הטילים תחייב אינטגרציה למטוס הרוסי, שכן הטיל מקבל במהלך חלק ממעופו למטרה נתונים ממכ"ם המטוס. לפי הדיווח של ערוץ הטלוויזיה ההודי NDTV, רפאל תוכל להתאים את הטיל למטוס.

 

בעסקה קודמת, שנסגרה ב-2014, רכשו ההודים טילי אוויר-אוויר מונחי חום מ-MBDA האירופית תמורת 250 מיליון פאונד, עבור מטוסי היגואר שלהם. גם הטיל האירופי אמור להחליף בעתיד טיל רוסי מקביל, R73, בטייסות הסויוי 30.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x